Boğaz ağrısı neden Olur? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Boğaz ağrısı neden Olur? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Boğaz ağrısı neden Olur? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir admin
Bu içerik 401 kez okundu.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir


 Boğaz ağrısı bir çok insanın şikayetçi olduğu bir ağrıdır ve tedavi edilmezse bademciklerin iltihaplanmasına yol açabilir ses tellerinin tahriş olmasına, yutkunma zorluğuna yol açabilir. Boğaz Ağrısına iyi gelen birçok geleneksel çözümler vardır bunların başında limon gelir. Limonun yarısını bir fincan içine sıkın ve uyumadan önce limon suyuna bir çay kaşığı bal ekleyip sıcak için. Arkasından hiç bir şey içmeyin. Limon bol miktarda C vitamini barındırır ve vücudun direncini yükseltir. Her gece bu işlemi yapabilirsiniz. Bir kaç gün içinde boğazınızda iyileşme görülecektir. Boğaz ağrısı ve diğer enflamatuar durumları tetiklememek ve  baş ağrısı ve iltihabı ağırlaştırmamak için zencefil  içmemelidir. bir bardak krizantem çayı içebilirsiniz. Bu da boğazı iyileştirir. Bol su içmek solunum sekresyonlarının viskozitesini azaltabilir, boğaz ve trakea daha rahat olur.

Boğaz ağrısı neden Olur


Boğaz ağrısı Mono nükleoz ve grip virüsleri de dahil olmak üzere yaygın virüsler yüzünden ilerler . Bazı virüsler ayrıca ağız ve boğazda kabarcıklar üretebilir. Bademcikler veya adenoidlerin enfeksiyonu da virüsler yüzünden olmaktadır. Ağız yoluyla nefes almak veya sigara içmek boğaz kuruluğunu ve ağrısına yol açar.

Gastroözofageal reflü hastalığı boğaz ağrısını tetikler. Alerjik veya kronik sinüzitten sinüs drenajı,Bakteriyel enfeksiyonlar  boğaz ağrısı nedenidir. Boğaz ağrısı için iki en yaygın bakteri Streptococcus ve türevi bakterilerdir. Arcanobacterium boğaz ağrısına neden olur ve çoğunlukla genç yetişkinlerde daha yaygındır. Boğaz ağrısı, antibiyotikler kemoterapi veya diğer bağışıklık sistemi zayıflatıcı ilaçlarla tedavi sonrasında ortaya çıkmasıyaygın olarak pamukçuk olarak bilinen maya Candidaya bağlı olabilir. Boğaz ağrısı iki haftadan fazla sürerse boğaz kanseri veya AIDS gibi ciddi bir hastalığa işaret edebilir.


Bademciklerin yüzeyindeki Pus 

Orofarinks kızarıklığı 

Boynundakişişmiş lenf düğümleri kaynaklı şişme

Yutmada zorluklar

Solunum güçlüğü 

Oral kavite veya orofarinks içerisindeki veziküller coxsackie virüsü veya herpes simpleks virüsünün varlığına işaret edebilir. Boğaz ağrısı olan insanların üçte ikisinde bademcikler üzerine kızarıklık olmaz.Boğaz ağrısı ne kadar sürebilir


Boğaz ağrısı süresi nedene bağlıdır. Sebep, sigara dumanının veya diğer toksik maddenin teneffüs edilmesi gibi kalıcı tahriş ise, boğaz ağrısı uzun sürebilir. Strep boğazı gibi bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle uygun tedaviye başlandıktan sonra düzelmeye başlar. Soğuk algınlığı gibi virüsler genellikle birkaç günden bir haftaya kadar ağrıya neden olmaktadır.Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir


Boğaz ağrısı tedavisi kesin nedene bağlıdır. Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir, ancak viral enfeksiyonlarda etkili değildir. Boğaz ağrısı viral enfeksiyonlardan kaynaklanan tıbbi tedaviler yoktur ve destekleyici bakım genellikle gereken tek şeydir. Boğaz ağrısı varsa, genellikle ağrı tedavisi öncelik taşır. Bu ev ilaçları ve öz bakım basamaklarından bazıları boğaz ağrısının hafiflemesine yardımcı olabilir. Boğaz pastilleri genellikle en küçük vakalar hariç olmak üzere yetersiz kalmaktadır. Tuzlu su ile gargara bazen yardımcı olur.  Mideye zarar vermelerine rağmen, NSAID'ler aspirin ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar genellikle etkili ağrı kesicilerdir. Boğazın ağrısında ılık ve bol miktarda sıvı içmek çok önemlidir. Ateş, sıvı ihtiyacını artırabilir ve ağrılı yutkunma, sıvı almayı zorlayabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı