Dekoratif Tuğla Duvar Kaplama

Dekoratif Tuğla Duvar Kaplama

Dekoratif Tuğla Duvar Kaplama
09 Eylül 2019 - 19:44

 

Çağımızın doğadan uzak yaşam şartları insanların doğaya olan özlemini arttırdı. Son yıllarda yaşam alanlarında ve yaşam tarzlarında doğaya uyum ön plana çıkıyor. Bu eğilim yapı sektöründe de kendini gösteriyor ve yapılarda doğayla uyumlu malzeme kullanımı ön plana çıkıyor. Bunun son örneğini duvar kaplama malzemelerinde görüyoruz. Artık yapıların iç cephe ve dış cephe duvarları doğal görünümlü yapay taş ve tuğlalarla kaplanıyor. Tuğla kaplama ile mekânlar daha doğal, daha sıcak ve daha estetik bir görünüm kazanıyor. Günümüzde iç mekân dekorasyonlarında ve dış cephe kaplamalarında tuğla vazgeçilmez bir malzeme oldu.

Tuğla eski yıllardan beri ana yapı malzemesi olarak inşaat sektöründe kullanılan bir malzemedir. Bugüne kadar gelmiş olan tarihi yapılarda doğal taşların ve tuğlaların kullanıldığını görüyoruz. Bu yapılar bugün bile hayranlık uyandıran bir güzelliğe sahipler. İşte bu güzelliği günümüz yapılarında da yaşatmak için mimar ve mühendisler duvar kaplamalarında tuğlayı tercih ediyor. Modern teknolojilerle üretilen kültür tuğlaları ise doğal tuğlalarla aynı görünüme sahipler ve kaplamada büyük kolaylık sağlıyorlar.

Tuğla duvar kaplama yapıları yağmur, kar, güneş ışığı gibi iklim şartlarından, darbelerden koruyor, mekânlara ses ve ısı yalıtımı sağlıyor. Hafif ve ince yapıları nedeniyle kolayca uygulanabiliyor. Bakım ve temizlikleri kolay yapılıyor. Tuğla kaplamaların kullanım ömrü de uzundur ve yıllarca deforme olmadan kullanılır. Diğer kaplama malzemelerine göre çok daha ekonomiktir. Yanmaz özellikleri nedeniyle yapıları yangınlara karşı da korumuş oluyor. Birçok avantajı nedeniyle günümüzün en çok tercih edilen tuğla kaplama sistemi özellikle sağladığı estetikle de çok tercih ediliyor.

Dış cephe duvarlarında tuğla kaplama mekâna tarihi ve doğal bir görünüm kazandırıyor. İç mekân dekorasyonlarına da dekoratif tuğla kaplama mükemmel bir zenginlik kazandırıyor. Hem klasik dekorasyonlarda hem de modern dekorasyonlarda dekoratif tuğla kaplama uygulanabiliyor. Tuğla kaplama evlerde, yazlıklarda, villalarda, ofislerde, otel, cafe ve restoranlarda, mağazalarda, fuar stantlarında, mutfak, banyo ve bahçelerde, hamamlarda, okul ve hastanelerde hem konfor sağlıyor hem de mekânlara estetik kazandırıyor. Eski yeni tüm mekanlarda uygulanabilen ekonomik bir kaplama sistemidir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum