Büyükkılıç Net Konuştu, Büyükelçiler Destek Verdi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,Slovenya, Hırvatistan, Yeni Zelanda, Estonya ve İrlanda Büyükelçileri’ni konuketti.

Ekonomi, yatırım fırsatları ve iş birliğini geliştirme gibi önemlikonularının konuşulduğu ziyarette Başkan Büyükkılıç Avrupa Birliği üyeliğinevurgu yaparken, Avrupalı büyükelçiler de bu süreçte Türkiye’nin yanlarındaolduklarını ve desteklerini ifade ettiler.Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, SlovenyaBüyükelçisi Primoz Seligo, Hırvatistan Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic, YeniZelanda Büyükelçisi Wendy Jane, Estonya Büyükelçisi Annely Kolk ve İrlandaBüyükelçisi Sonya McGuinnes ile heyetini başkanlık girişinde karşıladı.

AVRUPALI BÜYÜKELÇİLER SERGİYE HAYRAN KALDI

Başkan Büyükkılıç, 5 büyükelçiye, fuaye alanında, KAYMEKkursiyerleri ve eğitmenlerince hazırlanan 27 farklı branşta ve 70 eserdenoluşan Karma Sanat Sergisi’ni gezdirip, eserler hakkında bilgi verdi. Eserleriilgiyle inceleyen konuk büyükelçiler, el emeği göz nuru eserlere hayranlıkifade eden sözler kullanarak, memnuniyetlerini dile getirdiler.

AVRUPALILARA HOŞ GÖRÜNÜN MERKEZİ KAYSERİ’Yİ ANLATTI

Konuk büyükelçileri makamında ağırlayan Başkan BaşkanBüyükkılıç, yaptığı konuşmada, 6 bin yıllık geçmişinde değişik uygarlıklara evsahipliği yapmış Kayseri’de bulunan Kültepe Kaniş Karum hakkında bilgilerverdi. 

Büyükkılıç, Kayseri’nin bir buçukmilyona yaklaşan nüfus potansiyeliyle, çevresindeki iller ile birlikte birçekim alanına dönüştüğünü belirterek, “Alp disiplini ile yapılmış olan kayakmerkezimizin bulunduğu Erciyes dağının eteğinde kurulmuş bir Anadolu şehridir.Dört tane üniversitesi var. Yaklaşık bin 600 civarında endüstri merkezindenoluşan üç tane organize sanayi bölgesi ve serbest bölgesi var. Değişikuygarlıklara ev sahipliği yapmış ve onun etkileri ile hoşgörünün merkezi halinegelmiş olan güzide bir şehrimizdir. Değişik tarihi dönemlere ait eserler vardırama Kültepe’de çıkan tabletlerle ticaretin, Kayseri’de doğan insanların, buradayaşayanların genlerine işlediğini rahatlıkla ifade edebiliriz” diye konuştu. Kültepe Kaniş Karum Höyüğü’nden çıkan tabletlerinreplikalarını misafirlere gösteren Büyükkılıç, “Bu tabletlerde ticarianlaşmalar, çek senet, hatta gelin kaynana arasındaki diyaloglar dahi gündemegelmiştir. En az 25 bin tane bu tabletlerden çıkmıştır. Hatta Londra Müzesi’ndedahi var bu tabletlerimiz. Ticari anlamda yapılmış ilk anlaşmalarınKültepe’deki tabletlerde yazılı olarak yer aldığı yönünde bilim adamlarınıntespitleri vardır. Kayseri İpek Yolu üzerindedir. Değişik dönemlere aitbinlerce tarihi eserler mevcuttur. Cumhuriyet Meydanı’na geldiğinizdevaliliğimizin olduğu o bölgede Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Cumhuriyetdönemi gibi rahatlıkla sayacağımız onlarca medeniyete ait eserleri bir noktadagörebilirsiniz. Bu da hoşgörünün merkezine geldiniz anlamına gelir” ifadelerinikullandı.

TURİZM ŞEHRİ KAYSERİ

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin turizm zengini bir şehirolduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişik uygarlıklardan kaynaklı olarak da yeme-içme,gastronomi de çok çeşitlilik arz etmektedir. Bu bakımdan da ayrı bir zenginlikkazanmaktayız. Yamaç paraşütü, kayak turizmi, balon turizmi, kültürel turizm,sağlık, doğa ve gastronomi turizmi gibi Kayserimiz açısından çok fazlazenginlikler arz etmektedir. Ekonomideki ve sanayideki güçlü yapımız ileihracata yönelik çalışmalarımız ile yaklaşık 140 ülkeye değişik ürünler ihraçedilmektedir. Kayseri’de ulaşım sorunu yoktur. Alt yapı sorunu yoktur.İnsanlarımız konuk severdir. Kayak merkezimize değişik ülkelerden gelen turistçok ama Rusya, Ukrayna, Belarus, Çekya, Polonya, şimdi de değişik Brezilya,Arjantin gibi ülkelerden kayak için misafirlerimiz gelmektedir. Pandemisürecinde kurallara uymakla birlikte üretmeyi de asla ihmal etmedik. Ekonomik kazanımlarımızıkaybetmeme, ihracata yönelik hazırlıklarımız yapma adına adeta pandemi dönemibizler için fırsata dönüştü. Şu anda ihracat için konteynırlar adeta sıradabeklemekte. Ulaşım açısından Ortadoğu, Afrika, Avrupa gibi Rusya gibi ülke vebölgelerimiz başta olmak üzere yaklaşık 3 saatlik bir mesafede hava yolu ileyine demiryolu ve Mersin limanından deniz yolu ile her taraf rahatlıkla ihracatyapmaktayız. Denize kıyımız olmamasına rağmen zoru başarıp adeta ekonomimizidiri tutmaktayız.”

BÜYÜKELÇİLERE “AVRUPA BİRLİĞİ” MESAJI

Ziyarette yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği üyeliğine devurgu yapan Büyükkılıç, “Yüz binin üzerinde de Suriye, Irak, İran Afganistangibi ülkelerden konuklarımız var. Onlarla ilgili de bir sorun oluşturmadan,onurluca yaşamalarına fırsat tanıyan bir yaklaşımı sergilemekteyiz. Mevlânâ’nınöğretisi gereği insanları dışlamayan, ayrıştırmayan, ötekileştirmeyen vekorumaya çalışan bir yaklaşım sergilemekteyiz. Her ne kadar Avrupa Birliği’negirmiş olmasak da biz ekonomik olarak, ticari, sınai, bilimsel, sanat açısındanuygarlıklar şehri Kayseri olarak kendimizi biz zaten Avrupa Birliği’niniçerisinde hissediyoruz. Umarım Avrupa Birliği’mizin kıymetli ülkeleri bizi iyianlarlar, biz de kendimi daha iyi tanımlar ifade ederiz. İlişkilerimiz dahasıcak olur. Son süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılacak olanreform çalışmaları ile birlikte de Avrupa Birliği üyeliği gerçekleşir. Amabenim bir başkan olmaktan öte milletvekilliği de yapmış, nöroloji uzmanı daolarak ne olur bizleri iyi anlayın, bizleri iyi dinleyin, başkalarınınifadeleri ile değil, aynen bu şekilde bizleri yerimizde görün. Bizlerletanışın, şehrimizi tanıyın. Umarım çok seveceksiniz” şeklinde konuştu.İrlanda Büyükelçisi Sonya McGuinnes de ziyarette yaptığıkonuşmada, Başkan Büyükkılıç’ın giriş konuşmasından çok etkilendiğinibelirterek, iki ülke arasında tarihi dostluklar ve bağlar olduğunu söyledi.Büyükelçi McGuinnes, “2020’de Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkilerinin gelişmesiaçısından cumhurbaşkanlarımızın önderliğinde gerçekleşecek reformlarıdestekleyeceğimizi ve 2021’de bu ikili ilişkilerin daha üst düzeye çıkıp, dahada yakınlaşacağını umuyorum” dedi.

“HİÇ ENDİŞELENMEYİN, BİZ ELİMİZDEN GELDİĞİNCE SİZİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Hırvatistan Büyükelçisi Hrvoje Cvitanovic da AvrupaBirliği’ne üye olma sürecinde Türkiye’nin yanında olduklarını vurguladı.Büyükelçi Cvitanovic, konuşmasında şunları söyledi: “Bizleri kabul ettiğiniziçin teşekkür ederiz. Öncelikle serginizdeki ürünleri özellikle çok beğendik,çok kıymetli. Bu ziyaretle birlikte ekonomi ilişkileri için iş birliklerineadım atacağımıza inanıyorum. Açıkçası şunu söylemek isterim ki AvrupaBirliği’ne üye olma sürecinde bizim ilk konuştuğumuz konular dış politikadaTürkiye’nin bağlarını, Avrupa Birliği’nde nasıl güçlendirebilir, bu konudakonuşmak oldu, bu konuya çok önem veriyoruz. Hiç endişelenmeyin, biz elimizdengeldiğince sizi destekleyeceğiz.”

Estonya Büyükelçisi Annely Kolk ise Türkiye’nin AvrupaBirliği’ne üye olma aşamasındaki her türlü desteği vermeye hazır olan ve verenülke olduklarını ifade ederek, “Türkiye’de en kısa zamanda Avrupa Birliği üyesiolur, inşallah” derken, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Jane da ekonomik olarakher anlamda iş birliğine açık olduklarını belirtti.

yorum Yap