Çocuk Parası Ne kadar? Çocuk Parası Nereden Alınıyor?

Çocuk Parası Ne kadar?  Çocuk Parası Nereden Alınıyor?
Çocuk Parası Ne kadar?  Çocuk Parası Nereden Alınıyor? admin
Bu içerik 388 kez okundu.

 DEVLET ÇOCUK PARASINI PTT YOLUYLA NE KADAR VERİYOR

 Türkiye cumhuriyeti devleti çocukların aileler üstünde yük olması diye ailelere çocuk parası adı altında ailelere çocuk parası yardımı yapıyor bu 1'inci için 300 2'inci 400 3 çocukları için tam 600 lira ödeme yapıyor. bu para çocuğu olan gelir seviyesi düşük ailelere devlet tarafından verilecektir. Çocuk parası 15 Mayıs 2015 yılında verilmeye başlanmıştır çocuk parası almayan aileler sosyal yardımlaşma vakfına başvurup formu doldura bilirler. Devlet memur çocuklarının da unutmayan devletimiz her memur vatandaşı çocuğu içinde çocukların yaş kriterlerine göre verilen ücret tutarı farklıdır

0-6 yaş çocuk yardımı 51,35 TL

6 yaş üzeri 25.68 TL

ŞARTLI NAKİT ÇOCUK YARDIMI

2015 yılında sigortası olmayan muhtaç durumda olan vatandaşların çocukları için (SYDV) sosyal yardımlar vakfı çocuk başına aylık yapılan yardımlar aşağıdakiler gibidir.

Anne doğumu hastanede yaparsa 70 TL verilir

İlköğretim zorunluğu erkek öğrenciler için aylık 30 TL

İlköğretime devam eden kız öğrenci aylık 35 TL

Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci aylık 45 TL

Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için aylık 45 TL

ÇOCUK ZAMINDA GELİR VERGİSİ İNDİRİMİ

GV kanunun yirmi beşinci maddesinin beşinci bendinde erbabına ödenen çocuk zamın gelir vergisi alınmaması ve  devlet memuru çocuklarının miktarı sigortalılara içinde vergi müstesnadır sıfır altı yaş arası çocukları için 2017 ocak ayında 48,02 TL altı yaş üstü çocuklarda ise 24,01 TL gelir vergisinden müstesnadır.

ÇOCUK PARASI NASIL ALINIR

Devlet anlaşmalı bankalar ve PTT tarafından çocuk parasını alabilirsiniz ya da çalışma ve sosyal güvenliği bakanlığı numarası olan 170 arayarak paranın hesap yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da çocuk parası için bir başvuru yaptıysanız işleminizi kabul edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz.

ÇOCUK PARASI NE ZAMAN VERİLİR

Çocuk paraları uzun sürmeyen bir vade de er ya da geç para kişinin hesabına yatırılıyor. Günümüzde para herkesin zorunlu bir ihtiyacı olduğu için herkes bir an evvel çekmek istiyor bunu için herkesin aynı gün çekme isteği biraz insanları uzun bir süre bekletebiliyor bu yüzden insanların daha anlayışlı ve sabırlı olmalarını istiyoruz

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı