Aydınlık Gazetesi Kimin?

Aydınlık Gazetesi Kimin, Aydınlık Gazetesi sahibi kimdir işte detayları. Aydınlık Gazetesi Sağcı mı Solcu mu? en büyük ortağı kim detaylı bilgiler.

 Adını vermiş olduğu Aydınlık hareketinin bilimsel olarak sosyalist görüşte bir çizgide olmasına dönem dönem gazete ya da dergi biçimde basımına ve yayımına dikkat edilerek ve özen gösterilerek hazırlanmış olan bir basım yayın organıdır.

Aydınlık Gazetesi Kimin?

Sıkı yönetimin ilan edilmiş olduğu dönemler dahilinde kapatılan Aydınlık Gazetesi kesintili olarak yayın hayatına bazı zamanlar haftalık ya da günlük olarak devam etmeyi başarmıştır. Aydınlık Gazetesi üzerindeki en büyük imtiyaz sahibi olan isim ise Mehmet Sabuncu’dur. Bunun yanı sıra baş editörlük görevini İlker Yücel yürütürken Aydınlık Gazetesi’nin haber editörü ise Önder Öztürk’tür. Günümüzde gazetenin satış fiyatı ise yalnızca 1.5 Türk lirasıdır.

Aydınlık Gazetesi Sağcı mı Solcu mu?

Aydınlık Gazetesi’nin siyasi görüşü olarak kesinlikle bilimsel sosyalizmdir. Atatürkçü ve ulusalcı bir çizgide kendi yayın hayatını devam ettirmekte olan gazete kimi insanlar tarafından solcu bir gazete olarak görülmekte ve bu şekilde lanse edilmektedir. Ayrıca gazetenin yayın hayatına ilk başladığı zamanlarda Osmanlı Devleti içerisinde yer almakta olan ilk sosyalist dergi olarak da bilinmekteydi.

Bununla birlikte bir dönem içerisinde Şerif Hüsnü’nün Milli Mücadele için vermiş olduğu destek de büyük bir şekilde dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı. Bununla beraber sıkı yönetim idareleri sırasında gazetenin pek çok kez kapatılmış olması da onların hükumete karşı muhalif bir görüş içerisinde yayınlarını sürdürdüklerini bizlere göstermektedir.

yorum Yap