Manchester Gezi Rehberi l Dünyayı Değiştiren Şehir

Manchester Gezi Rehberi l Dünyayı Değiştiren Şehir

Manchester Gezi Rehberi l Dünyayı Değiştiren Şehir
Manchester Gezi Rehberi l Dünyayı Değiştiren Şehir
Bu içerik 920 kez okundu.

Dünya üzerinde, Manchester kadar dünya tarihine etki eden çok az şehir vardır. Bunun başlıca sebebi Sanayi Devrimi elbette. 1795 yılında, Sanayi Devrimi burada üretilen ipliklerlerle, buharlı gemilerler başlamıştır. Diğer sebebi ise kaderin ironisi olacak ki Karl Marx ve Frederich Engels’in burada tanışması ve Komünizm fikrinin filizlerini bu şehirde atmaları. Hoş, Marks ve Engels’in hep buluşup fikirlerini tartıştığı otelde, bugün bir demlik çayı 25 pounda satıyorlar ama ona da ironi diyelim hadi. Uzatmayayım, Manchester benim ilk yurtdışı tecrübemi yaşadığım şehir ve burada tam bir yılımı ERASMUS değişim öğrencisi olarak geçirdim. Bu sebeple şehre oldukça hakimim. Madem bu kadar hakimim 4 yıl geçmesine rağmen bir Manchester Gezi Rehberi yazayım dedim. Ne biliyorsam anlatmaya çalışacağım.

Manchester Gezi Rehberi

Manchester Hakkında Genel Bilgiler

Manchester’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Şimdi diyeceksiniz ki “o kadar da değil nece konuşulduğunuzu biliyoruz” falan. Öyle değil. İnanın burda başka bir dil konuşuluyor, İngilizce falan değil. Ağzına koca bir Yozgat patatesi almış gibi konuşan bu arkadaşların ne dediğini anlamak için biraz alışma süreci geçirmeniz gerekiyor. Ben ilk gün okula gidip kaydımı yaptıracaktım. Görevli kız doğum tarihimi sordu ve yanımdaki Asyalı kıza ne diyor bu dedim. Tamam İngilizcem o dönem süper değildi ama doğum tarihi nedir biliyoruz. Asyalı aksanı bile daha kolay geliyor siz düşünün. Manchesterlıların konuştuğu aksana da Mancunian deniliyor bunu da ek bilgi olarak vereyim.

Manchester Nerede?

Manchester, İngiltere’nin Kuzeybatısında bulunuyor ve Liverpool ile birlikte bölgenin en büyük şehri. Manchester Liverpool arası otobüsle yaklaşık 45 dakika. Hani olur da Manchester United maçına giderseniz, kesmez bir de üstüne Anfield Road havası almak isterseniz aklınızda bulunsun. Manchester Londra arası ise otobüsle yaklaşık 5 saat sürüyor. Yollar düzgün, şoförler kurallara uyuyor. Trenle ulaşım da mümkün ama otobüse kıyasla daha pahalı. Bir ipucu vereyim: Megabus diye bir şirket var dönem dönem birçok şehre sadece 1 poundluk bilet satışı yapıyor. Yakalarsanız tadından yenmez.

Manchesteer Gezilecek Yerler

 

Manchester’ın Nüfusu

Manchester idari olarak ikiye ayrılıyor. Bir şehir merkezi olarak Manchester, bir de Greater Manchester adı verilen daha büyük bir yerleşim alanı. Şehir merkezinin nüfusu 500.000’in üzerinde; buna karşın Greater Manchester’ın nüfusu 2 milyondan daha fazla.

Manchester Hava Durumu

Yağmurlu.

Manchester Kelimesinin Anlamı

Chester, İngiliz şehirlerinde sıklıkla karşılaşılan bir kelime. Romalı askerlerin konakladıkları bölgelere “chester” deniliyormuş eskiden. Bir nevi kale, bir nevi han diyebiliriz. Man de insan anlamına geliyor ama İnsanların, adamların konakladıkları yer mi demek pek emin değilim açıkçası. Çok basite kaçmak olur. Eski Kelt dilinde Mame, göğüs demek buna karşılık. Bir bağlantısı olması muhtemel.

Manchester Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Yanılmıyorsam 2010 yılında THY, Manchester United’a sponsor olmuştu. O dönemden beri İstanbul-Manchester arası THY’nin direkt ve karşılıklı seferleri var. Ama tahmin edersiniz ki oldukça pahalı. Bir de İngiltere merkezli Thomas Cook diye bir havayolu var. Oranın bilet fiyatları çok daha ucuz. Yazın Antalya’dan bile sefer yapıyorlar, aklınızda bulunsun. Yolculuk da yaklaşık 4 saat sürüyor.

Manchester havalimanına indikten sonra da üç şekilde şehir merkezine ulaşabilirsiniz:

Tren ile Ulaşım

Tren biraz pahalı ama oldukça rahat. Havalimanının içinde tren tabelalarını takip edin zaten gişeyi göreceksiniz. Sıkışırsanız yardım isteyin. Trende ineceğiniz durak: Piccadilly Garden.

Otobüs ile Ulaşım

43 ve 44 numaralı otobüsler kurtarıcınız. Bir binişlik bilet 4-5 pound civarında olmalı. Genelde her yarım saatte bir kalkıyorlar ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Durağı kaçırdım mı diye panik yapmayın. Zaten son durakta ineceksiniz. Orası da Piccadilly Garden.

Taksi ile Ulaşım

Bir de taksi var tabi. Taksi en pratik ama en pahalı ulaşım aracı. O meşhur siyah İngiliz taksilerine binmek için bahane olur hem.

Araç ile Ulaşım

Araç kiralamak da bir seçenek elbette. Havalimanı içerisinde bulunan acentalardan birine gidebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken şey İngiltere’de direksiyonların sağda olması ve trafiğin bu yönden akması. Alışık olmayan için gerçekten zor. Ben ilk haftalarımda heves edip bisiklet kiralayayım demiştim, 2 saat sonra otobüs altında kalıyordum. Kafam karıştı, nereye döneceğimi falan şaşırdım. Tabi siz benim kadar salak değilseniz sıkıntı olmaz. Benzinin litresi 1,3 pound civarı, bu da aklınızda bulunsun.

Manchester Gezilecek Yerler – Manchester Gezi Rehberi

Evet gideceğiniz yere de yerleştiniz sıra geldi Manchester Gezilecek Yerler listesine. Uzatmadan kısa kısa anlatayım.

Manchester Gezilecek Yerler – Tarihi Bölgeler

Castlefield

Manchester’ın kalbi ve en eski bölgesi burası. Manchester topraklarında ilk yerleşimin yapıldığı yer. Hala eski zamanlardan kalma boyları 2 metreyi aşan surları görmek mümkün. Ayrıca bir kanal da geçiyor buradan. Şimdi Deansgate olarak bilinen bu yerde dünyanın ilk yolcu treni de seferlerine başlamış ve Liverpool Manchester arasında dünyanın ilk ray hattı kurulmuş (Bilgi yarışmasında falan çıkarsa hava atarsınız). O dönemin en önemli olaylarından bu. Çünkü Sanayi Devrimi’nin tam cikcikli zamanları işte. Bir devrim niteliğinde.

Manchester Gezi Rehberi

Manchester Gezi Rehberi – Deans Gate

Castlefield bölgesi gece de ayrı bir hareketli. Birçok lüks mekan var. Bu kısma Manchester Gece Hayatı bölümünde gireceğim.

University of Manchester

Burası benim Manchester’da en çok vakit geçirdiğim yer ve şahane bir kampüsü var. Batının hem ilmini irfanını hem de ahlaksızlığını alabileceğiniz muhteşem bir yer. Kantinlerde bira satılıyor, hocalar derse ellerinde bira ile falan giriyor. Çimlerinde yayılıp bira içme ayrıcalığına sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Bu okul birkaç tane Nobel ödüllü bilim insanı çıkarmış. Çimlerde boş boş bira içmeyin, insanlarla da konuşun, tanışın. Gelecekte ne olacakları belli olmaz.

Manchester Üniversitesi - Manchester Gezi Rehberi

Manchester Üniversitesi – Manchester Gezi Rehberi

Manchester Katedrali

Bilindiği üzere İngiltere laik bir ülke değil. Hatta İngiltere ülke bile değil ama bu konuya girmeyeceğim. Neyse. Evet İngiltere laik değil ve Kraliçe aynı zamanda Anglikan Kilisesi’nin de başı. Bu katedral de Anglikan kilisesinin en önemli katedrallerinden biri. Ziyaret etmezseniz ayıp olur.

Kültürel Bölgeler

Manchester’ın hatta İngiltere’nin en güzel yanı müzelerin ücretsiz olması. Kültürün parayla satılmadığı yerlere hastayım. Hepsine elinizi kolunuzu sallayarak mekanın sahibi gibi giriyorsunuz. En beğendiklerim şöyle:

People’s History Museum

Manchester’ın en iyi müzelerinden biri. Hele içeride sergilenen konulara, koleksiyonlara ilginiz varsa tadından yenmez. Başlıca konular: Toplumsal hareketler, demokrasi eylemleri, kadının iş yaşamındaki yeri vs. Güzel bir sosyolojik bilgi de veriyor hem. 1986 yılında Manchester’ın nükleer enerjiden temzilenmesi şerefine kurulmuş. DeansGate’e çok yakın.

