Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları

Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları birimi, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. Görev ve yetkileri, oldukça kapsamlı olan bu birimin, pek çok ürünün satışına dair kuralları oluşturmaktadır.

Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları
Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları admin
Bu içerik 1389 kez okundu.

  Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları birimi, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. Görev ve yetkileri, izmir escortkça kapsamlı olan bu birimin, pek çok ürünün satışına dair kuralları oluşturmaktadır. Perakende sektöründen kazanç elde etmeye çalışan pek çok işletme türünün, sektörel açıdan nasıl bir yol ve yöntem izlemesi ve nasıl düzenlemeler içine girmesi gerektiğini, Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları birimi belirlemektedir.

 

 Dükkan Açma İzni

 

            Pek çok görev ve misyonu bulunan, Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları biriminin, görevlerinin başında, açılacak potansiyel işletmelerin, ticaretini yapacakları ürünleri esas alarak, açılmak istenen lokasyonda açılıp açılamayacağına dair kararı vermek ya da satışı planlanan ürünü, işletmenin açılması planlanan lokasyonda, hangi koşullar altında satacağını belirlemek gelir. Tütün ve alkole dair mamullerin satışının gerçekleştirileceği işletmelerin, okul ve ibadethanelere yakın bir lokasyona açılmamasına ve belirli koşullar altında açılabilse de satışlarının, bazı kural ve koşullara tabii tutulmasına dair uygulamalar, Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları biriminin organize ettiği bir düzenlemedir.

 

 Rekabet Ve Reklama Dair Tüketiciyi Korumak

 

            Rekabet ve reklam, tüm işletmeler için kaçınılmaz olsa da Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları birimi, rekabet ve reklam konusuna kimi düzenlemeler getirerek, işletmecilerin kazanç oranlarını arttırabilmek adına yaptıkları kimi icraatların, tüketicinin aleyhine bir duruma dönüşmemesini sağlar. Daha fazla kazanç elde edebilmek için özellikleri abartılan ya da olmayan bir özellik doğrudan ya da dolaylı olarak varmış gibi gösterilen bir ürün, tüketicinin aldatılmasına neden olacaktır. Tütün ve alkole dair maddelerin reklamının yapılmasıysa halk sağlığı için ciddi bir sorun arz etmektedir. Aynı zamanda tütün ve alkollü mamullerin kullanımına dair tüketici bilinci oluşturmak da Sektörel Rekabet Ve Tüketici Hakları biriminin görev tanımı içerisindedir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"