İltihaplı Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

İltihaplı kıl dönmesi; Kıl dönmesi dışarıdan maddelerin kıl, tüy ve elbise tüylerinin cilt altına yerleşmesi veya kılın dışarı çıkamaması gibi durumlarda meydana getirdiği bir rahatsızlıktır.

İltihaplı Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?
İltihaplı Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir? seyfullah
Bu içerik 502 kez okundu.

 

İltihaplı kıl dönmesi; Kıl dönmesi dışarıdan maddelerin kıl, tüy ve elbise tüylerinin cilt altına yerleşmesi veya kılın dışarı çıkamaması gibi durumlarda meydana getirdiği bir rahatsızlıktır. Kıl dönmeleri vücudun birçok yerinde meydana gelebilecek durumlardır. Özellikle genital bölgede makat arasında koltuk altında veya bacaklarda oluşabilir. Bu tür bir kıl dönmesinin olabileceği yerler bayanlarda tüylerin alınmasından kaynaklı olabileceği gibi erkeklerde de makat arasında tüylerin birikmesinden ötürü deri altına girmesi ile meydana gelir. Erkeklerde yaşanan kıl dönmelerini  çoğu penis bölgesi ve makat aralığıdır. Kadınlarda genital bölge ve kalça kısımları olabildiği gibi koltuk altı ve bacaklarda da görülebilen bir durumdur. Birçok kişi iltihaplı kıl dönmesi yaşayabilir. Bu iltihaplı kıl dönmesi, genellikle tüylenme dönemi başlayan, ergenler ve yetişkinlerde daha çok görülebilen bir durumdur. İltihaplı kıl dönmeleri daha çok makat bölgesinde ve genital bölgede meydana gelen bir rahatsızlıktır. Nedeni de bu iki bölgede de oluşan iltihaplı kıl dönmelerinin sürtünme ve hijyen eksikliğinden kaynaklanmasıdır. Ayrıca bayanlarda oluşan genital bölge kıl dönmeleri alış yöntemleri ve cilt yapılarında da kaynaklanabilir. Birçok sağlık sorunu gibi iltihaplı kıl dönmelerinin de kendisine özgü belirtileri vardır.

 

Bunlar;

  • Şişlik,
  • Kızarıklık,
  • Ağrı,
  • Ateş,
  • Patladığında yayılan kötü koku,
  • Patladığında oluşan hafif kanlı sıvı gibi birçok belirtisi vardır.

 

 

Dikkat edilmediği taktirde kronikleşen kıl dönmesi, cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın yolu ise il önce kişisel hijyene özen göstermekten geçiyor. Son yıllarda yürütülen bazı çalışmalar, kıl dönmesinin doğuştan değil sonradan oluşan bir hastalık olduğunu göstermektedir. Daha çok saçlardan ve sırttan dökülen serbest kıllardan dolayı bu rahatsızlık meydana geliyor. İnsan kılının kenar kısımları çıkıntılıdır bir çam ağacına benzetilebilir. Kıllar tek yöne doğru hareket edebildiği için ucu deriye doğru hareket ettiğinde geri çıkamıyor. Adeta bir matkap ucu gibi ilerleyerek deri altında kalıyor, yabancı cisim reaksiyonu geliştirerek şişlik meydana geliyor. Şişliğin iltihaplı olmasından dolayı oluşan apse deriye açılarak rahatsızlığın kronikleşmesine ve kronik kıl dönmesine sebep oluyor. 

Özellikle kuyruk sokumunda oluşan küçük şişlikler, kıl içeren veya içermeyen milimetrik                         delikler bu deliklerden gelen akıntı, irin veya kan iltihabın belirtileri arasında yer alır.

 

Apse oluşumu gözlenir gözlenmez artık kıl dönmesi tedavi edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Tespit edildiğinde mutlaka bir doktora gidilip tedaviye başlanmalıdır. Geç kalındığı durumda doku hasarı ilerlemiş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"