En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti

Prof.

En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti

Prof.

En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti
05 Temmuz 2020 - 01:46

Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs salgını ile gayretin sürdüğünü belirterek, "Birinci dalga tamamen bitmiş değil. Ancak yaz geldiği için insan bedeni azıcık daha mukavemetli. Yazın çok fazla zatürre ve solunum kasveti yaşamadığımız için virüsün tesiri bu biçimde gözüküyor. Yoğun bakım birimlerinde hali hazırda rehabilitasyon gören hastalarımız var. Vasati 70 yaş üzerinde vefat görüyorduk, ancak kendi sağlık kurumumuzda 50 yaş etrafında kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Virüsün hastalık yapıcı tesirinde eksilme mevzubahisi değil" diye konuştu.

Paylaşım başına en çok para kazanan adlar emin oldu! Dwayne Johnson hasılatıyla dudak uçuklattı
Tiryakilere makûs makûs haber! Sigara ve içkiye ÖTV zammı geldi
Ozan Güven ve Deniz Bulutsuz hadisesinde şahit ifadesi ortaya çıktı: Beni öldürecek diyerek konutuma geldi

"YAZIN BULANTI KUSMA VE İSHAL EN ÇOK GÖRÜLEN BULGULAR OLDU"

Koronavirüs olaylarında değişik belirtilen ortaya çıktığını kaydolan Prof. Dr. Çelik, "Koronavirüsün bir hayli tesiri var. Beynelmilel hadiseler var. Nörolojik semptomlar bunlardan bir tanesi. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen bulgular oldu. Olağan olan öksürük, ateş ve soluk darlığı idi. Hali Hazırda öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz. Ciltte döküntü, koku kaybı da hali hazırda görülen semptomlar. Mayıs'ta çok sık kemik ve eklem sızıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı haysiyetiyle yüksek ateş bulgusu devam ediyor" ifadelerini kullandı.

"SONBAHAR'DA HADİSE ARTIŞI OLABİLECEĞİNİ SÖYLEMEK OLASI"

Güzde koronavirüsün çoğalış göstermesini beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Çelik, "Şu an için ikinci dalgadan laf etmek olası değil; zira biz birinci dalgada hadiseleri sıfırlamadık. Biz henüz hastalığı asgari seviyeye indirgemedik. Yazın daha az seviyede olacağını söylüyorduk. Karantina, caddeye çıkma kısıtlamalarını daha erken kaldırmış olsaydık hadise ve hasta rakamı daha büyük sayılara erişmiş olacaktı. Güzde insanlar daha çok kapalı alanlara gireceği için hadise rakamında çoğalış olabileceğini söylemek şimdiden olası. Eylül ayında meteorolojik gidişat çok ehemmiyetli. Salgının seyri, virüsün hastalık yapıcı özelliği tanımlayıcı olacak. Güzde hastalığın yüksek rakamlara çıkacağından laf edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum