En Güzel Pasta Oyunları Burada

Günümüzde bilgisayar oyunları çok popüler ve hemen hemen her çocuğun evinde bir bilgisayar, tablet vs vardır. Yediden yetmişe her çocuk oyun oynamaya, zamanını bilgisayar başında geçirmeye bayılır. Bu oyunlardan birtanesi ve en trend olanı da pasta oyunları. Bir kızın kaç yaşında olursa olsun oynadığı ve büyük zevk aldığı pasta oyunu gerçekten güzel bir aktvitedir. Stres atmanın başlı başına bir çözümü olan pasta oyunları kızların kendilerini bulduğu yerdir.
Bu haber 2016-08-26 10:49:14 eklenmiş ve 6160 kez görüntülenmiştir.

 

 

Günümüzde bilgisayar oyunları çok popüler ve hemen hemen her çocuğun evinde bir bilgisayar, tablet vs vardır. Yediden yetmişe her çocuk oyun oynamaya, zamanını bilgisayar başında geçirmeye bayılır. Bu oyunlardan birtanesi ve en trend olanı da pasta oyunları. Bir kızın kaç yaşında olursa olsun oynadığı ve büyük zevk aldığı pasta oyunu gerçekten güzel bir aktvitedir. Stres atmanın başlı başına bir çözümü olan pasta oyunları kızların kendilerini bulduğu yerdir.

 

Sıklıkla küçük kız çocuklarının oynadığı pasta oyunları yaşı büyük olan kızlara da hitap etmekte ve büyük bir keyif vermektedir. Kız çocukları genellikle annelerine çok özenir, annesi ne yapıyorsa, çocukta onu yapmak ister, bu açıdan pasta oyunu oynayan çocuk tıpkı annesi gibi hisseder, onun gibi kendisini önemli hisseder, çünkü sanalda olsa pasta yapıyor ve bunun karşılığında yüksek puan alıyor. Emek vermenin, dakikalarca uğraşıp bir doğumgünü pastası yapmanın keyfine varıyor, bir açıdan da hayatı tanımak için büyük fırsat. Yemek yapmanın ne kadar önemli olduğunu, yemek yapmak için gerekli olan malzemelerin nasıl kullanıldığını vs bu pasta oyunları sayesinde öğrenmek mümkün. İnternette oynanan oyunların çocukların hayatına kattığı sayısız fırsat ve faydalarını kimse inkâr edemez. Ama dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır, aşırı kullanımdan doğacak olumsuzlukların ortaya çıkmaması için çocukların oyun başında geçirdiği zamana dikkat etmeleri gerekir.

 

 

İnternet oyunları;  kullanım ve yenilikler açısında limitleri zorluyor desek yanlış söylemiş olmayız. Pasta oyunu internet başındayken oynamaktan zevk alınan, eğlenceli zamanların geçirilmesine vesile olan bir oyundur. Zaten aksi durumda her anlamda can sıkıcı olabilirdir. Pasta oyunu oynamaya başlayan çocuklar zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Bir saat olarak oynamayı planladıkları pasta oyununu “birazdan bırakırım” düşüncesiyle saatlerce oynarlar. Birkaç dakikalık zaman olur birkaç saat. Bu pasta oyunlarının kalitesinden gelmektedir ama önemli olan bir noktadan sonra yeter demesini bilmek ve sonlandırmaktır. Bu durumda olaya duyarlı anne ve babalar el atmalıdır. Ama bu bilinç yoksa pasta oyunları bir müddet sonra çocukların psikolojileri üzerinde kötü sonuçlar doğurmaya başlar. Ne demiş atalarımız “azı karar, çoğu zarar… Pasta oyunlarını özellikle kız çocukları, geçmişten bugüne yoğun bir şekilde oynar ve büyük keyif alırlar. Bundan sonraki yıllarda da bu oyunun her yaş grubu için eğlence aracı olacağı bir aşikârdır. Pasta oyunları, oyuncuların eğlendirme ve tatmin etme özelliğine sahiptir. Zaten oyunların mutlu etme etkisi vardır. Oyunda başarılı olan çocuk mutlu olur, güler, sevinir, ödül alma duygusu onu diğer başarılara iter. Ancak oyun saatlerinin uzamaması ve uyku düzeninin bozulmaması gerekmektedir. Çocukların her şeye zamanının yetmesi gereklidir, okul için, uyku için, sosyal aktivite için ve oyun için. “Yeter demeyi bilen, gerektiğinde tamam bu kadar yeter” deme bilincine sahip olan çocuklar yetişmeli ve başka işleri de ertelememelidir. Pasta oyunları çocuklarla iç içe olan ve onların zekâ düzeylerini doğrudan etkileyen bir oyundur. Bu oyun çocuklar arasında “popüler” kelimesinin tanımı olup, diğer arkadaşlarına da tavsiye ettikleri bir oyundur.  Genellikle haftasonları oynandığında büyük keyif veren, zamanlarını geçirmesine vesile olan güzel bir oyundur. Sokakta ya da otobüste karşılaştığım kadarıyla hemen hemen her çocuğun elinde son model bir telefon ya da tablet bu ve buna benzer birçok oyun oynuyor. Bu durum hayatın bir gerçeği haline gelmiş ve kimse de yadırgamıyor.

