Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli

Karne dönemi, çocukların stresli ve gergin oldukları bir dönemdir.
Bu haber 2018-01-25 12:03:33 eklenmiş ve 70 kez görüntülenmiştir.

 

 

Karne dönemi, çocukların stresli ve gergin oldukları bir dönemdir. Ailelerin çocuklara vereceği karne tepkisi, çocuğun psikolojisinde büyük bir önem arz etmektedir. Karnenin iyi veya kötü gelmesi durumunda, ceza ya da ödül dengesi tutturulmalı, çocuğun psikolojisini olumsuz anlamda etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Çocuğun psikolojisinin bozulmasının yanı sıra, karne döneminde çocuğu başkalarıyla kıyaslamak, ondan hiçbir şey olmayacağını ifade etmek, derslere olan tüm ilgisini de yok edecektir.

Karnesi kötü gelen çocuğu sert bir şekilde eleştirmek, çocukta özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Özgüven eksikliğinin yanı sıra, ailesi tarafından karne konusunda sert bir şekilde eleştirilen ve kendini değersiz gören çocuk, aileden uzaklaşmakta ve sevgiyi dış dünyada aramaktadır. Karnesi kötü olan çocuk, ailesinin onu sevmeyeceğini düşünmekte ve kendini değersiz hissetmektedir. Bu nedenle, çocuklara karne tepkisi verirken, karnedeki notların sevgi için bir ölçüt olmadığını, çocukların aileleri tarafından her koşulda sevildiğini belirtmek gerekmektedir.

Karne-Ödül İlişkisi 

Karnesinde kötü not olan bir çocuğu yermek ve ona kendini değersiz hissetmek ne kadar kötü ise, karnesi iyi olan çocuğu da gerektiğinden büyük bir ödül ile ödüllendirmek çocuk psikolojisi açısından faydalı olmamaktadır. Küçük bir ödül, karne hediyesi açısından çocuk için yeterli olmaktadır. Ödül konusunda dengeyi tutturamayan anne ve babalar, çocuğun şımarmasına ve çocuğun her şeyi bir ödül karşılığı yapmasına neden olmaktadır.

Karne-Ceza İlişkisi

 

Karnesi kötü gelen çocuğa ailesi tarafından verilecek olan tepki, çocuğun ruh sağlığı açısından büyük bir önem arz etmektedir. Başarı ölçütüne göre hareket eden anne ve babalar, çocuğu değersiz hissettiren davranışlar sergilemekte ve başkaları ile kıyaslama girişiminde bulunmaktadır. Ancak bu durumda yapılması gereken, anne ile babanın başarısızlığın nedenlerini araştırmaları ve çocuğa baskıda bulunmadan bu sorunu aşmaya çalışmaları olacaktır.


* KURSOFT PRATİK MUHASEBE PROGRAMI*


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2015 Kayseri Gündem. Tüm hakları saklıdır..
Spor
Basketbol
Futbol
Erciyesspor
Kayserispor
Kayseri Gündem
Bize Ulaşın
Sitene Ekle
Künye
Reklam
Hızlı Erişim
Gazete Manşetleri
Spor Haberleri
Gündem
Asayiş Haber
Multi Medya
Foto Galeri
Video Galeri
Foto Haber
Video Haber
Gündem
Günün Manşetleri
Son Dakika
Kayseri Gündem
Kayseri Haber
Kayseri Haberleri