Ruhsal Problemlere Çözümler
Alpar SAYIN

Ruhsal Problemlere Çözümler

Bu içerik 2745 kez okundu.
Reklam

Zayıf İmandan, Hastalıklı Kalpten Güçlü İmana Doğru Giden Yolu İyi Tanımak

Peygamberimiz(SAV), birçok hadisinde iman zayıflığı tehlikesine değinmiştir. Çağımızın hastalıkları olarak bilinen stres, hüzünlü depresiflik, şüphecilik, ümitsizlik, öfke ve çatışmacı ruh halinin kökeninde insanların inanç eksikliğinin yattığı tıp bilimi tarafından ortaya konmaktadır.

 

Peki, bu hastalıkların önlenmesi için ne yapılmalıdır?

 

İnsanoğlu, yaşadığı evrenin amaçsız olmadığı ve tesadüfi olarak meydana gelmediğini kavramaya başladığında bir akıl ve şuur sahibi olmaya başlamaktadır.Bilimi insanlığa büyük bir nimet olarak veren Yüce Allah, yarattığı bütün canlıları ve kainatsistemini derinlemesine inceleyip, bunların üzerine derin düşünmemizi istemektedir.

 

Bu gözlem ve bilimsel inceleme metodu bizlere, Yaratıcımız olan Yüce Allah’ın yaratma ve yönetme gücünü kavramamıza sebep olmakta,O’nu tanıma, O’na teslim olma ve her türlü olay karşısında tevekkül etme erdemliliğini ve yüksek ahlakı sağlamaktadır.

 

Talak Suresi  Ayet 12; Allah,yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir,bunların arasında durmadan iner;sizin Allah’ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah’ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz,öğrenmeniz için.

 

Yüce Allah’ımızın bize yol gösterici olarak gönderdiği Kitabımız Kur’an’ı Kerim’in birçok ayetinde nasıl derin düşüneceğimizin,hangi konular üzerinde derin düşüneceğimizin tarif ve yöntemleri vardır.

 

Yüce Allah bazı ayetlerde görmez misin ki, görmüyor musunuz,bilmez misin ki şeklindeki kelimelerle kullarını gözlem yapmaya ,öğrenmeyedikkat çekmiş ve ilk vahiyedilen ayet olan  Oku seni yaradan Rabbinin adıyla oku emriyle ,Kur’an’ı sürekli okuma ,düşünme ,anlama ve araştırma içinde olmamızı istemiştir.

 

Topraktaki gözle görülemeyen bir bakteriden,havada asılı duran oksijen molekülüne, evreninin geniş boşluğunda asılı duran ve yüzen milyarlarca gezegenden ,okyanusların derinliklerinde yüzen milyarlarca balığa, hücre içindeki atomun etrafında binlerce km süratle dönen elektrondan , kendi etrafında binlerce km  hızla dönen Galaksimize , insan bedeninde bulunan 100 trilyon hücrenin mükemmel uyumundan,göklerdeki kuş sürülerinin birlikte hareket ederken ki mükemmel uyumuna kadar sayısız canlı ve bu canlılığı oluşturan sistemleri gözlemlemek ,derin düşünmek,saf, temiz, güçlü  bir imanıntemelidir.

 

Tekrar ifade etmek gerekirse,iman hakikatlerini öğrenmek ve öğretmek en önemli görevlerimizden biridir. Ahir zaman insanının en çok ihtiyaç duyduğu ve tüm kalbi ruhi hastalıklarının çözüm yolu da budur.

 

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de ahir zamanın bu önemli sorunu ile ilgili olarak Kastamonu Lahikasın’da(sf 148);.. en önemli vazifelerden birinin hakaik-imaniyeyi muhafaza noktasında tecdid (yenileme) vazifesi en mukkaddes ve en büyüğüdür ,diyerek ahir zamanda beklenen Hz Mehdi’nin en önemli vazifelerinden biri olduğuna dikkat çekmiş ve bizlere de kendi döneminden Kur’an gerçeği üzerine düşünmemizi,  iman hakikatleri üzerine yoğunlaşmamızıhatırlatmıştır.

 

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri yine diğer bir eserinde, Sikke-i Tasdik-i Gaybi sf9 da ; Ümmetin beklediği , ahir zamanda gelecek zatın üç vazifesinden en mühimmi ( önemlisi) ve en büyüğü ve en kıymetdarı (değerlisi)olan İman-ı tahkikiyi( gerçek imanı)neşr(yazma ve dağıtma yoluyla yaymak ve ehl_i imanı dalaletten kurtarmak.. diyerek Hz Mehdi’nin en önemli konusunun iman hakikatlerini anlatmak ve imanı kurtarmak olduğunu belirtmiştir.

 

Kur’an-ı Kerim’in bir ayetinde Yüce Allah şöyle buyurmaktadır;

 

Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Allah,herşeye güç yetirendir.Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün art arda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır. ( Al-i İmran Suresi 189-190)

 

Psikolog Alpar Sayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti
Kayseri mutfağının damak çatlatan lezzeti "Develi cıvıklısı"
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı
Yolcu Otobüsü Refüje Çıktı