E-ihracatta Gerekli Olan 5 Önemli Özellik

E-ihracat, doğası gereği operasyonların yurt dışına yapıldığı bir ihracat türü olması bakımından e-ticaretten ayrılmaktadır.

E-ihracatta Gerekli Olan 5 Önemli Özellik

E-ihracat, doğası gereği operasyonların yurt dışına yapıldığı bir ihracat türü olması bakımından e-ticaretten ayrılmaktadır.

E-ihracatta Gerekli Olan 5 Önemli Özellik
28 Temmuz 2019 - 20:47

E-ihracat, doğası gereği operasyonların yurt dışına yapıldığı bir ihracat türü olması bakımından e-ticaretten ayrılmaktadır. İhracat faaliyetlerinin internet üzerinden yürütüldüğü, daha hızlı ve efektif ihracat türüdür. E-ihracatın internet altyapısının gelişmesiyle daha da büyüyüp dönüştüğü günümüzde müşteri potansiyelinin arttırılarak hedef kitlelere daha hızlı ulaşılması hedeflenmiştir.

E-ihracat, sadece lojistik ve kargolamadan ibaret olmayan çok daha komplike bir sistemdir. Girişimciler ve e-ticaret faaliyetlerini e ihracat yöntemlerine bağlamak isteyen herkes için gerekli olan bazı önemli özellikler vardır.

 

Fizibilite Çalışması

E ihracat için fizibilite çalışması ilk yapılması gerekenlerin başında gelir. Fizibilite çalışması yaparak hem kendinizi, işinizi, yeteneklerinizi, ekibinizi ve finansal durumunuzu analiz etmelisiniz. Kısa ve uzun vadeli hedefler ve stratejilerin temelleri atılmalıdır. Görev ve departmanların belirlenmesi de ayrıca önemlidir.

 

İç Pazardaki Başarıya Göre Planlama Yapmak

İç pazarda yürütülen E-ticaret faaliyetlerinizi, dış pazara uyarlayarak dış pazarın dinamiklerine hazır hale getirebilirsiniz. Böylece satış rakamlarına ve siparişlere daha hızlı ulaşmak mümkün olacaktır.

 

Pazarları İyi Tanımak

Her pazarın dinamiği farklı olduğu için bu pazarlara yönelimde yapılacak stratejileri ve analizleri iyi tasarlamak gerekir. Hangi pazarda nelerin satıldığı, nelerin istendiği ve ihtiyaçların ne düzeyde olduğunu iyi görmek gerekir.

 

Teslimat Sürelerine Uymak

Teslimat sürelerinin gecikmesi, tüm müşterileriniz için can sıkıcı olacaktır. Teslimat sürelerinde gerçekçi davranmak çok önemlidir. Müşteri sadakati sağlamak adına geç teslimatlar firmaya büyük zararlar verir. En etkili teslimat yapan kargolarla iş birliği yapın. Böylece müşteri memnuniyeti ile satışlarınızı arttırın.

 

Lojistik Her Şeydir

Lojistik, E-ihracatın can damarıdır. Mutlaka uluslararası şekilde en iyi çalışan lojistik firmalarıyla çalışmak gerekir. Gönderiler için gümrük işlemleri, teslimatlar, fiyatlar ve hızlı olmak bir E-ihracat firması için önemlidir. Bu nedenle ülkelerin kanunlarına riayet eden saygın firmalarla iş birliği yapmak gerekir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum