Apple: Bütün ürünlerimizde güvenlik...

Makine ve işletim sistemlerinin öbür mahsullere mukayeseyle çok daha tehlikesiz olduğu var sayılan Apple, tüm mahsullerinin yeni keşfedilen güvenlik sarihlerinden etkilendiğini açıkladı.

Apple: Bütün ürünlerimizde güvenlik...

Makine ve işletim sistemlerinin öbür mahsullere mukayeseyle çok daha tehlikesiz olduğu var sayılan Apple, tüm mahsullerinin yeni keşfedilen güvenlik sarihlerinden etkilendiğini açıkladı.

Apple: Bütün ürünlerimizde güvenlik...
Editor: admin
30 Mart 2020 - 01:13

Makine ve işletim sistemlerinin öbür mahsullere mukayeseyle çok daha tehlikesiz olduğu var sayılan Apple, tüm mahsullerinin yeni keşfedilen güvenlik sarihlerinden etkilendiğini açıkladı. Apple işletmesi, tüm iPhone, iPad ve Mac bilgisayarların yeni keşfedilen Meltdown ve Spectre isimli güvenlik sarihlerinden etkilendiğini kabul etti.

Apple’ın söylemesinde, “Tam Mac sistemleri ve iOS aygıtları güvenlik sarihlerinden etkilendi. Ancak şu anda kullanıcıları etkileyen bir istismar olup olmadığı öğrenilmiyor” denildi. Söylemeye göre, iPhone işletim sistemi aktüellemesi iOS 11.2, Mac sistem aktüellemesi macOS 10.13.2 ve Apple TV aktüellemesi tvOS 11.2 mahsulleri, ‘Meltdown’ kusuruna karşı gözetmeye alacak. Firma, bu aktüellemelerin cihazları yavaşlatmadığını korundu. Apple, ‘Meltdown’ yonga yanılgısının Apple Watch’ları etkilemediğini de belirtti.

Ancak, Mac ve iOS cihazları web tarayıcılar aracılığıyla hali hazırda ‘Spectre’ ataklarına maruz kalabilir. Çünkü firma, Spectre’a karşı yamaların da önümüzdeki günlerde web tarayıcısı Safari’nin aktüellemesi yoluyla yayımlanacağına söyledi. Apple tüm alıcılarına uygulamaların yalnızca App Store’dan indirilmesini de öneri etti.

NE OLMUŞTU?

Teknoloji firmaları hafta içinde, hackerların neredeyse tüm bilgisayarlardan bilgi çalmasına yol açabilecek bir sarihi kapatmaya çalıştıklarına söylemişti. Google analistleri tarafından yapılan ilanda dünyanın en yaygın harekâtçı markaları olan Intel, AMD ve ARM’nin ürettiği harekâtçılarda ciddi güvenlik sarihleri bulunduğu belirtilmişti.

23 YILDIR AÇIK VARMIŞ!

Bu sarihe sahip operasyoncuların bir kısmı 1995’deri beri piyasada bulunuyor. Firmaların bu meseleden aylardır haberdar olduğu ve mesele kamuoyuyla paylaşılmadan evvel çözmek için gayret sarf ettiği söylendi. Ancak uzmanlar, aktüellemelerin harekâtçı süratlerini yüzde 30’a varan oranlarda eksiltebileceğini belirtiyor.

İngiltere Milli Siber Güvenlik Merkezi, bu sarihin henüz bir hamlede kullanıldığına müteveccih rastgele bir belirti bulunmadığını duyurdu. Güvenlik sarihi, operasyoncuların işlediği bilgileri bir yerden ötekisine taşırken hackerlar tarafından görülebilmesine yol açma olasılığı taşıyor.

GOOGLE’DAN AKTÜELLEME AÇIKLAMASI

Google ve Microsoft da, sarihlerle alakalı söyleme yapmıştı. Google, Android işletim sisteminin son versiyonunda bu güvenlik sarihinin kapatıldığını, Gmail’ın da güvende olduğunu belirtti. Firma Chromebook bilgisayarlar ve Chrome internet tarayıcısı için bir aktüelleme yayınlayacağını söyledi. Microsoft ise bir hayli hizmet alanındaki meselelerin çözüldüğünü aktarıyor. Kaynak: Evrensel

Bu haber 728 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum