Atatürk'ün Sağlık İle İlgili Özdeyişleri

Atatürk'ün Sağlık İle İlgili Özdeyişleri

Atatürk'ün Sağlık İle İlgili Özdeyişleri
Atatürk'ün Sağlık İle İlgili Özdeyişleri
Bu içerik 783 kez okundu.

Atatürk'ün Sağlığa Verdiği Ekstra Önem

 

            Atatürk hayatı boyunca sağlıkla ilgili önemli atıflarda bulunmuş, birçok sağlık kurumunun açılışında bizzat yol açmıştır. Atatürk’ün sağlık ile ilgili sözleri, bu alanda sarf ettiği en önemli ve en hikmetli sözlerden biri ise ''Beni Türk hekimlerine emanet ediniz'' sözü olmuştur. Bu sayede milliyetçilik çizgisinde Türk doktorlarına güvendiğini ifade etmiştir.

 

 Atatürk'ün Sağlık İle İlgili Sözleri

 

            Sitemiz sqlogren.com adresine tıklayan tüm kullanıcılar başta Atatürk’ün sağlık ile ilgili sözleri şeklinde tezahür etmiş özdeyişleri olmak üzere birçok farklı alanda tarihe yön vermiş sözler hakkında geniş kapsamlı cümleler okuyabilirler.

 

            Atatürk'ün sağlıkla ilgili deklare ettiği özdeyişlerden en bilineni ''Her millet çocuklarının hem sağlıklı hem de gürbüz olmaları için yaşadığı bölgenin ve şehrin sağlık şartlarını temin etmek, devlet halinde bulunan siyasal kuruluşların birinci görevidir'' olmuştur. Bu sözü ile birlikte devletçilik politikasının sağlık alanında nasıl bir tavır takınması gerektiğini ifade eden Atatürk aynı zamanda sosyal devlet anlayışını sağlık standartlarına indirgemiştir.

 

            Bir diğer sağlık ile söylediği söz ise şu şekilde günümüze taşınmıştır: ''Hükümetimizin görevleri arasında milletimizin sağlığına özen göstermek ve mevcut imkanlarımız dahilinde toplumsal dertlerine çare bulmak yer almaktadır.'' Bu sözü ile de Türk milletinin sağlığı ile doğrudan ilgilenmek gerektiği ve tüm devlet kuruluşlarının sağlık kapsamında çalışmalar yürütmesinin elzem oluşuna göndermelerde bulunmaktadır.

 

            Bir diğer sözü ise şudur: ''Türk'e ev ve bark olan her yer sağlığın ve temizliğin, çağdaş kültürün örneği olacaktır.''

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"