Büyükşehir’de “Kırsal Mahalle” Zirvesi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ınev sahipliğinde önceki dönem bakanlar ve milletvekilleri, Cumhur İttifakı ilbaşkanları ve 16 ilçe belediye başkanının katılımıyla Bütünşehir Yasası ile köyiken mahalleye dönüşen yerleşim yerlerine ilişkin “Kırsal Mahalle DeğerlendirmeToplantısı” yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda BüyükşehirBelediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın ev sahipliğinde gerçekleşentoplantıya, önceki dönem Ekonomi Bakanı ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, TabiiKaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, önceki dönemEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye-AB Karma ParlamentoKomisyonu Eş Başkanı İsmail Emrah Karayel, Dilekçe Komisyonu Başkanvekili veSağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi İsmail Tamer, AK Parti İlBaşkanı Şaban Çopuroğlu, MHP İl Başkanı Serkan Tok, 16 ilçe belediye başkanıile Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey yöneticileri katıldı.

“TEK BİR YUMRUK HALİNDE HİZMETE DEVAM EDİYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,toplantının açılışında yaptığı konuşmada, “7254 sayılı kanun gereği bir arayageldik. Sağlıklı karar alıp, şehrimize hizmetleri kısa sürede, konforlu şekildeiletebilmek amacıyla ilçelerimizde değişik çalışmalar yapılıyor. İlçelerdealınacak kararlar Büyükşehir’imizde onaylandıktan sonra hayata geçecek. 16 ilçebelediyemiz ve 1 Büyükşehir’imiz aynı kaygının, aynı sevdanın, aynı inancın,aynı kültürün sahibi olarak tek bir yumruk halinde hizmete devam ediyor. İlbaşkanımız bunu zaman zaman gündeme taşıyor, Türkiye’de başka yok, bubirlikteliğin kadrini, kıymetini bilmeliyiz. Daha güzel geleceğe taşımalıyız.”ifadelerini kullandı.

TANER YILDIZ, KANUNUN DETAYLARINI ANLATTI

Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,yaklaşık 9 yıl kadar önce, 2012 yılı Kasım ayında Büyükşehir Yasası’nındeğiştirildiğini ve 30 ilde 16 bin 220 tane köyün mahalleye dönüştüğünühatırlattı. O dönem hemen hemen köylerinin yarısının mahalleye dönüştürüldüğünüifade eden Yıldız, “Türkiye’de yaklaşık 34 bin 500 civarında köy olduğunu ozaman kabul edersek hemen hemen yarısı mahalleye dönüştürülmüş oldu. Yine aynıdeğişiklikle beraber bin 50 kadar da belde yine aynı şekilde mahalleyedönüştürüldü. 2012’de çıktıktan sonra, ilk belediye seçimlerinde yani 30 Mart2014’te malum bu da belediyelerde uygulamaya geçti. Şimdi de 7254 sayılı kanunkapsamında kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan kavramları üzerindeçalışmalar yürütüyoruz” dedi.

“HERKESİ HAYRAN BIRAKAN, HERKESİ KISKANDIRAN BİR BİRLİKTELİKGERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Önceki dönem Ekonomi Bakanı ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji,Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ise,“Hepimiz siyaset yapıyoruz, bu siyasette halkın menfaatinin, şehrimizin imkânlarıdoğrultusunda karar verip, değerlendirmek gerekir. Bugün Cumhur İktidarı olarakçok önemli şey yapıyoruz. Herkesi hayran bırakan, herkesi kıskandıran birbirliktelik gerçekleştiriyoruz. Bu birlikteliği, iki siyasi parti lideriningerçekten olağanüstü bir liderlik vasfıyla ortaya koydukları duruşa vekaraktere bağlamak mümkündür” diye konuştu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı İsmailEmrah Karayel, köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen yerlerinsıkıntıları ve süreçlerle ilgili toplantı olduğunu, istişare anlayışıiçerisinde bu tür toplantıların önemli olduğunu ifade ederken, DilekçeKomisyonu Başkanvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesiİsmail Tamer de cumhur ittifakının Türkiye’nin geleceğine katkı koymasıyla bubirlikteliğin uzun süre devam etmesini Allah’tan dileyerek, Kayseri’nin herzaman örnek olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kayseri İl BaşkanıŞaban Çopuroğlu ise yaptığı konuşmada, “Burada güzel bir manzara var. Cenab-ıAllah bundan sonra yapacağınız tüm işleri hayırlı kılsın. Burada bakanlarımızınyanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” derken, MilliyetçiHareket Partisi (MHP) Kayseri İl Başkanı Serkan Tok da “Bizlere yani, MHP’yegelen bütün meseleleri, sorunları ilettiğimiz zaman mutlaka bir karşılıkgeliyor, mutlaka bir çalışmanın bize dönüşü oluyor. Bundan MHP olarak halkımızve şehrimiz adına memnun olduğumuzu beyan etmek istiyorum. Burada 17 belediyebaşkanımız var, Rabbimin bereketini görüyoruz” dedi.

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından 7254 sayılıkanun kapsamındaki konular ilçe belediye başkanlarının da konuşmalarıylakapsamlı bir şekilde değerlendirildi.

yorum Yap