Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık

Çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamamak çiftler arasında büyük manevi yıkıntılara sebep olmaktadır. Çiftler umut bağladıkları Tüp Bebek tedavisinden de istedikleri sonucu alamadığında bu yıkıntının boyutu daha da artmaktadır.

Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık
Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık admin
Bu içerik 1170 kez okundu.

 

Çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamamak çiftler arasında büyük manevi yıkıntılara sebep olmaktadır. Çiftler umut bağladıkları Tüp Bebek tedavisinden de istedikleri sonucu alamadığında bu yıkıntının boyutu daha da artmaktadır. Çocuk sahibi olma noktasında her çiftin kendilerine özgü sorunları söz konusudur. Bu yüzden genel ve statik bir tedaviden ziyade, anne ya da baba adayıyla ilgili analizlerden sonra sorun tam olarak tespit edilir.

Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Danışmanlık Alınmalı Mı?

Tüp bebek tedavi yöntemine karar kılındığında çiftler bu tedaviden hemen kısa süre içinde sonuç alacağını zannedebilir. Oysa Tüp bebek tedavisi bazı durumlarda görece uzayabilen bir süreçtir. Daha da ötesi az da olsa sonuç alınamayan, başarısızlıkla sonuçlanan bir tedavi de olabilmektedir. Bazı durumlarda üçüncü, dördüncü ya da beşinci denemeden sonra sonuç alınabilmektedir. Çiftlerin bu tedavi süreçlerinde olumsuzluklar karşısında sakin kalmaları çok önemlidir. Bu stresli ve yorucu süreç, çiftlerin birbirini suçlamasına ya da kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilmektedir. Erkek, eşinin sürekli bu tedaviyle iç içe olmasından dolayı kendini vicdanen kötü hissedebilir. Bu durumda kendini suçlayıp mahcubiyet hissedebilir.

Kadınlarda da başarısızlık korkusu bir kaygı bozukluğu yaratabilir. Bizim toplumumuzda çocuk sahibi olamamak sanki utanılacak bir durummuş gibi lanse edilir. Bu yüzden çoğu kişi kısır olduğunu toplumdan saklama ihtiyacı hisseder. Bu baskı psikolojik olarak çiftleri yıpratır. Süreç uzadıkça psikolojik problemler daha da yoğunlaşır. Bu anlamda tüp bebek tedavisi gören çiftlerin bu süreçte mutlaka psikolojik danışmanlık hizmeti alması gereklidir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"