Damatlık Modelleri

Damatlık Modelleri

Damatlık Modelleri

Damatlık Modelleri

22 Temmuz 2020 - 11:55


 

 Her erkek, kendi düğününde en şık olmak ister. Bu noktada, giyilecek damatlığın önemi büyük olacaktır.

 

 Damatlık modelleri olarak genellikle, papyonlu smokin ve iç yelekli, kravatlı takımlar tercih edilmektedir.

 

 Smokin; çoğunlukla siyah tercih edilen ve yakasına papyon takılan en şık takım elbisedir. Damatlık olarak kullanımı oldukça yaygın görülmektedir. Şıklığın gözdesi olan smokinler, belli kategorilere ayrılırlar.

 

Smokin Modelleri

 Saten detayı kullanılarak oluşturulurlar. Yakaları, papyon takımı için uygun şekilde dikilir. Modeller, yaka tipine, düğme modellerine ve kalıplarına göre 3’e ayrılmaktadır.

 

Yaka Şekline Göre Smokinler

Şal Yaka

 

Ceket yakasındaki satenlerin dikildiği kısımlar, ortada birleşir ve bu model oluşur. Tercih edilenlerin başında gelmektedir.

 

Kırlangıç Yaka

 

Yaka kısmı yukarıya doğru bakacak şekilde oluşturulmuş tipe, bu ad verilir. Farklı ve hoş görünüm sergilemek için idealdir.

 

Düğme Dizilişlerine Göre Smokinler

Ceketteki düğme varlığı, smokinin türünü belirleyen bir başka öğedir. Bunlar; tek düğmeli ve çift düğmeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tek Düğmeli

 

 Üzerinde sadece tek bir düğmesi olan smokinlerdir. Orta kısımda yer alır. Tek bir hareket ile iliklenip, açılabilir.

 

Çift Düğmeli

 

 Üzerinde 2 adet düğmesi olan smokinlerdir. Tercihen giyilebilir.

 

Kalıplarına Göre Smokinler

 

1.Slim fit Damatlık

 

 Ceket ve pantolonu dar kesim olarak üretilir. Takımın vücuda tam oturması hedeflenir. En çok tercih edilen damatlık olarak gösterilir.

 

2.Ekstra Slim Fit Damatlık

 

 Ceket ve pantolon darlığı daha fazla olan damatlıktır. Özellikle, zayıf erkeklerin tercihi bu yönde olmaktadır.

 

3.Regular fit Damatlık

 

 Ceket ve pantolonu geniş yapıda ve rahat giyim sağlanacak şekilde üretilmektedir. Kilolu damatlar, seçimlerini bu takımdan yana kullanabilirler.

 

Kruvaze Smokinler

 

 Ceketin düğmelerinin, birbiri üzerinden geçecek şekilde iliklenmesi tasarlanarak üretilen bir modeldir.Kısa bir deyişle; ceketin bir kısmı, diğer kısmın üzerini örtecek şekilde kapanır. Farklı ve bilinenin dışında bir duruş oluşturur.

 

Hangi Smokin Tercih Edilmelidir?

 

 Bilindik bir smokin modeli giyilmek amaçlanıyorsa , şal yaka ve çift düğmeli modeller tavsiye edilmektedir. Alışılmışın dışında farklı bir model amaçlanıyor ise, kırlangıç yaka veya kruvaze modeller tercih edilebilir. Tek düğmeli smokinlerin kullanımı, elit bir görünüm sağlanmasına katkıda bulunacaktır.

 

Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalıdır ?

 

Papyon ve kuşaklar birbirine uyumlu olmalıdır. Ayakkabı olarak, mutlaka rugan adı verilen parlak ayakkabı seçilmelidir. Kol düğmeleri, smokinin rengine göre ayarlanmalıdır. Siyah öncelikli olmak üzere, beyaz, lacivert, mavi, bordo renkli smokinler de mevcuttur.

 

İç Yelekli, Kravatlı Damatlıklar

 

 Smokin giymeyi, özellikle de papyon takmayı sevmeyenlerin tercihi, bu takımlardan yana olmaktadır. Her renkte giyilebilir. İç yelek, takımla uyumlu ve aynı renkte olmalıdır. Kravat seçimi de renge ve modele uygun olarak yapılmalıdır. Ayakkabı rugan veya diğer kundura modellerinden de seçilebilir. Yaka mendili veya yaka çiçeği kullanmak, bu takımlara hoş bir görüntü katacaktır. Satın almak için tıklayınız: https://www.wessi.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum