Helal lokma helal kazancın önemi

Helal lokma helal kazancın önemi
Bu haber 2017-10-03 09:37:07 eklenmiş ve 253 kez görüntülenmiştir.

 

 

İslam'a göre emek, helal kazanç ve alın teri mübarektir. Müslüman, bir taraftan dünyasını kazanmak, diğer taraftan da ahireti için hazırlık yapmak durumundadır ve amacı iki cihan saadetine erişebilmektir. Rabbimiz bu hususta, "İnsan için sadece kendi çalıştığı vardır ve çalıştığı da ileride görülecektir." (Necm, 53/39-40) buyurmaktadır.

Alın teriyle yetinen, yaptığı işle bir değer üreten ve kendine, ailesine, ülke ekonomisine fayda sağlayan bireyin hayatı anlamlı ve değerlidir. İnsanın bu amacını daha da anlamlı kılan bir diğer kazanç da Rabbimizin çalışan insanlara yönelik vaatleridir: "Rableri, onlara şu karşılığı verdi: Ben, erkek olsun kadın olsun sizden hiçbir çalışanın amelini zayi etmeyeceğim..." (Âl-i İmrân, 3/195). Peygamberimizin (s.a.s.), "Bakmakla yükümlü olduğu kimseleri ihmal etmesi kişiye günah olarak yeter." (Ebû Dâvûd, Zekât, 45) buyurarak kişinin kendi ailesi için harcadığı para sayesinde sadaka ecri alacağını söylemesi (Buhârî, Megâzî, 12) ne güzel bir vaattir!

Kısacası, Allah Resûlü'nün beyanıyla: "Kesinlikle hiç kimse elinin emeğinden daha hayırlı bir yemek yememiştir..." (Buhârî, Büyû', 15)

Dört şeyi dört şeyden temizle; dilini gıybetten, kalbini kıskançlıktan, mideni haram lokmadan, davranışlarını riyadan. (F. Attar)ETİKETLER : islam hak din islam islamda helal lokma helal kazanç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer FIKIH KÖŞESİ haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri