Doğal Zeytinyağı Nereden Satın Alınır?

Doğal zeytinyağı almak isteyenlerin bu konuda belirli kriterlere dikkat etmesi gerekir.
Bu haber 2016-11-11 10:18:08 eklenmiş ve 448 kez görüntülenmiştir.

 

 

Doğal zeytinyağı almak isteyenlerin bu konuda belirli kriterlere dikkat etmesi gerekir. Öyle ki bir zeytinyağının doğal olabilmesi adına dalından koparıldıktan sonra sofraya gelen süreç içerisindeki her işlemde mutlaka doğal yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Doğal zeytinyağının özellikle üretimi sırasında herhangi bir katkı maddesinin kullanılmaması ve zeytinyağının doğal haliyle hazırlanması gerekir. Böylece elde edilecek zeytinyağının doğallığından söz edilebilir.

 

Eğer internetten satın almak istiyorsanızYöresel Antep firması zeytinyağını sızma, organik ve doğal bir şekilde özenle paketleyerek tarafınıza Gaziantep’ten gönderiyor.

 

Doğal Zeytinyağı Nasıldır?

 

Doğal zeytinyağının üstelik işlenmesi sırasında da belirli kriterlerin sağlanması gerekir. İyi bir zeytinyağının özellikle tadıldığında aromasının iyi bir şekilde hissedilmesi, yakıcı olması ve tadında biraz burukluk olması gerekmektedir. Bu bakımdan tadan ya da koklayan kişilerin ilk etapta herhangi bir farklı koku almaması ve tekrar tekrar zeytinyağının kokmasını istemesi gerekir. Özellikle zeytinyağının yutulması sırasında boğazda yıkıcılık hissedilmesi gerekmektedir. Bu şartları sağlayan zeytinyağları diğer yağlara göre doğallık konusunda bir adım daha ön plandadır.

 

Aynı zamanda zeytinyağı yapılması için toplanan zeytinlerin tek bir bahçeden ve tek bir ağaç cinsinden olması da önemlidir. Karışık zeytinlerden yapılmış zeytinyağı doğal olsa dahi lezzet konusunda ideal bir durumda olmayacaktır. Aynı zamanda üretim sırasında herhangi bir ısıl işlem de uygulanmamalıdır. Zeytinyağı yapımında tanımlanmış soğuk sıkım tekniğinin uygulanması ve tüm işlemler sırasında maksimum 30 dereceye kadar bir ısının kullanılması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan zeytinyağının doğal zeytinyağı olarak tanımlanması mümkündür. Yöresel ürünler her zaman sağlıklı olduğu için, zeytinyağını da bunların arasına katabiliriz.

 

Doğal Zeytinyağı Nereden Alınır?

 

Zeytinyağı Türkiye'nin pek çok farklı bölgesinde zeytinciliğin iyi bir geçim kaynağı olması her yıl pek çok farklı bölgede zeytin üretiminin yapılmasını sağlar. Ağaçlarda zeytinler olduktan sonra uygun zaman içerisinde toplanarak en kısa süre içerisinde üretime geçilmektedir. Üstelik 1 litre zeytinyağı için ortalama 10 kilogram zeytin kullanılır. Bu bakımdan maliyetler zeytinyağı için oldukça yüksektir. Diğer yağlara göre zeytin yağının fiyatı bu nedenle biraz daha yüksektir.

 

Doğal zeytinyağı için şartları sağlayan zeytinyağı üreticisinden satın almak mümkündür. Türkiye'de genelde üretim yerlerinden zeytin yağının alınması tercih edilir. Ege ve Marmara'nın çeşitli bölgelerinde bulunan üretim yerleri zeytinyağının daha ucuz bir şekilde alınmasını sağlar.  Özellikle zeytinyağını daha ucuz ve daha kaliteli almak isteyenlerin ilk üreticiden bu zeytinyağını alması daha yararlı olacaktır. Böylece hem zeytinyağının daha ucuz bir fiyat üzerinden alınması hem de zeytinyağının üretildiği yerin görülerek güvenli bir şekilde alışverişin tamamlanması mümkün olacaktır.

 

Zeytinyağının alınması sırasında erken hasat, rafine yada reviera gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır Bu nedenle satın alma sırasında bu tip Detaylara dikkat edilmelidir. Bu bakımdan doğal zeytinyağı almak isteyen kişiler için seçenekler oldukça zengindir. Doğal zeytinyağı için özellikle market ürünlerinin alınmaması ya da marketlerdeki belgeler ile tescillenmiş ve onaylanmış olan ürünler dışındaki diğer fabrikasyon üretimlerinden uzak durulması yeterli olacaktır.

 

 


* KURSOFT PRATİK MUHASEBE PROGRAMI*


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AKTÜEL haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri