Anal fissur tedavisi

Makat olarak nitelendirilen anal kanalda oluşan doku çatlaklarına anal fissur denir. Bu durumun sebebi ise nal kanalın fazla zorlanmasıdır. Toplumun her kesiminde sıkça görülen bir durumdur.

Anal fissur tedavisi
Anal fissur tedavisi admin
Bu içerik 1097 kez okundu.

 

Makat olarak nitelendirilen anal kanalda oluşan doku çatlaklarına anal fissur denir. Bu durumun sebebi ise nal kanalın fazla zorlanmasıdır. Toplumun her kesiminde sıkça görülen bir durumdur. Özellikle kabızlık durumunda fazla okunmaya bağlı olarak çatlaklar oluşur. Çatlak oluşması durumun ilerlemesi açısından pozitif bir etki oluşturur. Anal kanalda çatlak oluşan kişiler duydukları açıdan dolayı daha çok kendilerini sıkar. Bu durum anal kanalın daha da gerilmesine neden olur. Bir başka açıdan ise anal fissur şikayeti olan kişiler tuvaletlerini daha çok tutarlar. Bu durumda vücutta daha çok bekleyen dışkının suyu azalır ve daha sert bir hal alır. Bu durum anal kanalı daha da zorlayarak çatlakların büyümesine sebep olacaktır. Normalde oluşan ufak çatlaklar zorlanma devam etmediği taktirde kendiliğinden iyileşecektir. Fakat beslenmesine ve tuvalet alışkanlığına dikkat etmeyen kişilerde bu durum sürekli bir hal alabilir yani kronikleşebilir. Bu durumda uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gerekebilir.

Anal fissur yani makatta çatlak şikayeti hemoroid rahatsızlığı ile benzerlik gösterir. Özellikle şikayetleri açısında dışkılama sırasında ağrı oluşması ve dışkıda kan görülmesi iki rahatsızlık açısından ortaktır. Basur varisleşen kan damarlarının torbalar haline gelmesi sonucu oluşurken anal fissur zorlamaya bağlı olarak bağ dokunun zarar görmesi sonucu oluşur. Bu iki şikayet benzer olduğu için karıştırılabiliyor. Bu durum ise gereksiz tedaviler uygulanmasına sebep oluyor. Bu yüzden dışkıda kan, dışkılarken ağrı gibi şikayetleriniz varsa bunun basur mu yoksa anal fissur mu olduğu belirlenip bu doğrultuda tedaviye başlanmalıdır.

Anal fissur tedavisi büyük oranda ilaçlarla ve bazı alışkanlıkların değiştirilmesi ile sağlanabilmektedir. Özellikle beslenme ve tuvalet alışkanlığı çok önemlidir. Lifli besinler tüketilmeli, yeteri miktarda su içilmelidir. Bu sayede anal fissurun en büyük sebebi olan kabızlık ortadan kaldırılmış olur. Tuvalet alışkanlığı ve tuvalette fazlası ıkınmaktan kaçınmak da hastalığın tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"