E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri

E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri

E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri

E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri

E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri
22 Temmuz 2020 - 12:19

2006 yılı öncesinde online olarak E-Devlet 4A Hizmet Dökümü alma şansı olmayanlar, sosyal güvenlik konusunda birçok problem yaşamışlardır. Zira pek çoğumuz, geçmişte yaşanan sigorta ödenmeme sorunu hikâyelerine kulak olarak aşina olan insanlarız. Kontrol mekanizmasının zor oluşu ve sigortaya dair bilgilerin yalnızca SGK birimlerinden elde ediliyor olması sebebi ile emeklilik hayalleri suya düşen ya da ertelenen birçok birey var. Oysa E-Devlet kurulduğu andan itibaren, sigorta verilerine ulaşmak ve oluşan sigorta sorunlarının kaynağına inmek artık zor değil. Peki, E-Devlet üzerinden 4A Hizmet Dökümü nasıl alınıyor?

 

 

 

E-Devlet Sigortalılık Hizmetleri

 

 

E-Devlet, birbirinden farklı birçok hizmete ev sahipliği yaparken, bu alanda oldukça fazla kontrol edilen ve hizmet alınan işlemlerden ilki, sigortalılık hizmetleridir. Günümüzde Türkiye’de on milyonlarca SGK kayıtlı beyaz ve mavi yakalı çalışan olduğu düşünüldüğünde, E-Devlet 4A Hizmet Dökümü neden bu denli çok talep görüyor, bunu anlamak mümkün.

 

 

 

E-Devlet üzerinden sağlanan sigortalılık hizmet bilgileri ile yalnızca 4A Hizmet Dökümü değil, eski adı ile Bağ-Kur olan ve bu şekilde sigorta ödeyenler 4B’liler ve mevsimlik işçi vb. statülerde çalışan, eski adı ile Emekli Sandığı’na kayıtlı olan 4C’li bireyler de erişebiliyorlar. Aynı bireyler, 4B Hizmet Dökümü ve 4C Hizmet Dökümü işlemleri altında, sigorta bilgilerine ulaşabilirler. Bunun için yapmanız gereken şey ise öncelikle E-Devlet’e giriş yapmak ve hemen ardından arama ekranını ya da Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri altında, kendinize ait sigortalılık kolundan sorgulama gerçekleştirmek oluyor.

 

 

 

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınıyor?

 

 

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü almak, oldukça kolay bir dizi işlem ile gerçekleştirilebiliyor. Adım adım bu işlemin nasıl sağlandığına geçecek olursak;

 

 

 

l E-Devlet’e giriş yapın. (https://www.turkiye.gov.tr/üzerinden ‘’Giriş’’ sekmesini tıklayarak)

l E-Devlet giriş bilgilerinizi tuşlayın (T.C. Kimlik numaranız ve e-Devlet giriş şifreniz yeterli olacaktır.)

l Sisteme Giriş Yap butonunu tıklayın

l Karşınıza açılan ekranda, arama ekranına 4A Hizmet Dökümü yazın ve en üst sırada görünecek olan 4A Hizmet Dökümü (Sosyal Güvenlik Kurumu) seçeneğini tıklayın.

 

 

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmenizi takip eden süreçte, bir sonraki ekran, sizlere son 6 ay içinde yatırılmış olan 4A Sigortalılık dökümünüzü gösterecektir. Daha kapsamlı ve tam döküm için ise 4A Detaylı Hizmet Dökümü sekmesini tıklamanız yeterli olacaktır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum