Bitcoin altcoin'lerde "pump and dum...

Bitcoin ve altcoin'leri içeren kripto para üniteleri piyasasında reelleştirilen pump and dump şişir ve boşalt harekâtları ile evvelden tanımlanan bir kripto para üniteyi çok rakamda kullanıcı tarafından satın alınarak maliyeti rakımlıyor, daha sonra yükselen yeni bedelden sat.

Bitcoin altcoin'lerde "pump and dum...

Bitcoin ve altcoin'leri içeren kripto para üniteleri piyasasında reelleştirilen pump and dump şişir ve boşalt harekâtları ile evvelden tanımlanan bir kripto para üniteyi çok rakamda kullanıcı tarafından satın alınarak maliyeti rakımlıyor, daha sonra yükselen yeni bedelden sat.

Bitcoin altcoin'lerde
Editor: admin
30 Mart 2020 - 02:49

Bitcoin ve altcoin'leri içeren kripto para üniteleri piyasasında reelleştirilen pump and dump şişir ve boşalt harekâtları ile evvelden tanımlanan bir kripto para üniteyi çok rakamda kullanıcı tarafından satın alınarak maliyeti rakımlıyor, daha sonra yükselen yeni bedelden satılarak kar elde ediliyor.

Muhtelif irtibat uygulamalarında, "ortaklaşa hasılat emeliyle" binlerce kullanıcıdan oluşan "pump and dump grupları" kuruluyor. Bitcoin ve altcoin'leri niyet alan bu grupların "üst seviye aboneleri" seçilen kripto para ünitelerine günlerce evvelden yatırım yapıyor. Daha sonra, gruba "hep beraber alım için pump" emin bir zaman veriliyor ve geri sayım başlıyor. 

Evvelden tanımlanan anda hep beraber yapılan alım ile maliyet son derece süratli yükseliyor ve bu defa satışa dump geçiliyor. Şişirme operasyonu yapılan para ünitelerini evvelden satın alanlar yükselişin az ya da çok olmasına bakılmaksızın kar ederken, terk etme harekâtında gecikenler için para kaybı olasılığı ile karşı karşıya kalıyorlar. 
Business Insider’a konuşan, daha evvel “pump and dump” harekâtları yapmış olan Belçikalı Nico, kripto para piyasasında manipülasyonun her yerde olduğunu söyleyerek, "Evvel bir platform seçerek, yaptığımız yüklemeye süratli karşılık alabilmek için aynı platformda buluşuyoruz. Daha sonra aynı anda aynı üniteye yatırım yaparak maliyetleri yükseltiyor ve birkaç dakika içerisinde tekerrür satıyoruz" dedi. 

"Pump and dump" sisteminin çalışma prensibini; kalabalık yatırım yatırımın süratlice duyurulması, alımların dışarıdan da desteklenmesi, süratli satış, olarak özetleyen Nico, alım satım harekâtlarının kimseyi asıl kavramada etkileyemeyecek kadar süratli reelleştiğini ve şayet bir kimse harekâtlar sırasında para kaybediyorsa, bu gidişatın şahsın yanlış yatırım yaptığını gösterdiğini söyledi. 

Satış harekâtını zamanında reelleştiremeyen yatırımcılara ise yatırım yaptıkları üniteyi ellerinde yakalamalarını nasihat eden Nico, "Elbet elde kalan kripto para üniteyi de yükselecektir, ya aynı grup bir defa daha ya da başka bir grup kısa bir zaman içinde tekerrür pompalama operasyonu yapacaktır; bu, sonu olmayan bir döngü" diye ilave etti. 

Nico ayrıca, bugüne kadar dahil olduğu grupların en fazla beş milyon dolarlık kar sağladıklarını ve bunun 700 milyar dolar dolayında izleyen piyasa hacmi içinde ehemmiyetsiz bir kıymet olduğunu söyledi. Virüs koruma yazılımı McAfee’nin kurucusu olan John McAfee’nin bir zaman evvel, pek çok kripto para ünitesinin ayrıntılı raporunu okuduğunu ve her gün yükselişe geçeceğini düşündüğü bir kripto para ünitesini paylaşacağını duyurması ile, McAfee’nin de evvelden yatırım yaptığı üniteleri duyurarak kar etmeyi kastettiği iddiaları sosyal paylaşım sitelerinde konuşuluyor. 

Genellikle iletileşme uygulaması olan Telegram’ı kullanan dump and pump grupları, oluşturulan muhtelif gruplarda seçtikleri kripto para ünitesinin aktüel maliyetini ve şişirme ile kastedilen final maliyeti vererek katılımcı rakamını yükseltmeye çalışıyorlar.

Ripple resmen çöktü
RİPPLE RESMEN ÇÖKTÜ

Bu haber 930 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum