TÜRKİYE’DE BİR İLK : BOŞANMADA ORTAK VELAYET

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ülkemizde ilk kez bir davada ortak velayet kararına hükmetmişti. Yargıtay tarafından verilen velayet kararına göre anne ve baba çocuğu eşit şartlar altında görecek ve çocuğun tüm giderlerini birlikte karşılayacaktı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK : BOŞANMADA ORTAK VELAYET
TÜRKİYE’DE BİR İLK : BOŞANMADA ORTAK VELAYET tanitimcenter
Bu içerik 274 kez okundu.

Karara gerekçe olarak ise Yargıtay 2. Hukuk Dairesi “Mart 1985 tarihinde imzalanan “11 No’lu Protokol ile Değişik İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmeye Ek 7 No’lu Protokol”, 6684 sayılı Kanun ile onaylanması uygun bulunarak, 25 Mart 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanıp, yürürlüğe girmiş olan” kanuna vurgu yaptı.

Yargıtay kararla ilgili olarak evliliğin bitmesiyle annelik ve babalık vasfının kaybolmayacağını ve çocuğun psikolojisi açısından da ortak velayet kararının doğru olduğuna vurgu yaptı. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan boşanma avukatı Gülden ERDOĞAN GÖYMEN ise “Yargıtay ilk kez bu kararı Şubat ayında Elazığ’da vermişti. Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar hem çocuğun ve ebeveynlerin psikolojik durumu açısından iyi, hem de kamu düzeni içerisinde çocuğu korunması açısından iyi bir karar “ ifadelerini kullandı. Ortak velayetin doğru kullanıldığı zaman insanların hayatını kolaylaştıran bir karar olduğuna değinen Avukat Gülden GÖYMEN ortak velayet ile tek taraflı velayet arasındaki farklara ve benzerliklere de değindi. Ankara Barosu avukatlarından olan Avukat Gülden ERDOĞAN GÖYMEN ‘’Ortak velayette de müşterek küçük fiilen bir ebeveynin yanında kalır, diğer ebeveyn için ise şahsi münasebet ve iştirak nafakası tek taraflı velayette olduğu gibi belirlenir. Ancak ortak velayet hükümleri gereği; müşterek küçüğün eğitim göreceği kreşini /okulunu/ kursunu/ etüt merkezini ve diğer sosyal etkinlikleri için kaydolacağı ilgili yerleri anne – baba ortak mutabakat ile belirleyeceklerdir, çocuğun sağlık durumu ile ilgili olarak küçüğün göreceği yataklı tedavi/yataklı tıbbi yardım/olacağı operasyon söz konusu olur ise taraflar ortak karar vereceklerdir, Çocuk her ne sebeple olursa olsun yurt dışına diğer ebeveynin onayı ve imzası olmadan çıkarılamayacaktır. Tek taraflı velayette ise söz konusu durumlarda velayet sahibi ebeveyn tek başına hareket etme ve karar verme hakkına sahiptir ‘’dedi.

ORTAK VELAYET ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ

Ortak velayet kararına ilişkin olarak son zamanlarda sıkça kararlar çıktığına da değinen GÖYMEN, “Boşanma her ne kadar evliliğin bitişi olsa da bu durum annelik ve babalık vasfının kaybolduğunu göstermez. Anne de baba da çocuğuna karşı eşit sorumluluklara sahiptir. Ortak velayet kararı çocuğun gelişimi ve psikolojik durumu açısından da çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Boşanma sürecinde çocukların anne ve babadan daha çok yıprandığını dile getiren GÖYMEN “Çocukların anne ve babalarına karşı uzak olmaması her ne kadar aile ortamından uzak olsa da anne ve baba sevgisini tatmaları psikolojik gelişime gerçekten çok büyük katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Gerek anlaşmalı boşanma davalarında, gerek çekişmeli boşanma davalarında ortak velayet kararlarının verilebileceği ve söz konusu kararın ise çocuk üzerinde daha olumlu sonuçlar yaratacağını söyleyen Gülden GÖYMEN , boşanma aşamasındaki tüm eşleri önce anne baba olduklarını hatırlatmaya davet ediyoruz dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı