Varis tedavisi İzmir

Varis özellikle kadınlarda olmak üzere 20 yaşını geçmiş birçok insanda görülür. Varis hareket azlığından oluşabileceği gibi ciddi kalp ve damar hastalıklarından dolayı da oluşabilir.

Varis tedavisi İzmir
Varis tedavisi İzmir admin
Bu içerik 1922 kez okundu.

 

Varis damarlarda kan birikmesine bağlı olarak damarlarda ve vücudun bu bölgesinde oluşan şişliklere verilen isimdir. Genellikle vücudun alt kısımlarında oluşur. Çünkü kalbin üstünde dolaşan kan yer çekimi etkisiyle kalbe doğru çekilirken alt kısımlardaki kan yer çekimi etkisiyle bacaklara doğru çekilmektedir. Bacak damarlarında her 5-10 cm'de bir kanın geri akmasını engelleyen kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklar sayesinde kan kademe kademe kalbe doğru ilerlerken geriye doğru akmaz ve birikme oluşmaz. Eğer bu kapakçıkları bir problem varsa kan vücudun alt kısımlarında birikecek ve varis oluşacaktır. Varis özellikle kadınlarda olmak üzere 20 yaşını geçmiş birçok insanda görülür. Varis hareket azlığından oluşabileceği gibi ciddi kalp ve damar hastalıklarından dolayı da oluşabilir.

Varis tedavisi varisin türüne göre değişiklik gösterir.  Varis küçük kılcal damarlarda, orta boy damarlarda veya büyük damarlarda oluşabilir. Oluştuğu damara göre de tedavisi farklılık gösterir. Varis tedavisinin temelinde genişleyen damarı daraltmak ve bozulan kapakçıkları tedavi etmek yatar. Egzersizler, ilaçlar, varis çorapları, lazer tedavisi, köpük tedavisi ve ameliyat varis tedavisi için kullanılır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşan lazer ve köpük tedavisi ile varisten ağrısız biçimde tamamen kurtulmak mümkün. Varis tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Genellikle ağrı, kramp gibi şikayetlere sebep olurken şişkinlik dışında etki göstermeye de bilir. Fakat tedavi edilmezse varis ülseri gelişebilir. Bu durumun tedavisi daha zahmetli ve uzun sürelidir.

Varis tedavisi İzmir ilinin de önemli ihtiyaçları arasında yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri arasında yer alan İzmir'de gevc yaşlı birçok insanın varis şikayeti var. Kamu hastaneleri yorgunluktan ve yetersiz imkanlardan dolayı büyük varis vakalarında genellikle ameliyatı tercih etmektedir. Fakat ameliyat son derece zahmetli bir durumdur. Anestezi gerektirir, cerrahi yaralar açılır ve acılıdır. Varis üzerine yoğunlaşmış özel kliniklerde ise varis tedavisi için özel yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar özellikle son yıllarda yaygınlaşan lazer ve köpük tedavisidir. Ameliyatsız gerçekleşen bu operasyonlar acısızdır ve sonrasında hasta yürüyerek eve gidebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"