Buat Nedir? Buat Özellikleri ve Buat Fiyatları Nelerdir?

Apartmanlarda veya evlerde elektrik tellerinin tek bir noktada birleştiği ve bu noktadan dağıtıldığı bölgede yer alan plastik kutuya buat adı verilmektedir.
Bu haber 2018-01-15 16:06:11 eklenmiş ve 237 kez görüntülenmiştir.

 

 

Yapılar için bir gereklilik olan elektrik hatları gibi özelliklerin dağıtımı için bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemenin adı buat olarak bilinir. İnternet hatları, telefon hatları, elektrik hatları ve benzeri hatlar burada toplanarak buradan dağıtılır.

Nitekim belirlenen kurallar çerçevesinde bu tarz hatların kurallara göre hattın buat içerisinde toplanması gerekmektedir. Yani hatların buat dışında toplanması yasaktır. Buatları evimizde odalarda ve genelde salonda tavanın hemen alt kısımlarında görmeniz mümkündür.

Buat Çeşitleri Nelerdir?

Birçok buat çeşidi vardır. Bu buat çeşitleri aşağıdaki şekildedir;

·         Norm Buat: Dairesel şekilde kullanılan buat türüdür. Farklı çap boyutlarda bulunmaktadır. Genel olarak kullanım şekli 40 ve 70 mm civarındadır.

·         Kontralı Buat: Günümüzde sıkça kullanılan bu buatlarda alt kısımda tek giriş bulunur. Uzunluğu genel olarak 80 milimetredir.

·         Tünel Buat: Dairesel buat sınıfına giren tünel buatlar, kablolama işlemi yapılırken başlıklarının kesilmesi gerekmektedir.

·         Kare Buat:Yeni inşa edilen tesisatlarda bağlantıların çok yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde kullanılır. En basit örnek apartman dairelerinin dağıtım bölgeleridir. Genelde boyut olarak 10x20 veya 20x20 diyebiliriz.

·         Çelik Buat: Dayanıklı olmasıyla bilinirler. Dayanıklılık gerektiren yapılarda kullanılır.

·         Sıva Üstü Buat: Bu tür buatlar yukarıda örneğini verdiğim odalarımızda gördüğümüz buat türleridir. Hala daha kullanılsa da özellikle lüks binalarda bu tür buatlar yerini sıva altı buatlara bırakmıştır. Boyut olarak 20 ve 50 mm olarak karşımıza çıkar.

Bu buatlar dışında da birçok buat çeşidi vardır. Fakat bunlar genel olarak en çok kullanılan buat çeşitleridir. Ayrıca diğer buat çeşitleri bir kere takıldıktan sonra değiştirilmesi oldukça zor ve masraflı olanlardır.

Buat Fiyatları

Birçok elektrik aksamında olduğu gibi buatlarda da oldukça fazla marka ve model bulunmaktadır. Buat fiyatları markalara göre değişmekle birlikte aynı zamanda da modellere göre de değişiklik göstermektedir. Fiyat olarak net birşey söylememiz doğru olmaz. Söyleyebileceğimiz ortalama buat fiyatları olacaktır. Piyasada 10 liraya buat bulabileceğiniz gibi 100 liraya da buat bulabilirsiniz.

 

Kalite buat satın almak isterseniz Faz Ticaret adresini ziyaret edebilirsiniz.ETİKETLER : buat fazticaret fazticaret.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer AKTÜEL haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri