Elektrik Aboneliği Almak

Elektrik hayatımızın en önemli unsurlarından bir tanesidir.

Elektrik Aboneliği Almak
Elektrik Aboneliği Almak ilker
Bu içerik 1081 kez okundu.

Evde veya iş yerinde elektrik olmadan yaşamak da doğal olarak imkansızdır. Hayatımızda böylesine önemli bir rolü olan elektriğin evimize ve iş yerimize ulaştırılması da oldukça önemlidir. Bireyler yeni bir eve taşındığında yapacakları ilk işlemlerden biri elektrik bağlantısını yaptırmak yani elektrik aboneliği almaktır.

Peki, elektrik aboneliği nasıl alınır?

Elektrik aboneliği almanın 2 yolu vardır. İlki daha önce hiç elektrik aboneliği olmayan bir meskene elektrik aboneliği almaktır. İkincisi ise daha önce elektrik aboneliği olan bir yere elektrik aboneliği almaktır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi aşağıda verdiğimiz maddelerde bulabilirsiniz.

1.      Daha Önce Bir Elektrik Aboneliği Yoksa

Daha önce herhangi bir elektrik aboneliğinin olmadığı bir yere abonelik alma işlemini evin sahibi ya da kiracısı gerçekleştirebilir. Başvuru süreci şu şekilde işler: Kişi daha önceden belirlenmiş olan belgeleri toplar. Bireylerden istenen belgeler; Nüfus Cüzdanı(başvuran kiracı ise ev sahibinin TC kimlik numarası), başkası adına başvuru yapılıyorsa noter onaylı vekâletname, elektrik bağlantısının yapılacağı tesisata ait numara, DASK poliçesi şeklindedir. Başvuracak kişi bu belgeleri toplayıp yetkili kuruma gittikten sonra burada bir form doldurarak başvurusunu gerçekleştirir. Başvuru işlemleri başlatıldıktan sonra kişilerin vezneye daha önce EPDK tarafından belirlenmiş elektrik dağıtım bedelini yatırmaları istenir. Bu bedeller elektrik bağlantısının gücüne göre 81 TL ile 236 TL arasında değişiklik göstermektedir. Vezneye para yatırıldıktan sonra başvuru işlemi tamamlanmış olur. Elektrik bağlama işlemi yoğunluk ve mevsim şartlarına bağlı olarak 24-48 saat içerisinde gerçekleştirilir.

2.      Daha Önce Bir Elektrik Aboneliği Varsa

Daha önce bir elektrik aboneliğinin bulunduğu bir meskene elektrik aboneliği alacaksanız başvuru süreci hiç elektrik aboneliği olmayan eve oldukça benzerdir. Başvuru süreci için yetkili kuruma giden birey daha önceden belirlenmiş belgeleri yanında götürmek zorundadır. Bu belgeler; Nüfus cüzdanı(kiracı iseniz ev sahibinin TC kimlik numarası), başkası adına işlem yapıyorsanız noter onaylı vekâletname, elektriğin bağlanacağı meskene ait tesisat numarası, DASK poliçesi ve Tapu ya da kira kontratı şeklindedir. Kişi bu belgeleri ve başvuru formunu yetkili kuruma teslim ettikten sonra daha önce EPDK tarafından belirlenmiş elektrik bağlantı ücretini vezneye yatırır ve elektrik aboneliği almak adına işlemi tamamlamış olur. Bu işlem tamamlandıktan sonra mevsim ve yoğunluğa bağlı olarak 24-48 saat içerisinde elektrik bağlantınız yapılır.

Elektrik aboneliği alma işlemi dakikalar süren çok kolay bir işlemdir. Enerjisa, yılların verdiği tecrübesi ve enerji alanındaki kaliteli hizmet politikası ile elektrik aboneliği ile ilgili tüm detaylı bilgileri sizlere verecek ve abonelik işlemleriniz adına süreci hızlandıran talimatları sizlere gösterecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Bu besinleri tüketenlerin dişleri daha sağlıklı oluyor!
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"