Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler

Hamilelik süreci heyecanlı ve riskli bir dönem. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler
Hamileliğe Hazırlanırken Yapılması Gerekenler admin
Bu içerik 1629 kez okundu.

 

Hamilelik süreci heyecanlı ve riskli bir dönem. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

Aile Planlamanızı Yapın

Bir çocuğa maddi ve manevi olarak hazır mısınız? Bunu kendinize sorun.

Zararlı Alışkanlıklar

Hamilelik sürecine girmeden önce alkol, kafein ve sigara alışkanlıklarına son verin. Bu alışkanlıklar bebek için çok tehlikeli ve risklidir.

Egzersizler

Hamile kalmadan önce ve hamilelik sürecinde egzersizlere önem verin. Özellikle hamile yogası yaparak hem sağlıklı doğumun kapısını açın hem de hamilelik döneminde alınan kiloları kontrol altına alın. Yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Kendinizi yormadan egzersizlere odaklanın. Unutmayın hamilelik sürecinde sadece iki şeyi düşünün kendinizi ve bebeğinizi.

Kronik Hastalıklar

Eşiniz veya siz kistik fibroz, orak hücre hastalığı ve diğerleri gibi ciddi kronik ve kalıcı hastalıklar olup olmadığını anlamak için hamilelik öncesi doktorunuza test yapmak istediğinizi söyleyin. Hem siz hem de eşiniz taşıyıcı ise çocuğunuzun hastalığa sahip olma şansı %4'tür.

Doktor ve Hastane Planı Yapın

Önceden hangi hastanede doğum olacağının planını yapın. Doktor ile önceden her şeyi konuşun. Ters bir durumda mutlaka 2. hastane tercihinizi önceden planlayın.

Sağlıklı Yiyecekleri Dolabınıza Depolayın

Hamilelik sürecinde aburcuburdan uzak durun. Kendi ve bebek sağlığınıza en uygun besinleri seçerek sadece onları tüketin. Her gün en az 2 bardak meyve ve 2 1/2 fincan sebze almanın yanı sıra kalsiyum benzeri süt, kalsiyum takviyeli portakal suyu ve yoğurtta yüksek miktarda tam tahıl ve gıda almayı deneyin. Protein kaynaklarına yönelin, et, evcil kümes hayvanları ürünleri, kabuklu yiyecekler vs. bunları tüketmeye özen gösterin.

Diş Sağlığı

Hamilelik döneminde diş sağlığınıza da önem gösterin. Hamilelik sırasında hormonal kaymalar sizi sakız hastalığına daha duyarlı hale getirebilir. Yüksek progesteron ve östrojen seviyeleri, diş etlerinin plağın içindeki bakterilere farklı tepki göstermesine neden olabilir, bu da diş ipi veya fırçayla temas ettiğiniz zaman şişmiş, kırmızı, hassas diş etlerine yol açar.

Ruh Sağlığınızı Güçlü Tutun

Kendinizi üzmeyin, psikolojik olarak güçlü olun. Moral bozukluğu bebeği kötü yönde etkileyen etkenler arasında yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"