Tüp Bebek Tedavisi Gören Kadınlar Erken Menopoza Girer Mi?

Tüp Bebek Tedavisi Gören Kadınlar Erken Menopoza Girer Mi?
Tüp Bebek Tedavisi Gören Kadınlar Erken Menopoza Girer Mi? intend
Bu içerik 490 kez okundu.

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin en sık sorduğu sorulardan bir tanesi de erken menopozla tüp bebek tedavisi arasındaki ilişkidir. Özellikle tüp bebek tedavisinin erken menopoza neden olup olmadığı bu sorulardan birisidir. Yumurtalıklarda yer alan ve doğrudan atılan çok sayıda yumurtadan bazıları hormon tedavisi sayesinde aktif hale getirilir. Sadece o aya özgü, atılacak olan yumurtalar seçilir ve kullanıma sokulur.  Tabi genel anlamda bu konuda yapılan araştırmalar kısırlık sorunu yaşayan kadınların görece daha kolay menopoza girebileceğini gösteriyor.

Tüp Bebek Ve Menopoz

Yumurta rezervi düşük kalan kadınların riski doğurganlık sorunu yaşamayan kadınlara kıyasla daha fazladır.  Tüp bebek süresince kullanılan bazı ilaçlar yumurtaların kaybedilmesine neden olmaz. Her ay 1000 civarında yumurta kadının vücudunda harekete geçer. Bu yumurtalardan yalnızca biri yumurtlama aracılığıyla atılır. Diğer yumurtalar hücre ölümü ile birlikte ortadan kaybolur. Tüp bebek tedavisi esnasında yok olma potansiyeli yüksek olan bu yumurtaların bazıları uyarılır.

Tüp bebek tedavisini birden fazla denemenin erken menopoz riskiyle yakından bir ilgisi yoktur. Bu sayının artması menopoz riskini de aynı oranda arttırmaz.  Elbette zamanla yumurta sayısında azalmalar meydana gelir ancak bu doğal olarak yaşa bağlı bir durumdur. Menopoz 40 yaşından sonra görüleceği gibi 55 yaşında da görülebilir. Bu dönemde adet kanamaları önce düzensizleşir, sonra kesilir. Erken menopoza giren kadınlar için tüp bebek tedavisi asla bir engel teşkil etmez. Fakat normal yaşlarda menopoza giren kadınlar için tüp bebek uygulaması söz konusu değildir. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"