Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yanlış duruş pozisyonu, aşırı kilo, yük kaldırmak, kas kasılması ve stres bel ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Tanitimweb
Bu içerik 1773 kez okundu.

Yanlış duruş pozisyonu, aşırı kilo, yük kaldırmak, kas kasılması ve stres bel ağrısının nedenleri arasında yer almaktadır. Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bel ağrılarının birçok sebebi olduğuna değinerek, ağrılara iyi gelecek tavsiyelerde bulundu.

 

Bel ağrılarının bazen bir hastalık sonucu ya da bir yaralanma ile direkt olarak bağlantısı olmadan da ortaya çıkabildiğini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan, bazı bel ağrılarının kendiliğinden geçebildiğini,  ancak kronik bel ağrılarının başka hastalıkların habercisi olabileceğini bu yüzden bir hekime muayene olunması gerektiğini dile getirdi.

 

Bel ağrısını gidermek için belli başlı şeylerin olduğuna vurgu yapan Yıldızhan, bunların uygulanması halinde bel ağrılarının genellikle kontrol edilebileceğini söyledi.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bel ağrısı yaşamamak için ağırlığı ne olursa olsun yük kaldırırken, otururken ya da spor yaparken doğru şekilde yapılması gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldızhan, bunların bel ağrısına yol açtığını, bu durumda ağrının geçmesi için istirahat etmenin ve sıcak kompres yapmanın rahatlama sağlayacağını açıkladı.

 

Bel bölgesinde görülen ağrının çok şiddetli olmaması halinde hareket etmeye devam edilebileceğini, ancak bu sırada beli korumanın önemli olduğunu belirten Yıldızhan, ani ve bükülme hareketlerinin bel ağrısını tetikleyeceğini de sözlerine ekledi.

 

Doç. Dr. Yıldızhan, sürekli aynı pozisyonda kalma ve sürekli oturmak yerine ara sıra bir iki dakikalık dolanmanın bel ağrılarına iyi geleceğini de vurguladı.

 

Bel Ağrısı ve Egzersiz

 

Düzenli olarak egzersiz ve spor yapmanın bel ağrısına iyi geldiği, düzenli olarak spor yapan kişilerde bel ağrısının daha az görüldüğüne dikkat çeken Yıldızhan, “Egzersizler ağrının kısa sürede giderilmesinde de etkili olmaktadır. Bu şekilde ağrının daha fazla şiddetlenmesinin önüne kolay bir şekilde geçilmektedir. Spor ve egzersiz, hafif ya da orta şiddette bel ağrılarına iyi gelmektedir. Bel ağrısının çok şiddetli olduğu durumlarda ise uzman bir hekime muayene olmak gerekmektedir. Hafif ağrılarda kısa mesafeli yürüyüşler, açma ve germe hareketleri, kondisyon bisikleti ve yüzme egzersizleri hastalara yardımcı olmaktadır.” dedi.

 

Doç. Dr. Yıldızhan, düzenli olarak yapılan bu hareketlerin oluşabilecek bel ağrılarına kalkan olacağını, kasların güçlendirilmesi ve düzenli egzersizlerin vücudun duruşunu olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

 

Nöroşirurji Uzmanı

Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan

www.ahmetyildizhan.net

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı