Kadınlarda Karın Ağrısı Neden Olur

Kadınlarda en çok rastlanan hastalıklardan biri olan karın ağrısı jinekolojik hastalıklara, vasküler hastalıklara, ilaçlara ve toksinlere karın ağrısına neden olabilir, yani karın ağrısı çeşitli hastalıkların işaretçisi olabilir.

Kadınlarda Karın Ağrısı Neden Olur
Kadınlarda Karın Ağrısı Neden Olur admin
Bu içerik 306 kez okundu.

Kadınlarda en çok rastlanan hastalıklardan biri olan karın ağrısı jinekolojik hastalıklara, vasküler hastalıklara, ilaçlara ve toksinlere karın ağrısına neden olabilir, yani karın ağrısı çeşitli hastalıkların işaretçisi olabilir.

 

 

 1, Alt karın ağrısında akut ağrı - ektopik gebelik

 

 Ektopik gebelik, yaygın olarak görülür, çok tehlikeli bir hastalıktır. Alt karın ağrısı keskin, aynı zamanda donuk veya kolik olabilir; kalıcı ağrı olabilir ya da  aralıklı ağrı olabilir. Vajinal kanama, bulantı ve kusma meydana gelebilir. Ektopik gebelikte rüptür ciddi kanamalara neden olabilir, soluk, taşikardi, hipotansiyon ve diğer şok performansı görülebilir; tedavi için, hastanın derhal hastaneye kaldırılması gerekir.

 

 2, Karın veya göbek kordonunda matlık oluşması - apandisit

 

 Apandisit  sıklıkla abdominal veya umblikal haftalar iştahsızlık, mide bulantısı ve kusmaya eşlik eden ağrıya neden olur. Bundan sonra ağrı kademeli olarak sağ alt kadrana aktarılır, önemli karın gerginliği ve abdominal hassasiyet belirtiler arasındadır. Apandisitiniz varsa ameliyat için hastaneye gitmeniz gerekir. Tedavi edilmezse inflamatuar apandikste çok ciddi enfeksiyonlar oluşur ve  hatta ölümle de sonuçlanabilir.

 

 3, Sol üst kadran ağrısı yanma - gastrik ülser

 

 Gastrik ülserlerden kaynaklanan ağrı, yutulduktan 1-2 saat sonra diffuz sol üst kadran yanma benzeri ağrı olarak ortaya çıkabilir. Karında şişkinlik ve bulantı yemek yedikten sonra çok yaygın bir belirtidir. Dispepsi ve gastrointestinal kanama da ortaya çıkabilir. Gastrik ülserden sıkıntı çekiyorsanız, düzenli tedavi için hastaneye gitmeniz iyi olur, anti-Helicobacter pylori antibiyotikleri ve gastrik asit salınım ilaçlarını azaltabilir. Helicobacter pylori ve gastrik kanser çok yakındır.

 

 

 

 1, Dismenore

 

 Dismenore birincil ve ikincil olarak ikiye bölünmüştür. Evli olmayan kız çocuklarda görülür ve evlilikten ve çocuk sahibi olduktan sonra prostaglandin seviyesi vücutta düzelir. Eğer evlilikten sonra daha ciddi bir dismenore varsa, jinekolojik hastalıklardan şüphelenmek akılcı olur. Dismenore'ye ikincil olarak endometriozis gibi en yaygın olanıdır. Ağrı adetsiz ve karın ağrısı kademeli olarak artar ağrı, menstrüel öncesi ve sonrası artış gösterir..

 

 2, Yumurtalarla ilgili karın ağrısı       

 

 Adet krampları yumurtlamadan yaklaşık iki hafta önce başlar. Bu noktada folikül rüptürü, folikül sıvısı peritonu uyarır, bu nedenle kadınlar ayda bir, hafif karın ağrısı şeklinde ağrı çekebilirler. En kısa birkaç saat, en uzun en fazla 2 gün boyunca bu tür ağrılar görülür. Bu ağrı fizyolojik bir sorundur.

 

 3, Yumurtalık kistleri ve karın ağrısı

 

 Vücudun sağ tarafı aniden karıncalanmaya başlarsa, bulantı, kusma ve ateş ortaya çıkarsa muhtemelen yumurtalık kisti torsiyonu veya delinmesi, bu duruma eşlik eder. Şu anda, önemli abdominal hassasiyet ve kas gerginliği olacak ve tedavi için hastaneye gitmeniz gerekecektir

 

 4, Kronik pelvik inflamatuar hastalık

 

 Karın altındaki ağrılardan kaynaklanan kronik pelvik inflamatuvar hastalık genellikle yorgun hissettirir, cinsel ilişki ve menstruasyon arttıkça bazı insanlar daha yorgun hissedecektir, bu rahatsızlıkta uykusuzluk, kontrol edilmeli ve tedavi edilmelidir.

 

 

 5, Korpus luteum rüptürü

 

 

 Sarı iç kanama ciddi şok ile ilişkili karın ağrısı görülür corpus luteum yırtılması küçük karın ağrısı başlangıcı olabilir, çoğunlukla 20-26 günlük bir döngüyü kapsar. yırtılmadan önce corpus luteum, yumurtalık ya da dolaylı olarak dış kuvvet tarafından etkilenen yumurtalık tıkanıklığı, genişleme işlemi, hem de özellikle adet öncesi tıkanıklığı, sert dışkı, travma, indüklenmiş yorucu aktivitesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.  Bu nedenle, karın ağrısı sık olan kadınlar temkinli olmalı, bu genel ishal vakası değildir. Karın ağrısı, korpus lüteum kaynaklı ise  muayene, erken teşhis ve erken tedavi için, hasta  hastaneye götürülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı