KANSERDEN ÖLEN KİŞİNİN KREDİ BORCU NE OLUR

Kredi çektikten sonra borcu bitmeden ölen kişini borcu ne olur bu durumda kalan borçların nasıl bir süreci başlar.Ölen kişinin borcunu aile ferdimi öder.ve borcu ödememek söz konusu mudur.
Bu haber 2017-12-29 13:42:42 eklenmiş ve 99 kez görüntülenmiştir.

 

 

KANSERDEN ÖLEN KİŞİNİN KREDİ BORCU NE OLUR

Kredi çektikten sonra borcu bitmeden ölen kişini borcu ne olur bu durumda kalan borçların nasıl bir süreci başlar.Ölen kişinin borcunu aile ferdimi öder.ve borcu ödememek söz konusu mudur.

Bilindiği üzere bankalar kullanıcısına kredi verirken kişini sigorta yaptırma gibi zorunluklar getirir çünkü kişinin ölmesi durumunda banka kişinin ödemeyi sigorta tarafından borçları karşılanır.Kişinin sigorta yaptırmaması gibi bir durumda kredinin borcu kalan mirasçısına devredilir.

 

ÖLEN KİŞİNİ SİGORTASI OLMASI DURUMUNDA

Çoğu banka kredi verirken hayat sigortası yaptırmak kredi alıcısına zorunlu hale getirir bazı bankalar sadece hayat sigortasını zorunlu kılmaz bu durumda mirasçıya borç kalır

Kişinin hayat sigortası yaptırması kendi çıkarı için olacaktır Çünkü yapılan sigortanın amacı kişinin ölmesi durumda kalan borcu ödemektir. Bu durumda kredi borcu devam eden kişinin ölmesi durumda sigorta şirketi ölen kişinin istisnai bir şekilde kişinin tüm borcunu ödemekle yükümlüdür.

SİGORTA HANGİ DURUMDA ÖDEME YAPMAZ

1) Sigorta şirketi kişinin ölümünde intihar ve benzeri şüpheli ölüm vakalarında ödeme yapmayabilir. Sigorta şirketi bu tarz bir durumda ölen kişini otopsinin yapılmasını isteyebilir.

2) krediyi kullana kişinin hayat sigortasının yaptırdıktan sonra mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtmemişse sigorta şirketi bunu mevcut kişide tespit ederse bu kişiye ödeme yapmaz.

HAYAT SİGORTASI SAYESİNDE ÖDENEN MİKTAR GERİ ALINA BİLİR Mİ?

Hayat sigortası yaptırmış birinin taksitleri bitmeden ölmesi durumunda ödemiş olduğu kredi miktarının tekrardan alabilir mi?

Evet alabilir. Çünkü hayat sigortası kredinin tüm borcu için yapılır. böyle bir durumda kalan borç ödendikten sonra ölen kişinin ödediği miktar kişini mirasçısına devredilir.

HAYAT SİGORTASININ OLMAMASI DURUMUDA

 

Kredi borcu bitmeden ölen kişinin hayat sigortası yoksa borç mirasçısına kalır. Mirasçının bu borcu kabul etme yükümlüğü vardır çünkü miras dağılımında olan dağılım kişinin borcu içinde geçerlidir ama mirasçılar bu borcu ödemek istemiyorsa kişiden doğacak ret-i miras hakkı vardır. Böylece ölen kişinin borçlarından mesul olurlar ama kefil olan kişinin kefil yoksa mirasçılardan kefil yolu açılır Yani bunlarla uğraşmak istemiyorsanız bir hayat sigortası yaptırmanız gerekir.ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri