Evaporatif Soğutma

Evaporatif soğutma ısı azaltımını doğal bir şekilde yapmak için buharlaşmanın etkisini kullanan bir süreçtir. Bu süreçte havadaki algılanan sıcaklık suyun buharlaşması için gerekli olan gizli sıcaklık olarak kullanılıp soğurulur. Soğurulan sıcaklık miktarı buharlaşabilecek suyun miktarına bağlıdır.

Evaporatif Soğutma
Evaporatif Soğutma Mehmet Ünal
Bu içerik 586 kez okundu.

Evaporatif Soğutma

 

Evaporatif soğutma ısı azaltımını doğal bir şekilde yapmak için buharlaşmanın etkisini kullanan bir süreçtir. Bu süreçte havadaki algılanan sıcaklık suyun buharlaşması için gerekli olan gizli sıcaklık olarak kullanılıp soğurulur. Soğurulan sıcaklık miktarı buharlaşabilecek suyun miktarına bağlıdır.

 

Evaporatif soğutma doğrudan veya dolaylı, pasif veya ikili bir yapıda olabilir. Doğrudan evaporatif soğutmada soğutulan havadaki su miktarı, hava buharlaşan su ile temasta olduğundan artmaktadır. Dolaylı evaporatif soğutmada ise buharlaşma bir ısı değiştirici içinde cereyan etmektedir ve soğutulan havanın su içeriği değişmeden kalmaktadır. Yüksek buharlaşma oranları bağıl nemi artırabildiğinden ve bu da konforsuz bir durum ortaya çıkardığından doğrudan evaporatif soğutma sadece bağıl nemin çok düşük olduğu yerlerde uygulanabilmektedir.

 

Buharlaşma doğal bir şekilde gerçekleşirse buna pasif buharlaşma denilmektedir. Bir mekan duran veya akan suyun yüzeyi ile pasif bir şekilde soğutulabilmektedir. Buharlaşma bazı mekanik unsurlarla kontrol edilirse buna da ikili (melez) evaporatif sistem denilmektedir.

 

 

 

Evaporatif soğutma suyun buharlaşmasının termodinamiğine dayalıdır. Yani suyun sıvı halinin su buharına doğru değişmesi evaporatif soğutmanın temel mekanizmasını oluşturmaktadır. Bu hal değişimi gizli buharlaşma ısısı denen bir enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu enerji ısıda değişme olmadan bir maddenin sıvı halden gaz haline değişimi için gerekli olan enerjidir. Doymamış hava (sıvı haldeki su içermeyip sadece su buharı içeren hava) doğrudan su ile temas ettiğinde buharlaşma gerçekleşir. Bu süreçte havanın nem içeriği de artar. Hava sıcaklığı düştüğü için bağıl nemin de arttığı unutulmamalıdır. Bu bağıl nem doğrudan evaporatif soğutma esnasındaki nemden daha azdır.

 

Doğrudan ve dolaylı evaporatif soğutmanın avantajları ve sorunları

 

Evaporatif soğutma sürecinde büyük hacimlerde hava kullanmaktadır. Bu havayı borular içinden göndermek boru maliyetlerini beraberinde getirmektedir. Bazı durumlarda en iyi boru sistemi hiç borunun olmamasıdır. Bu durumda sistem ve cihaz odalara havayı üflemektedir.

 

Doğrudan evaporatif soğutucular doğru tasarlanmazlarsa bazı problemlere sebep olabilirler:

- Soğutulan hava aşırı nemli olabilir.

- Yüksek hava akışı ve değişen hava miktarı hava hızında ve beraberinde oluşacak sıcaklık algılamasında büyük değişiklikler ortaya çıkarabilir.

 

Dolaylı tipteki evaporatif soğutucular ise bu eksiklikleri gidermek için tasarlanmaktadırlar. Bu tipteki soğutucuların içindeki hava suyla doğrudan temas olmaksızın soğuduğundan oda havasındaki aşırı nem problemi otomatik olarak çözülmektedir. Eş zamanlı olarak da gerekli hava değişim sayısı azalmaktadır.

 

Dolaylı tipteki evaporatif soğutucu  avantajları ise şunlardır:

- Kullanılan sistemin performansına bağlı olarak işletim masrafları geleneksel klimalara göre %20 ile %60 arasında azalmaktadır. Elbette, evaporatif soğutma ile elde edilen sıcaklık klimalara göre daha yüksektir ve değişkenlik göstermektedir.

- Elektrik tüketimi daha azdır. Bu da işletme maliyetlerini ciddi bir şekilde düşürmektedir. Bu sebepten dolaylı evaporatif soğutucular elektriğin pahalı ve az olduğu yerlerde çoklukla kullanılmaktadırlar.

- Klimalı sistemler için ön soğutucu olarak da kullanılabilmektedirler.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"