Manchester Gezi Rehberi

Manchester Gezi Rehberi

Uluslararası Futbol Müzesi

Futbolla ilgili olun olmayın, Manchester’ın dünyanın en büyük futbol şehirlerinden biri olduğunu bilirsiniz. Futbolla ilginiz yoksa bu müzeden zevk alır mısınız bilmem ama azıcık bile varsa aklınız çıkar. Fazla detay vermeyeyim de gidince görün. Üzücü bir haberim var, giriş maalesef 1 pound:(

Futbol Müzesi - Manchester Gezi Rehberi

Futbol Müzesi – Manchester Gezi Rehberi

The Museum of Science and Industry

Manchester sanayi ve bilim şehri diye iki üç kez dedim şu yazıda. Hem içerdiği koleksiyonlar hem de tarihi olarak gelişimi görmeniz açısından oldukça güzel bir müze. Ama ne zaman gitsem içeride bir ilkokul grubu vardı. Etrafta koşuşturan çocukları saymazsak gayet iyi.

Spor Turu

Manchester’ın turistik yanlarından biri de spor. Özellikle futbol. Manchester United ve Manchester City gibi iki büyük kulübe sahip. Ben şehrin kırmızı tarafındaki United taraftarıyım ama dileyen City’nin stadyumunu da gezebilir, bilet bulursa maça gidebilir. Karaborsa bilet satışı var ama sakın almayın. 

İngiltere’de maç biletleri pahalı mı?

 Açıkçası bu sorunun cevabı biraz karışık. En ucuz bilet 25 pound civarı oluyor. En pahalısı ise 75 pound. Yani Türkiye’de en ucuz yerdeki biletle kıyaslayınca pahalı; en pahalı yerdeki biletle kıyaslayınca ucuz. E bir de onların 75 poundunun onlara göre 75 lira gibi olduğunu ekleyeyim. Maça gidemezseniz de ücreti mukabilinde stadyum turu yapılabiliyor. Daha çok kupası olduğu için Manchester United’ın sahası olan Old Trafford’u tavsiye ederim.

Manchester Yeme-İçme Rehberi

Bu konu hakkında daha detaylı bir yazı yazacağım aslında ama kısaca değineyim. Manchester, çok farklı kültürlerin çok farklı insanların yaşadığı bir yer. Manchester Üniversitesi’nde 158 farklı ülkeden öğrenci var mesela. Ya da eski Manchester Belediye Başkanı bir Müslümandı. Hani adamlarda saygı da var. Bu sebeple, Hint yemeğinden, Türk kebabına, Fransız restoranına kadar her şey var.

Piccadilly tarafında güzel restoranlar bulunuyor. Ama İngiliz mutfağı yemekleri çok cazip olmadığı için standart şeyler yersiniz. Adamların hayatı meşhur fish&chips adlı yemek. Bildiğiniz balıkla kızarmış patates. Bununla birlikte, Piccadilly’e yakın bir China Town var. Şahane Uzak Doğu yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Oxford Road üzerinde ise 800 metre uzunluğundaki bir alan, Curry Mile ismiyle biliniyor. Bu ismi almasının sebebi ilk olarak Hintlilerin buraya restoran açmasıymış ama şimdi Arap restoranlarından Türk restoranlarına kadar tüm Orta Doğu mutfağı elinizin altında. Sağlı sollu nargile kafeler. Tam bir şark cümbüşü. Yani birkaç gün için Manchester’a gidiyorsanız  uğramayın, farklı yemekler yiyin. Ama benim gibi uzun bir süre kalacaksanız insan isot kokusunu bile özlüyor. Abanın baharata.

Manchester Eğlence Hayatı – Manchester Gece Hayatı

Manchester’ı İngiltere’nin Eskişehir’i gibi düşünün. Avrupa’da en fazla öğrenci bu şehirde. Hal böyle olunca eğlence sabaha kadar çılgınca sürüyor.

Deansgate, Fallowfield ya da Gay Village batının ahlaksızlığını sonuna kadar yaşayabileceğiniz, özümseyebileceğiniz yerler. Özellikle Gay Village. Adında da anlaşılacağı üzere LGBT bireylerin sıklıkla rahat rahat takılabildiği bir bölge. Ama İngilizce’de gay ‘mutlu’ anlamına da geliyor. Yani “I am gay” denince yanlış anlaşılmaya müsait bir cümle kurarsınız. Manchester’ın en çok insana saygısını sevmiştim ben. Kimse dışlanmıyor gerçekten. Neyse, buralarda kesinlikle eğlenecek yerler bulursunuz.

Ben daha sakin yerler istiyorum derseniz de saat kaç olursa olsun gidin parka. Manchester’ın parkları hem çok güzel hem çok büyük. Bir de kalabalık olduğu için güzel bir sosyalleşme ortamı oluyor.

Manchester Gezi Rehberi bu kadar. Dafa fazla ülke ve şehir hakkında gezi rehberleri okumak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"