Evde Bakım Parası? Engeli Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Evde Bakım Parası? Engeli Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır? Engeli Maaşı İçin Gerekli Belgeler?

Evde Bakım Parası? Engeli Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?
Evde Bakım Parası? Engeli Maaşı Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır? admin
Bu içerik 225 kez okundu.

EVDE BAKIM PARASI

Hastalığından veya sakatlığından dolayı bir kişinin bakımına muhtaç olan bireylere aile ve sosyal politikalar tarafından her ayın 15-30'u arasında verilen evde bakım maaşıdır. Bu maaş hanedeki gelir sayına bölüp hanede ortalama düşen bir aylık asgari ücretinin 2/3'ünden daha az olan evde bakıma muhtaç olan engellinin akrabası ya da engelinin bakımını üstlenen vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır. Engelinin evde bakım maaşı olabilmesi için çok iyi bir hastaneden hastanın %50'nin üzerinden engeli raporu alması gerekir ve bu engeli raporunda hastanın ağır engelidir ibaresi bulunması gerekir.

ENGELİ MAAŞI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR

Engeli bireyin ikamet ettiği yer neredeyse kişinin o bölgedeki aile ve sosyal politikalara bakanlığına başvurması gerekir. Verilen dilekçe aile ve sosyal politikalar müdürlüğünce bir aylık süre zarfında kişinin başvurusunu inceler ve başvuran kişiye yazılı olarak cevap verilir. Evde bakımı muhtaç olan kişinin vefat etmesi gibi bir durumda kişinin on beş gün içinde aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne engeli vatandaşın vefat ettiğiyle ilgi başvurması gerekir.

ENGELİ MAAŞI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Engeli maaşından yaralanacak kişinin bu belgeleri eksik doldurması gerekir.

1) Bu talep dilekçesini talepte bulunan kişini gerekli formu doldurması gerekir

2)Bu talep formda yer alan; bireylerin Muhtaçlık Belgesi. il ve ilçe idare kurularınca doldurulur.

3)Engeli vatandaşın Nüfus Kayıt Örneği, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminden (ADNKS) il/ilçe mahalli maliye teşkilatları tarafından alınır.

 

EVDE BAKIM MAAŞININ DEVLET ANLAYIŞ İLKESİ

Anayasanın 5 maddesi gereği sosyal bir devleti anlayışı bakıma muhtaç olan kişilerin uygun bir hayat yaşamalarını bir görev olarak kabul eder toplumda işlevi ve işlevi olmayan engeli vatandaşların işlevi olanların günlük hayata birçok kamu görevi ve özel sektörün birçok alanında görüyoruz. İşlevi olmayan engellerin devlet tarafından kişinin bakımı durumu da engeli ya da hastanın ihtiyaçları doğrultusunda her ay 15-30 arası engeli vatandaşın bakım maaşını verir. engeli bireylerin devletin 2022 sayılı kanun tabidirler buna göre (%40-%60) arası özürlülük durumunda olanların aylığı verilmiş (%70 ) üzerinde tam teşekülü bir hastane alınan sağlık raporuyla ile belgeleyenlerin aylıkları, yaşlılık aylığı için belirlenen aylık tutarının %300’ ü oranına çıkartılır. (01.01.2011) tarihinden sonra bakıma muhtaç engeli aylığı (%70) ve üzeri engeli ve bakıma muhtaç  olanlar için bir aylık: 301,08TL’  (01.07.2011) tarihinden geçerli olmak üzere 313,28 TL dir. Ayrıca bu tutara % 5 oranında ek ödeme ilavesi yapılır.

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı