Çocuğumda Kaygı Bozukluğu Mu Var?

Çocuklarda kaygı bozukluğu ailelerin de kaygılı bir ruh hali içine girmesi ile birlikte son zamanlarda daha gözle görülür bir hale gelmiştir.

Çocuğumda Kaygı Bozukluğu Mu Var?

Çocuklarda kaygı bozukluğu ailelerin de kaygılı bir ruh hali içine girmesi ile birlikte son zamanlarda daha gözle görülür bir hale gelmiştir.

Çocuğumda Kaygı Bozukluğu Mu Var?
18 Ağustos 2019 - 18:35

 

 

Çocuklarda kaygı bozukluğu ailelerin de kaygılı bir ruh hali içine girmesi ile birlikte son zamanlarda daha gözle görülür bir hale gelmiştir. Özellikle ülkemizde son zamanlarda gerçekleşen ve çocuklara yönelik işlenen suçların artışı ile birlikte aileler haklı olarak daha fazla kaygılanmaya ve çocuklarını koruma altına almaya başlamıştır. Ancak bu kaygı duygusunun bazı ailelerde kendini çok fazla göstermeye başladığı ve bir patoloji oluşturma evresine girdiği de gözlerden kaçmamaktadır.

Belli başlı dört çeşit kaygı bozukluğundan bahsedebiliriz:

Sosyal Kaygı( çocuğun diğer insanlara/çocuklara yaklaşımında, iletişiminde kaygılı olması Özgül Kaygı( belli bir şeyden kaygılanması örneğin kelebekten, kuştan, araba sesinden vb.) Yaygın Kaygı( belli bir durumdan değil de birçok durumdan kaygı duyması, olumsuz her duruma hassas olması) Ayrılık Kaygısı( bakım verenden ayrılma ile birlikte gelişen kaygı)

 

Çocuklarda Kaygı Bozukluğu Nasıl Oluşuyor?

Çocuklarda kaygı bozukluğunun nedenlerini sıralayacak olursak şu sonuçları çıkarabiliriz:

Aşırı kaygılı anne-babaya sahip olmak Korumacı anne-baba tutumu Yeni bir duruma uyum sağlama döneminde olması Yeni bir gelişim evresinde olması

 

Çocuğumda Kaygı Bozukluğu Olduğunu Nereden Anlarım?

Belli bir miktar kaygı, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için önemlidir. Örneğin; sınavlara hazırlanan çocuğun kaygılanması normaldir. Karşıdan karşıya geçerken belli bir miktar kaygı duymamız bizi ayakta tutar. Yeni bir okula başlayan çocuğun bir miktar kaygı duyması normaldir.

Çocuğun kaygısı onun uyku düzenini etkiler hale gelmişse, sosyal çevresini etkiler hale gelmişse, arkadaşlık edinmekte zorlanıyorsa, içine kapanmışsa, eskisi kadar konuşmamaya başlamışsa, farklı davranış bozuklukları da görülmeye başlamışsa ve bu saydıklarımızdan en az üçünü uzun zamandır gösteriyorsa çocuğunuzda kaygı bozukluğu olabilir ve bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

Kaygı Bozukluğu Olan Çocuğuma Nasıl Yaklaşmalıyım?

Kaygı bozukluğu olan çocukta aileler ilk etapta güven ilişkisini yeniden kurmalıdır. Çünkü bu çocuklar kendisine ve çevresine olan güvenini zaten yitirmişlerdir ve ceza, kızma, azarlama gibi yöntemler işe yaramayacağı gibi çocuğun durumunu daha da ağırlaştırmaktan öteye gitmezler. Çocuğun duygularını ifade etmesine izin vermeli, onu sıkıştırmamalı, baskılamamalı, küçük düşürmemelidirler. Belli bir durumda kaygı duyan çocuklarına “Bundan korkulur mu ya da bunu mu kaygı ettin?” gibi çocuğun sorununu hafife alan tarzda konuşmak yerine “Senin yaşında olsaydım ben de korkabilirdim, hatta ben hala bazı şeylerden korkup kaygılanabiliyorum gel bakalım bu korkumuzu yenmek için neler yapabiliriz?” gibi hem yalnız olmadığını belirten hem güven verici hem de tedavi edici olan bu tarzda bir yaklaşım sergilemelidirler. Bunun dışında asıl kaygı kaynağını saptayıp ortadan kaldırabilirler. Küçük  yaşlarda tedavi edilmeyen kaygı bozukluğu yetişkinlik yıllarında ek sorunlarla birlikte büyüyerek devam edecektir. Kaygı konusunda kendini çaresiz hisseden aileler bu konuda bir uzmandan yardım almalıdırlar.

 

Kayseri Psikolog

Psk. Tuğba Ayzet

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum