Anal Apse Neden Oluşur?

Anal Apse Neden Oluşur?

24 Eylül 2019 - 21:33

Anal Apse Tedavisi
Anal apse tedavisi mümkün olan bir hastalıktır ve toplum içinde çok sık rastlanılmaktadır.
Anal apse tedavisi hastalığın teşhisinden itibaren başlayarak farklı şekillerde yapılmaktadır. Anüse açılan salgıların tıkanıklık sonucu iltihaplanmalara neden olması, anal apseye neden olur. Bu durumda anüsün çevresinde şişlik ve kızarıklık, hastada ateş ve kırıklıklar görülebilir. Her koşulda dolgunluk hissi ve ağrılarla kendini belli eden bu durum Makattan yapılacak olan ultrasonografiler ve muayenelerle teşhis edilir. Apsenin boşaltılması ve antibiyotiklerin tedavi edici etkileri enfeksiyon gelişimini durdurur. Bu hastalığın teşhis süreci son derece önemlidir. Çünkü anal apseler tedavi edilmezlerse ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Hassas bir bölgede olduğu için hastaya ameliyat son aşamada teklif edilir. Çünkü bazen genel anestezi gerekebilir.
Makat, sindirim kanalının son kısmıdır. Burada iki kas tabakası tarafından çevrelenen çizgili kas sayesinde birey tuvaletini tutabilmektedir. İç kısımdaki sfinkter ise kişinin kontrolü altında değildir. Bu bölgedeki herhangi bir sorun dışkılama ve bütün sindirim fonksiyonunu engeller. Bazı hastalarda kemik yoğunluğu ölçümü yapılır ve belirtiler olmasa da iltihabın varlığı hissedilebilir. Bu durumda hastanın şikayetleri ve genel durumuna bakılarak karar verilmesi gerekir. Klinik bulgular ve muayene sonucu değerlendirilerek hastanın nasıl tedavi edileceği kararlaştırılır. Cerrahi müdahale en son tercih olmaktadır.
 
Anal Apse Neden Oluşur?
 
Anal apse nedenleri arasında birçok şey söyleyebiliriz. Tıbbi olarak kanıtlanmış olan anal fissür tedavisi nedenleri şunlardır:

 • Şişmanlık
 • Şeker
 • Radyoterapi
 • Yaralanma
 • Makat ameliyatları
 • Kalın bağırsak iltihaplanmaları
 • Kronik ishal
 • Verem
 • Yabancı cisimler
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 
Bazen hiçbir neden olmadan makat apsesi gerçekleşebilir. Bu durumda enfeksiyonları önlemek için herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan zaten şikayetler belirginleşir. Ancak kişilerin yeme içme alışkanlıkları gibi durumları anal apse ile bağlantılı değildir.
Bazen sert gaita bile bu sorunu tetiklenmesine neden olabilir. Hijyenle direkt olarak alakası olmayan bu durum, bakterilerin geçişini kolaylaştırarak abse yaratır. Zaten sorun olan da abelerdir. Çünkü kanser gibi spesifik faktörler arasında yer alabilir. Ancak çoğu zaman (%90 kadar) nedeni belirsizdir.
 
Anal Apse Belirtileri
 
Ateş birçok hastalıkta olduğu gibi anal apsede de en önemli belirtiler arasındadır. Makat çevresindeki şişlik, ağrı, yanma ve iltihap dışında kötü kokulu akıntılarla da kendini belli etmektedir. Akıntının kendiliğinden boşalması için da kötü kokuya neden olur ve mutlaka hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Üşüme ve titreme, makat çevresindeki kızarıklıklar doğru tanı ve tedavi konusunda oldukça önemlidir. Bilgisayarlı tomogrofi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde apsenin neden olduğu iltihabın yeri tespit edilebilir.
 
Cerrahi Tedavi Tekniği
 
Anal apse tedavisi teknikleri oldukça ve son derece önemlidir. Ameliyathane şartlarında müdahale edilen ve cerrahi kesi atılarak cerahatin azalmasını sağlayan müdahaleler başarıyla sonuçlanmaktadır. Şeker hastası gibi hastalarda hastaneye yatmayı gerektiren durumlar meydana gelebilir. Bazen antibiyotikle tedavi desteklenebilir. Her durumda apse boşluğunun iyileşmesi 3-5 haftayı bulacaktır. İdrar yapmada zorluk, dışkılayamama, ateş, üşüme, ağrı, ishal gibi durumlar görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 
Perianal Apse Tekrarlayabilir
 
Perianal apse tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu yüzden dışkı konusunda hasta bilinçli olmalıdır. Dışkının kolay çıkmasını sağlayan sıvılar ve bol miktardaki bakteriler çoğu zaman ağrı ve kanama durumunda hemoroidi düşündürür. İnsanların geç hekime gitmeleri nedeniyle ilerleyen bu hastalık kronik hal alabilir. Bu durumda kişinin düzenli olarak kontrollerini yaptırması ve iltihabı ilerletmemesi önemlidir. Perinal apse teşhisi MR ve ultrasonografik muayene ile tespit edilir. Bu yüzden hastalar utanmamalı ve hekime gitmekten çekinmemelidir.
 
 
 

YORUMLAR

 • 0 Yorum