Grip Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Grip Belirtileri

Grip virüslerin neden olduğu bir solunum hastalığıdır ve kısa sürede tedavi edilirse geçer. Kişisel bakım ve doğru beslenme, vitamin alımı dinlenme ile kolayca tedavi edilir.
Bu haber 2017-12-16 17:30:20 eklenmiş ve 160 kez görüntülenmiştir.

 

 

Grip virüslerin neden olduğu bir solunum hastalığıdır ve kısa sürede tedavi edilirse geçer. Kişisel bakım ve doğru beslenme, vitamin alımı dinlenme ile kolayca tedavi edilir. Özellikle kış aylarında birçok kişi gribe yakalanır. grip virüsü son derece bulaşıcı ve genellikle salgıları damlacık yoluyla ve kişiden kişiye doğrudan veya dolaylı temas ile bulaşır. Çoğu zaman, grip komplikasyonsuz iyileşir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, şiddetli ya da ölümcül de olabilir

Grip Belirtileri

Grip  influenza virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle kış aylarında ciddi bir solunum yolu hastalığı şeklinde oluşur. İnfluenza virüsü, ortomyksovirüslerden biridir. Yüzeyinde nöraminidaz ve hemagglütinin proteinleri tarafından oluşturulan dikenli yapılar taşır. Yüzey yapısı virüs türüne ve alt tipine göre değişir ve ayrıca yıldan yıla değişir. Virüs bir H1N1 tip veya H3N2 gibi farklı olarak adlandırılan alt tiplerine ayrılmıştır. İnsanlara ve hayvanlara bulaşabilirler. B Grubu virüsler insanlarda sadece hastalığa neden olur. A ve B influenza virüsleri dünya genelinde yaygındır ve ilgili kış döneminde görülürler: Kuzey yarımkürede insanlar, Mayıs ayından Ekim ayına kadar güney yarımkürede Kasım ile Mayıs aylarında gribe yakalanırlar.  Dünyada çeşitli ülkelerde görülen çeşitli virüslerin yol açtığı grip hastalıklarının ülkelere göre yol açtığı ölüm oranlarına bakıldığında İspanyol gribi 20 ila 50 milyon kişinin ölümüne neden olduğu görülebilir. 1957 yılında Asya gribi yaklaşık bir milyon kişinin ölmesine yol açmıştır. 1968 yılında Hong Kong gribi yaklaşık 700.000 kişinin ölmesine yol açtı. 2009 yılında Domuz gribi yaklaşık 18,000 kişinin ölmesine yol açtı. Grip belirtileri arasında;

Göz yaşarması

Burun akıntısı

Seste değişme

Boğaz ağrısı

Göğüste ağrı

Koku alma duyusunun değişmesi

Ağız kuruması

Gibi belirtiler vardır.

 Grip virüsü

İnfluenza A virüsü, viral zarfında hemagglutinin (H) ve nöraminidaz (N) olarak adlandırılan iki protein içeriyor. Hemagglutinin, bir insan hücresine bağlanan ve onu işgal eden dikenleri oluşturur. Bir hücre enfekte olduktan sonra virüs çoğalır. Nöraminidaz sonunda virüsün hücreden çıkmasına neden olur. Bundan sonra hava yollarına yayılırlar ve diğer hücrelere bulaşırlar. İnfluenza A virüsleri, hemagglutinin ve nöraminidaz tipinde farklılık gösterir. Örneğin, domuz gribine influenza virüsü H1N1, kuş gribine ise influenza virüsü H5N1 neden olur.

Birkaç yıl içinde, virüs genomundaki tek tek gen bölümleri değişebilir, bu da kaynak virüsüne biraz benzemektedir. Bu nedenle insanlar birkaç kez grip olabilirler. Salgın hastalıklar ve pandemi, sıklıkla, gen bölümlerinin değiştirilmesine bağlı olarak influenza virüsünün tamamen yeni bir alt türü ortaya çıktığında gelişir.

Grip Virüsü Nasıl Bulaşır

Gribe genellikle hastalarla direk temas edenler yakalanırlar. Virüs bulaşan kişiler belirtileri görmeden bile virüsü taşıyabilir. Enfeksiyon riski genellikle üç ila beş gün sonra sona erer. Kolay aktarılabilirliği nedeniyle nüfusun geniş bölümlerini etkileyen bir salgına neden olabilir.  Komplikasyon  riski çocuklar, diyabet veya kronik kalp hastalığı olanlarda ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda hastalığı olan yaşlılarda kolayca gelişebilir. Olası neticeler, akciğer, sinüs veya orta kulak enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonlardır. Grip özellikle çocukları etkiliyor. Bebeklerde gırtlak ağrısı ve nefes darlığı ile inflamatuar bir enfestasyondur.


 


* KURSOFT PRATİK MUHASEBE PROGRAMI*


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri

antalya escort

Beğeni Hilesi ve instagram takipçi satın al arttırma.

istanbul ankara evden eve nakliyat