 

Evet, bu oyunlar çok gerekli ve oynandığında büyük haz almasına vesile olan oyunlardır ama çocuk da gerçek hayattan kopmamalıdır. Çevremden gördüğüm kadarıyla pasta oyunları ve yemek yapma oyunlar kız çocuklar arasında çok revaçtadır, oyun oynama limiti aştıklarında biraz daha oynamak isterler. Pasta oyunlarında öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta da uygulamak isterler ve mutfağa büyük bir zevkle giderler, bu durumda annenin de çocuğunu teşvik etmesi ve yaptığı işi takdir etmesi gerekmektedir başarılı olamasa bile. Bu oyunlar çocukların gelişimi üzerinden doğrudan etkileri mevcuttur, Çocuk oyundan öğrendiği yaş pastayı evinde de yapmak ve ailesinin tatmasını ister, mutfağa girer ve tıpkı oyundaki gibi listedekileri masanın üzerine koyar, sonra tıpkı oyundaki gibi unu, şekeri katar ve karıştırıp, fırına verir, bu dakikalarda ebeveynde yanında olursa daha sağlıklı olur. Elbette bu oyunların hayata geçirilmesinde belirli kurallar vardır. Belirli bir amaç doğrultusunda hareket edilmeli ve sürekli sürekli mutfağı kullanması her şeyi hayata geçirmesi de doğru olmaz. Evebeynler oyun oynarken oyundaki tarifleri küçük kâğıtlara ya da bir deftere not etmelerini istemelidir, onları yemek yapmaya teşvik etmeleri için bu oyun sistemi çok uygundur.

 

Pasta oyunları, kız çocuğunun hayatı tanımasını, kendi deneyimlerini oluşturmasını oyun yoluyla öğrenmesini sağlar. Kız çocuklarının hayatında tartışılmasız büyük bir yeri vardır Pasta oyununun. Kızlar Pasta oyununu oynarken duygularını ortaya koyar, emek sarf eder, zaman harcar ve sonuç onlar için önemli olduğu için pasta oyunu onların hayatında büyük etkiye sahiptir. Bu oyunları oynarken son derece doğaldır, kızlar bu oyunları oynarken tüm heveslerini, ilgilerini ortaya koyarlar. Zaten pasta oyunları içindeki birçok seçenekten kendilerine en uygununu, en güzelini en sevdiklerini seçerler ve oynarlar. Pasta oyunu çocuğun kendi benliğinin farkında olması için bir unsurdur. Çünkü yaratıcılığının farkında olur, kendini özgür ve mutlu hisseder.

 

Kızlar oyun oynarken bir şey istendiğinde “şu an iş yapıyorum, müsait değilim” yanıtını alırsınız. Evet, çünkü pasta oyunu bir kız çocuğunun kendini ifade etme şeklidir, deneyim kazanmasına olanak sağlarken hem eğlendirir hem de düşündürür. Bu denli önemli olan bu oyunu çocuklarınıza, torunlarınıza fırsat buldukça oynatmaktan kaçınmayın. Çünkü bu oyunlar sayesinde çocuklar daha çok atılım yapıyor, kendine olan güvenleri artıyor ve başarmanın tadına varıyor. Sonucunda istediği ise sadece övgüdür. Ailesinden “afferin kızım, çok güzel bir pasta yapmışsın, hem de iki dakika da “ demesini isterler, sanal da olsa bu oyunlar, gerçek hayata da teşvik için çocuğunuzu övün ve tebrik edin. “Bundan daha özel ve güzel bir pasta daha görmedim, hadi mutfakta da yap da tadına bakalım, eminim eşsiz olacaktır” demek bir çocuğu mutlu etmenin, önemli hissetmesinin çok iyi bir yoludur, hatta birlikte pasta oyununu oynamalı ve birlikte vakit geçirmelisiniz, belki rakip bile olabilirsiniz, bu onların eğlenerek öğrenmesini hızlandırır. Pasta oyunu oynarken, çocuklar gerçektende pasta yapmayı arzu ederler, onlarla birlikte mutfakta da pasta yapmaya özen gösterilmelidir. Çünkü pasta, gerçekten çok önemli bir tatlı türü olmakla birlikte çocukların en sevdiği yiyecektir. Çocuğunuz ya da torunlarınızla onların özel günlerini kutlamak için mutlaka pasta alın ya da evde pasta yapın, bu onlar için büyük bir sürprizdir. Pasta yapmak gerçekte de olsa sanalda da olsa, insanın iştahını kabartan bir tatlıdır, yapımı da yemesi kadar zahmetli ve uğraş gerektiren bir iştir. Pastahanelerin vitrinlerini süsleyen renk renk, desen desen pastaların tadını bilmeyen ve sevmeyen insan sayısı oldukça azdır, bu denli önemli olan bir tatlının sanal dünya da ki oyunu da elbette popüler ve en çok tercih edilen oyundur.

Pasta oyunları sayesinde eğlenceli vakit geçirmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

 

 

 


*PRATİK MUHASEBE PROGRAMI*

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AKTÜEL haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri