Breaking Bad

2008 yılında yayımlanan Amerikan yapımı dizi; suç, gerilim, dram ve kara mizah türlerinde işlenmiştir.

Breaking Bad

2008 yılında yayımlanan Amerikan yapımı dizi; suç, gerilim, dram ve kara mizah türlerinde işlenmiştir.

Breaking Bad
30 Ekim 2019 - 09:20

2008 yılında yayımlanan Amerikan yapımı dizi; suç, gerilim, dram ve kara mizah türlerinde işlenmiştir. 50 yaşındaki Walter White, lisede bir kimya hocasıdır. Ailesini geçindirebilmek için araba yıkamada ek iş yapar. Walter, vücudunun verdiği tepkiler ile doktora görünür. İleri derecede akciğer kanserine yakalandığını öğrenen White'ın kısa bir ömrü kalmıştır. Ailesinin geçim sıkıntısı ile hastalığının pençesinde boğuşan Walter derin düşüncelere dalar. Polis bacanağı Hank ile mesaiye çıkan Walter, kendini uyuşturucu baskının ortasında bulur. Walter, eski öğrencisi Jesse'nin kaçmasına izin verir ve bu işten iyi para kazanacaklarını planlar. Breaking Bad izle; Walter, kapıldığı derin düşünceler ile Jesse'ye bir teklif sunar. Bu işi iyice ölçüp tartan ikili, birlikte metamfetamin yani meth üretmeye karar verirler.

İllegal İşlere Karışan Korkusuz İkili

Kimya konusunda öncül bilgilere sahip White ve uyuşturucu sektörünü iyi bilen Pinkman, dönüşü olmayan bir yolculuğa girerler. Küçük bir karavanda, bulunmaz kalitede ve mükemmellikteki saflık oranında meth üretip, uyuşturucu ticaretine adım atarlar. Ürettikleri uyuşturucunun namı, ülke çapında tanınır ve ikili, ömrü hayatı boyunca görmedikleri paraya kavuşurlar. Hayattaki iyilik felsefesinden vazgeçen White, öncelikle kendisi ile ailesini, sonrasında etrafında tanıdığı ve tanımadığı kişilerin hayatlarını etkileyecek radikal bir karar vermiştir. İkili bu işi layıkıyla yerine getirse de yolculuk boyunca bazı zorluklar ile karşılaşırlar. Walter, ailesinden ve polis bacanağından uyuşturucu işine bulaştığını gizlemekte zorlanır. Breaking Bad izle; maddi refaha ulaşan Walter'ın gelir kaynağı büyük olay olur.

Dizinin Bilimsel Gerçekçiliği ve Kanıtı

5 sezon boyunca seyirciyi ekrana kilitleyen dizinin final bölümü, izlenme rekorları kırmıştır. Dizinin adı, 'cehennem ateşine düşmek' anlamına gelen bir Amerikan deyimidir. 29 Eylül 2013'ye ekranlara veda eden dizi, yüksek reytingleri ile Guinness Rekorlar Kitabında yer almaktadır. Dizideki gerçekçiliği sağlamak adına Oxford Üniversitesi'ndeki Organik Kimya Profesörü Donna Nelson, dizinin yapımcılarını arayarak danışmanlık görevini üstlenmek istediğini söylemiştir. Nelson, tecrübe ve bilgisiyle Breaking Bad izle konusuna bilimsel gerçekçilik ekledi. Ayrıca Nelson, kimyasal denklem ve yapıların tutarlılığını kontrol eden bir uzman olarak senaryonun geliştirilmesini sağlamıştır. Hatta dizide yer alan kimyasal ve fiziksel olaylar, Mythbusters (Efsane Avcıları) tarafından deneyimlenmiş fakat dizideki patlamaların görsel efektten ibaret kanısına varılmıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum