Bebeğin Gelişim Sürecinde Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken 4 şey

Bebeğin Gelişim Sürecinde Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken 4 şey

Bebeğin Gelişim Sürecinde Ailelerin Dikkat Etmesi Gereken 4 şey
07 Ağustos 2019 - 12:47

 

Anne karnındaki yaşamsal gelişimini tamamlayarak dünyaya gelen bebek, ilk aşamada dışarıdaki yeni hayatına adapte olmaya çalışır. Bu süreçte hem anne sütü ile beslenme sürecine geçer hem de yeni yaşamsal düzenine alışır. Bu süreçte ebeveynlere oldukça fazla sorumluluk düşmekte. Bu sorumluluklar arasında en belirgin olanlar; bebeğin doğduğu andan itibaren başlayan emzirilme süreci, uyuduğu ve bulunduğu ortamların hijyeni, oda ısının doğru ayarlanması, bebeğin bez değişiminin belli sıklıklarda yapılması gibi sorumluluklar sayılabilir.

 

Özellikle ilk defa çocuk sahibi olacakların bebek daha dünyaya gelmeden onu en sağlıklı ve rahat yetiştirmek adına bebek gelişimi hakkında farkındalıklarını arttırmaları önem taşır. Bebekleri ile yaşayacakları her adımı planlamak anne ve babaların beslenme ve bakım aşamalarında çok daha sakin ve tecrübeli davranmalarında etkili olacaktır. 

 

Peki, bebeğin gelişimi sürecinde aileler nelere dikkat etmeli, işte 4 şey:

 

1- Bebeğin doğduğu andan başlayarak gelişimine devam edeceği süreçte en önem verilmesi gereken konulardan birisi bebeğin anne sütü ile beslenmeye başlaması ve devam etmesidir. Anne sütü birçok besini bünyesinde içerdiğinden dolayı bebek için en sağlıklı beslenme şeklidir bu nedenle anneler sütü olduğu sürece bebeğini emzirmeye devam etmeli.

 

2- Bebek anne sütü ile beslenmeye devam ederken, altıncı ayını doldurduktan sonra gelişimine katkıda bulunacak ek gıdalara geçiş yapar.  Şunu unutmamak gerekir ki; ek gıdalar takviye niteliğindedir, anne sütünün yerini tutmayacağı için ek gıdaya güvenerek emzirme bırakılmamalı, anne sütü ana öğünler olarak bebeğin beslenme düzeninde yer almalıdır. Ek gıdaya geçiş döneminde bebeğinize vereceğiniz ek gıda tarifleri  hakkında kararsızlığa düşüyorsanız, doğru ve güvenilir kaynaklardan faydalanmak içinizi rahatlatabilir. Hande Kaşkaş’ın Bu Çocuk Aç kitabı ve Acıkınca Yer kitabı sayesinde beslenme düzeni hakkında gereken bilgileri edinebilirsiniz.

 

Hande Kaşkaş’ın yazdığı Bu Çocuk Aç adlı kitabında ek gıda hakkında anne ve babaların merak ettiği her şey, doktor onaylı 117 bebek ek gıda tarifi, alanında uzman 8 değerli uzmanın anne sütüyle başlayan ve tüm ek gıda serüvenini anlatan yazılar ve annelerin tavsiyeleri yer alıyor.

 

3- Ek gıdaya geçiş ne zamanından önce ne de zamanından sonra yapılmalıdır. Bunun sebebi erken başlanan ek gıda takviyesi henüz yeterince hazır olmadığından dolayı  bebeğin sindirim sistemi sorunları yaşamasına ya da bebekte alerjik problemler görülmesine sebebiyet verebilir. Ek gıdaya zamanından geç başlanması ise bebeğin gelişiminin yavaşlamasına, yaşıtlarına oranla geç gelişmeine, kabızlık problemi ile karşı karşıya kalınmasına zemin hazırlar.

 

4- Bebeğin uyuduğu ve bulunduğu ortamların hijyeni bebeğin sağlığı, mikrop kapmaması açısından oldukça önemli. Bu nedenle bebeğin odası bebek odada yokken gün içinde mutlaka havalandırılmalı, bebeğin oda ısısı ılık tutulmalı, dışarıdan eve gelindiğinde bebeğe temas etmeden mutlaka eller yıkanmalı ve dışarı kıyafetleri değiştirilmelidir.

 

Her anne ve baba bebeklik ve çocukluk döneminde çocuklarını en iyi ve en sağlıklı şekilde büyütmek ister.  Çocuklarının yaşam kalitesine önem veren aileler internetten alışveriş yapmayı tercih ediyorlarsa, en güvenilir sitelerden biri olan bebeklik.com.tr online satış sitesini ziyaret edebilirler. Sitede bebek gelişimi için masal kitapları, aile çocuk kitapları, aktivite ve boyama kitapları, zeka kartları, puzzle ve eğitici ahşap oyuncaklar 100 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo avantajı ile satışa sunuluyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum