Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır

Egzama cilt hastalığına karşı bitkisel ve kimyasal bir çok çözüm var, nedeni tam olarak anlaşılamayan egzama hastalığının tedavisi sanıldığı kadar zır değil. Bu gün dünya üzerinde her yüz insanın 2'si egzama ile karşı karşıya... cildin şişmesine ve kaşınmasına yol açan bu deri hastalığı bir çok farklı türe ayrılmaktadır.

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır
Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır admin
Bu içerik 702 kez okundu.

Egzama cilt hastalığına karşı bitkisel ve kimyasal bir çok çözüm var, nedeni tam olarak anlaşılamayan egzama hastalığının tedavisi sanıldığı kadar zır değil. Bu gün dünya üzerinde her yüz insanın 2'si egzama ile karşı karşıya... cildin şişmesine ve kaşınmasına yol açan bu deri hastalığı bir çok farklı türe ayrılmaktadır.

Evde Egzamanın Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Egzama, ellerde çıkan egzama ve daha bir çok egzama türüne ayrılır. bitkisel ve kimyasal ilaç tedavileri egzamayı kökünden tedavi etmez sadece semptomları hafifletebilir. Çünkü hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir, sadece stres arttığında egzamanın da azdığı bilinmektedir. Ayrıca teiz olmayan yatakta yatmak, naylon gece kıyafetleri evde evcil hayvanlarla temas güneşte çok durmak ve cildi kurutacak şeyler yapmak/yemek egzamayı daha da kızıştırmaktadır. Bu önlemlerin alınması ile ve nemlendirici losyonlarla hastalık hafifletilebilir. Egzama cilt tedavisinde Losyonlar, banyo ve steroid kremleri çok işe yarar. Bu ilaçlar uygulanmasından hemen sonra deriye uygulanmalıdır cildin kurumasını önlerler. Nemlendirici losyonlar üzerinde egzama kremleri, nemlendirici kremler ve kayganlaştırıcılar üzerine yoğunlaşma yararlı olabilir. Alevlenmeler durumunda en iyi tedavi, banyo yaptıktan hemen sonra uygulanması gereken steroid kremleridir. Ateşi düşmeye başlayana kadar doktor tarafından tavsiye edildiği kadar steroid krem ​​uygulayabilirsiniz. Kaşıntının azaltılmasına ve cildin nemli kalmasına yardımcı olmak için 15-20 dakika boyunca banyo yapın. Cildinizi kurulamayan hafif bir sabun kullanmalısınız yıkanırken cildinize son derece nazik davranmaya özen göstermek yararlı olabilir. İmmünomodülatörler de egzama acısını ve kaşıntıyı hafifletir. Bunların yanı sıra  egzama için mor ötesi ışık tedavisi önerilebilir. Kaşıntılı egzama döküntüsünün hafifletilmesine yardımcı olan kortikosteroid krem ​​ve nem yağı gibi seçenekleri mevcuttur.

 

Kaşıntılı Egzama Tedavisi

 

Çok kaşıntılı egzama döküntüsü çekiyorsanız, öncelikle deriyi tahriş etmemeye özen göstermelisiniz. Yaraya neden olan kaşıntıyı kaşımak egzamayı azdırır. Tatlı bir kaşıntı deride kalıcı hasarlara yol açabilir. Keskin aletlerle cildinizi kaşımaya kalkışmak, enfeksiyon arttırmak ve geçici rahatlık vermekten başka bir işe yaramaz. Egzamanın tedavisinde yumuşatıcılar olarak adlandırılan kozmetik olmayan nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bu yumuşatıcılar merhemler, losyonlar, jeller ve kremler şeklinde mevcuttur. Deriyi kurutmadan deriyi temizlemeye yardımcı olan yumuşatıcı sabunlar da yararlıdır. Mesela keçi sütü sabunu egzamaya iyi gelir çünkü cildi nemlendirir ve hem de yumuşatır ve besler.

Egzamayı Kötüleştiren Besinler

 

 

Süt ve süt ürünleri, örneğin yoğurt ve inek sütü içeren çikolata ekmek, krakerler, krep, arpa, yulaf ve çavdar gibi buğday esaslı ürünler ve tahıllar fıstık, ceviz, kaju fıstığı, fındık ve antep fıstığı gibi fındıklar, Deniz mahsulleri kabuklu deniz hayvanları, somon balığı, orkinos, ıstakoz, midye, sakin, yengeç  domates, portakal, limon, çilek, erik, yaban mersini ve kuru erik gibi asitli meyveler egzamayı kötüleştirir ayrıca diğer gıdalar olarak yumurta ve soya ürünleri gıda renklendiricileri, koruyucular ve katkı maddeleri örneğin tartrazin, sodyum benzoat ve glutamat da egzamayı kötüleştirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı