Drenaj Sistemleri ve Kompozit Rögar Kapakları

Drenaj Sistemleri ve Kompozit Rögar Kapakları

Drenaj Sistemleri ve Kompozit Rögar Kapakları

Drenaj Sistemleri ve Kompozit Rögar Kapakları

Drenaj Sistemleri ve Kompozit Rögar Kapakları
30 Ekim 2019 - 09:53


 

Şehirleşme ve şehirleşme planlaması çalışmaları artarak devam etmektedir. Bunca şehirleşmenin getirdiği dezavantajlarıda vardır. Şehir içinde ne kadar çok lüks bina ve yüksek katlı binalar yapılsa da ne kadar yol çalışma faaliyetleri kapsamında yenileşmeye gidilse de şehrin alt yapı sistemleri sağlam değilse yapılan tüm güzellikler boşuna olmuş hale gelir. Şehir altı su iletim boruları, kompozit rögar kapağı eski, yıpranmış ve tahrip almış halde olunca düşük performans elde edilir olmaktadır.

 

Alt yapı sistemleri bir şehrin ısınma, elektrik ve yer altı kanalizasyon geçiş bağlantılarının tümünün içine alan bir kavramdır.

 

Yapı Malzemesi Olarak “Polimer Kanal”

 

Polimer kanallar; çalışma esnasında tercih noktasında klasik kanallara göre daha iyi sonuçlar verir. Özel tasarım paslanmaz ızgarası, hem işinizin daha hızlı olması açısından hem de tasarruf edip bütçeye katkı sağlama açısından avantajlıdır. İçinde bulunan özel kilitleme sistemi de farkını ortaya koyar. Su akışındaki rahatlık ile de sağlam alt yapı sistemi sağlar.

 

Sentetik polimer drenaj kanalı polimer kanalının maddesidir. Bu sentetik madde betona benzer bir yapıdadır. Bu malzeme polyesterden oluşur. Polyester ısı farklılaşmalarına karşı dayanıklılığını koruyan bir yapıya sahiptir.

 

Polimer Kanal Kullanım Alanı

 

Polimer Kanallar; özellikle spor tesis alanlarında, parklarda, ana yol güzargahlarının yapılanmasında kullanılır. Isıya ve ağır darbelere dayanıklıdır. Polimer kanalın özellikle bu bölgede bulunmasının sebebi de bu bölgelerde eğer dış doğa etkilerinden kaynaklı olarak rögar kapağı altında kirli ve fazla su birikmeleri yaşanırsa bu suları kanallar ve kanalındaki plastik ızgara yardımıyla dışarıya bu suyun olduğu bölgeye iletimini sağlar.

 

Rögar Kapakları ve Özellikleri

 

Şehirleşme faaliyetleri kapsamında toprak altı su borularının, drenaj kanallarının ve kanalizasyon su giderlerinin bakıma alınması başlangıçta maliyetli gibi gelse de uzun vaade de büyük ve güçlü bir yatırımdır. Şehir altındaki yapılanmada tüm yer altı kanalizasyon giderlerinin sağlaştırma aşamalarında şehir içlerinde yüzeye denk gelen genellikle yuvarlak boyutta olan rögar kapakları ile sağlanır.

 

Rögar kapağı şehirleşme de alt yapı sistemlerinin yeryüzüne açılan kapısıdır. Yolda yürürken her sokakta yaya yolunda ya da yolda rastlayabileceğimiz bu kapakların güvenli ve sağlam malzemelerle yapılıyor olması insan can güvenliği açısından önemlidir. Günümüzde rögar kapakları fiyatları seçilen malzemeye göre değişim gösterse bile maaliyeti ne olursa olsun sağlam olanı tercih edilmelidir.

 

Özellikle kilit sistemi bulunan rögar kapağı çeşidi olan Kompozit rögar hem daha güvenlikli hem de yalıtımda daha etkilidir. Montajlama noktasında daha kolay ve pratik olan bu kapaklar korozyon ve kimyasal dayanımı yüksek bir ham maddeden tasarlanırlar.

 

Rögar kapağı para değeri olan bir sanayi malzemesidir. Rögar kapağı üreten firmalar bu kapakları üretirken çalınma riskine karşı daha sağlam ve ağır olan, kilit sistemi ile açılan, açılma aşamasında da kişiye kolaylık sağlayan tarzda üretimde bulunması gerekir. Bu bir güvenlik önlemidir.

 

Drenaj Kanalı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 

Şehir içi alt yapısında plansızlığa sebep olan bir diğer şey de drenaj kanalları üzerindeki kontrolsüzlük ve yaptırımsızlıktır. Drenaj kanalları; şehir içinde arazilerde biriken kirli suyun atılması belirli bir noktada birikerek; korunaklı alanlara zarar vermemesi için yapılan kanal sistemidir.

 

Drenaj kanallarının kendi içerisinde çeşitleri bulunur. Bunlardan birisi plastik drenaj kanalları olarak bilinir. Günümüzde en çok tercih edileni ise Kompozit drenaj kanallarıdır. Sebebi; dayanıklı bir yapıya sahiptir. Paslanmaz ve kolay taşınabilir ham madde ile yapılmıştır. Ağır olduğu için çalınmaz ve korozyona karşı dayanaklı bir kanaldır.

 

E600 yük sınıfına giren kompozit kanallar çok yüksek basınçtaki tekerlek yüklerinin dahi rahatlıkla üzerinden geçebileceği anlamına gelir. Hava alanlarında ve liman alanlarında kullanılırlar.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum