Kronik Hıçkırık Nasıl Tedavi Edilir? Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırık, karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında bulunan diyaframın kasılması sonucunda meydana gelir.

Kronik Hıçkırık Nasıl Tedavi Edilir? Hıçkırık Neden Olur?
Kronik Hıçkırık Nasıl Tedavi Edilir? Hıçkırık Neden Olur? admin
Bu içerik 581 kez okundu.

Hıçkırık, karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında bulunan diyaframın kasılması sonucunda meydana gelir. Her yaş grubunda görülebilen ve kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Hıçkırık çoğu zaman kısa zamanlı olur ve genelde kendiliğinden geçer. Ancak bazı hastalıklar sonucunda da hıçkırık görülebilir. Herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelen hıçkırıklar çoğu zaman kendiliğinden geçmeyen ve uzun süren hıçkırıklardır. Hıçkırık bebeklerde ya da yemeklerini çok hızlı yiyen kişilerde meydana gelebilir.

Böyle durumlarda ve kısa süreli olması halinde bu hıçkırık normal olarak kabul edilir. Ancak hıçkırığın bir aydan daha uzun sürmesi ve geçmemesi halinde mutlaka bir doktordan yardım alınması gerekir. Ayrıca hıçkırığa kişinin aşırı miktarda acı ve baharatlı gıdalar tüketmesi, kullanmış olduğu bazı ilaçlar, kişide meydana gelen böbrek yetmezliği sorunları, çünkü böbrek yetmezliğinde ürenin artması kişide hıçkırık meydana gelmesine neden olur. Kişide meydana gelen menenjit, beyin kanaması ve beyin tümörleri gibi beyni doğrudan etkileyen hastalıklar sonucunda da kişide hıçkırık sorunları ortaya çıkabilir.

Hıçkırık Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hıçkırık herhangi bir hastalık sonucunda meydana gelmiyor ise, çoğu zaman kendiliğinden geçen bir sorundur. Uzun süreli hıçkırıkların geçmesi için ise kişilerin bir kaç basit yöntem uygulaması gerekir. Hıçkırık esnasında kişinin bir süreliğine nefesini tutması diyaframın kasılmasını engelleyeceği için kısa süre içerisinde hıçkırığın geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında kişinin bir miktar buzlu su tüketmesi, şeker ya da bir tatlı kaşığı tuz yemekte hıçkırığın geçmesine yardımcı olan faktörler arasında yer alır. Ancak uzun süren ve geçmeyen hıçkırık sorunlarında kişinin mutlaka bir doktora başvurması ve doktorun gerekli görmüş olduğu ilaçlar yardımı ile tedavi edilmesi gerekir.

 

 

Hıçkırık nedir hıçkırık neden olur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı