MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleki yeterlilik belgeleri açısından en önemli ve denetim yetkisine sahip kurumdur. Bu kurum, mesleki standartlar ekseninde, ulusal yeterliliklerin mesleki ve teknik alanlardaki esaslarını belirlemek, denetleme, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırma çalışmalarını yürütmek üzere, 21 Eylül 2006 tarihli ve 5544 sayılı kanunla kurulmuştur.
Bu haber 2016-10-24 10:00:55 eklenmiş ve 262 kez görüntülenmiştir.

 

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu, mesleki yeterlilik belgeleri açısından en önemli ve denetim yetkisine sahip kurumdur. Bu kurum, mesleki standartlar ekseninde, ulusal yeterliliklerin mesleki ve teknik alanlardaki esaslarını belirlemek, denetleme, ölçme ve değerlendirme, belgelendirme ve sertifikalandırma çalışmalarını yürütmek üzere, 21 Eylül 2006 tarihli ve 5544 sayılı kanunla kurulmuştur. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar ise, TÜRKAK (Türk Akreditasyon Kurumu) tarafından akredite edilen ve MYK tarafından ulusal yeterlilikte yetkilendirilmiş, mesleklerin ulusal yeterliliklerine göre çalışan, personel değerlendirme kuruluşlarıdır. Bu kuruluşların çalışmaları da yine MYK’nın belirlediği esaslar çerçevesinde ve denetiminde yürütülmektedir.

 

25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ” ile pek çok meslek için zorunlu hale gelen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar oluşturulmasını da zorunlu hale getirmiştir. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi, bu yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, kalite standartları dahilinde, uluslararası personel belgelendirme standartlarına uygun olarak hazırlanan ve uygulanan, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı sınavlardan oluşan, adil, tutarlı, tarafsız ve güvenilir ölçme değerlendirme çalışmaları sonrasındaki başarı durumuna göre verilir. Belge zorunluluğundan söz edebilmek için tabii ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tebliğlerinde mesleğin adının geçmesi ve MYK tarafından o mesleğe yönelik ulusal meslek standardının belirtilmiş olması gerekmektedir.

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar tarafından büyük ölçüde teşvik edilir hale gelen, iş ve güvenlik koşullarına, kalite yönetim faaliyetlerine bağlı olarak, giderek önem kazanan mesleki yeterlilik belgeleri, geçici bir süre (genellikle 2 yıl) için verilmekte, MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri, belgeyi veren kişi ya da kuruluşun uzmanları tarafından yapılacak gözetim sonucunda uzatılabilmekte ya da iptal edilebilmektedir. Belge ayrıca, işin kalitesini güvence altına almayı ve iş güvenliği şartlarına uyumu sağlaması açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. 6645 Sayılı Kanunla, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığınca belirlenmiş olan esaslara göre, zorunlu hale gelen MYK mesleki yeterlilik belgelerinin değeri giderek anlaşılmakta ve artmaktadır.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar  arasında yer alan CERTURK firması ile irtibata geçebilirsiniz.

http://www.certurk.com


*PRATİK MUHASEBE PROGRAMI*

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AKTÜEL haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri