Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun ''Esad'la temas kurun'' önerisine yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye rejimi ile herhangi bir temasın söz konusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil admin
Bu içerik 429 kez okundu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun ''Esad'la temas kurun'' önerisine yanıt veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye rejimi ile herhangi bir temasın söz konusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, vize serbestisi ile ilgili, "Bunun 2018 içerisinde hayata geçirilmesi, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracaktır" dedi.

 

Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

 

''İtalya Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek veren bir ülkedir. AB süreci ile ilgili son birkaç günde önemli bazı gelişmeler yaşandı. (Vize serbestisi) Beklentimiz karşılanan 72 kriter çerçevesinde vize serbestisinin en kısa sürede hayata geçirilmesi. Bunun 2018 içerisinde hayata geçirilmesi, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracaktır.

 

ZEYTİN DALI HAREKATI

 

Operasyon planlandığı şekilde devam etmektedir. Şu ana kadar çok önemli noktalar kritik bölgeler teröristlerden temizlenmiştir. Operasyonda bin civarında terörist etkisiz hale getirilmiştir. Afrin'deki terör unsurları tamamen temizlenecek. ÖSO meşru Suriye muhalefetinin önemli bir parçasıdır. Teröristlerin yeni arayışlara girdiğini görüyoruz.

 

ABD umarız YPG'ye verdiği desteği bir an önce sonlandırır. Zaman zaman çeşitli ülkelerden 'PYD, YPG'yi terör örgütü olarak görmüyoruz' şeklinde açıklamalar yapıldığını görüyoruz. Zeytin Dalı Harekatı'nın ekonomimize herhangi bir olumsuz etkisi olmamıştır, bundan sonra da olması beklenmemektedir.

 

SOÇİ'DEKİ SURİYE TOPLANTISI

 

Soçi'de Suriye Ulusal Diyalog Konferansı gerçekleştirildi. Soçi zirvesinde bir takım aksaklıklar oldu hatalar yapıldı. Rejim İdlib'de çatışmasızlık kararını ihlal ediyor. Soçi süreci ile ilgili 3'lü zirve üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda böyle bir 3'lü zirve yapılabilir.

 

KILIÇDAROĞLU'NUN ''ESAD'LA TEMAS KURUN'' ÖNERİSİNE YANIT

 

Kılıçdaroğlu'nun PYD YPG'nin terör örgütü olduğunu ifade etmesi memnuniyet verici ama hala CHP içerisinde PYD YPG'ye terör örgütü diyemeyen onlara destek veren bir takım seslerin olduğunu da görüyoruz. (Suriye'de) Bizim rejimle herhangi bir temasımız söz konusu değil, şu anda öyle bir temasın kurulması da söz konusu değil.

 

TILLERSON-MCMASTER TÜRKİYE ZİYARETLERİ

 

Tillerson'ın ziyareti kendi talepleri üzerine gerçekleşiyor. McMaster benim davetlim olarak Türkiye'ye gelecek. Bu ziyaretler önemli çünkü biz Amerika Birleşik Devletleri ile güvenin yeniden tesisi için bir çaba içerisindeyiz ama bu güveni sağlayacak olan da aynı zamanda Amerikan yönetiminin sahada atacağı somut adımlardır. PYD'ye verilen destek meselesini biliyorsunuz. Hakan Atilla davasını biliyoruz. Bunlar müttefiklik ilişkisine sığmayan uygulamalar.

 

AFRİN'DE TANKA SALDIRI

 

Tankımızı vuran silahın menşei ile ilgili inceleme devam ediyor. O incelemenin raporu geldikten sonra gerekli değerlendirmeyi yapacağız.

 

TBB'DEKİ ''TÜRK'' İFADESİ

 

Türk Tabipleri Birliği'nin (TBB) başındaki Türk ifadesi Bakanlar Kurulu kararıyla verilen bir sıfat bir isim. Türkiye'de faaliyet gösteren bir STK'nın Türkiye'deki genel kamuoyunun hassasiyetlerini gözardı ederek başka birtakım kaygılarla, ideolojik olabilir, başka şeyler olabilir, açıklamalar yapması, tutumlar sergilemesi elbette kamuoyunda tepkiye yol açar. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu tepkiyi dikkate alarak bir çağrıda bulundu. Bundan sonrası Bakanlar Kurulu'nun uhdesindedir, süreç orada işleyecektir. Bizim askerimiz orada bizim ülkemiz için özgürce nefes alabilmemiz için hayatlarını ortaya koyuyorlar. Birilerinin biz operasyona karşıyız demeleri her şeyden önce o Mehmetçiklere saygısızlıktır.

 

''PYD/YPG, ÖSO'YA KLORİN GAZIYLA SALDIRDI'' İDDİASI

 

Henüz şu anda bunu teyit edici bir bilgi bize ulaşmış değil.

 

AK PARTİ-MHP İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

 

Sayın Bahçeli ile Sayın Cumhurbaşkanımızın görüşme trafiği her an olabilir.''

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"