Buat Nedir? Buat Özellikleri ve Buat Fiyatları Nelerdir?

Apartmanlarda veya evlerde elektrik tellerinin tek bir noktada birleştiği ve bu noktadan dağıtıldığı bölgede yer alan plastik kutuya buat adı verilmektedir.

Buat Nedir? Buat Özellikleri ve Buat Fiyatları Nelerdir?
Buat Nedir? Buat Özellikleri ve Buat Fiyatları Nelerdir? Tanitimweb
Bu içerik 580 kez okundu.

Yapılar için bir gereklilik olan elektrik hatları gibi özelliklerin dağıtımı için bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemenin adı buat olarak bilinir. İnternet hatları, telefon hatları, elektrik hatları ve benzeri hatlar burada toplanarak buradan dağıtılır.

Nitekim belirlenen kurallar çerçevesinde bu tarz hatların kurallara göre hattın buat içerisinde toplanması gerekmektedir. Yani hatların buat dışında toplanması yasaktır. Buatları evimizde odalarda ve genelde salonda tavanın hemen alt kısımlarında görmeniz mümkündür.

Buat Çeşitleri Nelerdir?

Birçok buat çeşidi vardır. Bu buat çeşitleri aşağıdaki şekildedir;

·         Norm Buat: Dairesel şekilde kullanılan buat türüdür. Farklı çap boyutlarda bulunmaktadır. Genel olarak kullanım şekli 40 ve 70 mm civarındadır.

·         Kontralı Buat: Günümüzde sıkça kullanılan bu buatlarda alt kısımda tek giriş bulunur. Uzunluğu genel olarak 80 milimetredir.

·         Tünel Buat: Dairesel buat sınıfına giren tünel buatlar, kablolama işlemi yapılırken başlıklarının kesilmesi gerekmektedir.

·         Kare Buat:Yeni inşa edilen tesisatlarda bağlantıların çok yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde kullanılır. En basit örnek apartman dairelerinin dağıtım bölgeleridir. Genelde boyut olarak 10x20 veya 20x20 diyebiliriz.

·         Çelik Buat: Dayanıklı olmasıyla bilinirler. Dayanıklılık gerektiren yapılarda kullanılır.

·         Sıva Üstü Buat: Bu tür buatlar yukarıda örneğini verdiğim odalarımızda gördüğümüz buat türleridir. Hala daha kullanılsa da özellikle lüks binalarda bu tür buatlar yerini sıva altı buatlara bırakmıştır. Boyut olarak 20 ve 50 mm olarak karşımıza çıkar.

Bu buatlar dışında da birçok buat çeşidi vardır. Fakat bunlar genel olarak en çok kullanılan buat çeşitleridir. Ayrıca diğer buat çeşitleri bir kere takıldıktan sonra değiştirilmesi oldukça zor ve masraflı olanlardır.

Buat Fiyatları

Birçok elektrik aksamında olduğu gibi buatlarda da oldukça fazla marka ve model bulunmaktadır. Buat fiyatları markalara göre değişmekle birlikte aynı zamanda da modellere göre de değişiklik göstermektedir. Fiyat olarak net birşey söylememiz doğru olmaz. Söyleyebileceğimiz ortalama buat fiyatları olacaktır. Piyasada 10 liraya buat bulabileceğiniz gibi 100 liraya da buat bulabilirsiniz.

 

Kalite buat satın almak isterseniz Faz Ticaret adresini ziyaret edebilirsiniz.

buat fazticaret fazticaret.com
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı