OBEZ GEBELER NELER YAPABİLİR?

OBEZ GEBELER NELER YAPABİLİR?
OBEZ GEBELER NELER YAPABİLİR? isa yilmaz
Bu içerik 166 kez okundu.

 

Vücut kitle indeksinin 30 veya daha üzeri olması durumunda obeziteden söz etmek mümkündür. 3 ayrı kategoriye ayrılan obezitenin en ileri aşaması, vücut kitle indeksinin 40 ve üzeri olması olarak kabul edilmiştir. Obezitenin birçok sistematik ve kronik hastalığa sebebiyet vermesinin yanı sıra doğurganlık üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Obezite kaynaklı olan polikistik over sendromu, adet döngüsünde düzensizleşme, hormon seviyelerinde dengesizlik gibi problemlerin gebeliği zorlaştırıcı etkisi vardır.

Obez olan kadınlarda gebeliğin oluşması her ne kadar zor olsa da, imkansız değildir. Geçen süre içerisinde birçok kadın, kilosu obezite aralığında iken hamile kalmaktadır. Obezite halindeyken oluşan gebelikler beraberinde birçok dezavantaj ve sağlık açısından ciddi risklerle birlikte gelmektedir.

Obezitenin Gebelik Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Obezite, gebelikte yaşanması muhtemel olan komplikasyon risklerini arttırmaktadır. Vücut kitle indeksi ne kadar yüksek olursa, sonuçların etkisi de o kadar büyük olabilmektedir.

Gebeliğin düşük ile sonlanması, gestasyonel diyabet, yüksek tansiyon, preeklampsi, kan pıhtılaşması, doğumdan sonra şiddetli kanama gibi problemler anne adayında meydana gelmesi yüksek ihtimal olan sorunlardan birkaçıdır. Bebekte meydana gelebilecek riskler ise erken doğum, yüksek doğum ağırlığı, doğumda daha fazla vücut yağı, ölü doğum, spina bifida gibi doğumsal kusurlar, ilerleyen dönemlerde kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı gibi kronik bir rahatsızlığa yakalanma riskinin artması olarak sıralanabilir.

Obezite Kadınların Sağlıklı Bir Hamilelik ve Doğum Süreci Geçirme Olasılığı Var Mıdır?

Obezite, hamilelik esnasında karşı karşıya kalınmaktan en korkulan durumlardan biri olarak kabul edilebilir. Ancak obezite sınırları içerisindeki her kadının sorunlu bir gebelik ve doğum süreci yaşadığını söylemek de doğru değildir. Tüm risklere rağmen, obez kadınlar da sağlıklı bir hamilelik yaşayabilmektedir. Alınan kilolar dikkatli bir şekilde yönetilirse, diyet ve egzersizlere uygun hareket edilirse, olası ihtimallere karşı daha düzenli olarak hekim kontrolünden geçilirse tüm bu istenmeyen riskler en aza indirgenmiş olacaktır.

Her obez anne adayının hamilelik süreci kabusa dönüşmez. Eğer obez ve hamile iseniz sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediğiniz takdirde, bu durum size yeni bir başlangıç yapmak için mükemmel bir fırsat olarak geri dönecektir.

Hamilelik Sırasında Kilo Verilebilir Mi?

Obezite olanlar dahil, hiçbir gebe kadının bu süreç içerisinde kilo vermesi normal olarak kabul edilmez. Hamilelik; sıkı bir diyet yapmak, zorlu bir egzersiz programı uygulamak için ideal bir dönem değildir. Öncelikle yapmanız gereken en uygun davranış, hem bir kadın doğum uzmanı hem de bir beslenme uzmanıyla birlikte işbirliği yapmak olacaktır. Her iki branştan hekimin tavsiyeleri yaşamsal önem taşıyacaktır ve mutlaka uygulanmalıdır.

Obez hamilelere öncelikle kendileri için en uygun olacak şekilde bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Hem kendi hem de bebek için tüm besin gruplarından yeterli olacak şekilde tüketilmelidir. Hazır ve paketli ürünler, yağlı yemekler, kızartmalar, hamur işleri, şekerli içecekler terk edilmeli; bunların yerine daha sağlıklı ve kaliteli gıdalar tercih edilmelidir.

Diğer bir önemli husus, her gün yaklaşık 30 ile 45 dakika aralığında aktif olunmasıdır. Kendinize ve gebelik durumuna uygun olan (yürüyüş, yüzme vb.) egzersizler tercih edilmeli, zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız. Orta şiddette fiziksel aktiviteler bebeğinize zarar vermez. Ancak gebelik sırasında yorucu egzersizler tehlikeli olabilir. Vücudunuzda herhangi bir ağrı, acı, zorlanma, kasılma, kanama gibi belirtiler bulunuyorsa egzersize ara vermeli ve bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Tüm bu eylemlerin amacı alınan kiloyu en aza indirgemek, boş kaloriler almak yerine kaliteli besinler tercih etmek ve hareketli bir yaşam sürmektir.

Obezite, Doğumu Nasıl Etkilemektedir?

Fazla kilolu veya obez kadınların normal ağırlığa sahip kadınlara göre başarılı bir normal doğum yapma olasılıkları daha azdır. Doğum sırasında bebeği izlemenin daha zor olması, bebeğin doğum kanalında sıkışması ve bu esnada meydana gelebilecek komplikasyonlar göz önünde bulundurulduğunda uygulanacak en doğru seçenek sezaryen olacaktır. Obez bir kadına sezaryen yapılamasının da birtakım riskleri bulunmaktadır. Kilolu olan kadınlarda doğum sonrasında enfeksiyon, kanama gibi istenmeyen sonuçların meydana gelme olasılığı normal kilolu bir kadına oranla daha fazladır.

Obez Gebelere Neler Tavsiye Edilebilir?

·         Hekiminizin oluşturduğu beslenme düzeninin dışına mümkün olduğu kadar çıkmamalısınız. Uygulamakta güçlük çektiğiniz herhangi bir durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

·         Zayıflatma etkisi olan hiçbir ürünü hamilelik döneminde kullanmamalısınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar dışında hiçbir takviye besini almamalısınız.

·         Egzersiz planınızın size uygun olduğundan emin olmalısınız.

·         Doktor kontrollerinizi asla ihmal etmeyin. Hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlık durumunu sık sık kontrol ettirin.

·         Doğum esnasında oluşabilecek komplikasyonlara karşı, acil imkanlara sahip bir doğum merkezini tercih edin.

·         Doğum sonrasında mümkün olduğu kadar bebeğinizi anne sütü ile besleyin. Emzirmek, hem doğum sonrası daha kolay iyileşmeye hem de daha düzenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

 

Kaynak: http://www.drerolvural.com/obezite/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı