Başkan Büyükkılıç’ın Talimatı ile Gacer Ekmeğine İndirim

Başkan Büyükkılıç, 28 kromozomu ilegenetiği bugüne kadar bozulmadan gelen ata tohumu Gacer buğdayından üretilenDeveli Gacer ekmeğinin önemli bir değer olduğunu belirtti.Gacer ekmeğinin üretiminin Kent Etmektarafından modern koşullarda el değmeden gerçekleştirildiğini kaydeden BaşkanBüyükkılıç, “Genetiği bozulmamış ata tohumundan üretilen Gacer buğdayı özel birçeşit olması ve üretiminin az olması nedeniyle piyasadaki diğer türbuğdaylardan daha pahalı. Ayrıca üretiminde de özel emek istiyor. Ancak bizGacer Ekmeği’nin tanıtımı ve daha çok kitleye ulaşabilmesini de arzu ediyoruz.Bu nedenle 250 gram Gacer Ekmeği’ni Kent Ekmek büfelerinden 5 TL’ye satılmasıyönünde fedakârlıkta bulunduk” diye konuştu.

Tarıma önem verilmesi gerektiğini bir kezdaha yineleyen ve bu dönem verdiği talimatlardan birisinin de tarıma daha çokdestek verilmesi yönünde olduğunu ifade eden Başkan Büyükkılıç, sulama vehayvancılık konusunda,  çevreye yönelik insanların toprakla buluşmasıkonusunda iyi niyetli çalışmaların olacağını, çiftçiye buğday alım garantisivermek suretiyle üretimi teşvik edeceklerini belirtti.

GACER EKMEĞİ HAKKINDA

Kaplıca buğday grubuna giren28 kromozomlu tahıl, Kayseri ve çevresinde gacer ismiyle biliniyor. Develi’ninköylerinde yetiştirilen Gacer buğdayı, genetiği değiştirilmemiş ata soyu olanantik bir buğday türüdür. Develi ilçesiyle adı özdeşleşmiş Gacer buğdayındanyapılan ekmek, zengin protein içeriği, kepekli öğütülmesi ve tam organik olmasıile diğer ekmeklere rakip olacaktır. Yüksek lif ve kepek içeriği, düşükglisemik indeksi ile hazmı kolaylaştıran ekmek, kilo problemi yaşayanlar içinçare olabilecektir. Gluten içeriğinin düşüklüğü ile de dikkat çeken Gacerbuğdayı, posa içeriği bakımından çok iyi ve protein içeriğinin kaliteliolmasından dolayı tercih edilmektedir. Gacer diğer tahıllardan farklı olarakhiçbir işlem görmeden direk tarladan harman sonrası tüketilebildiği için besinkayıplarına da uğramamaktadır.

yorum Yap