“Engir Gölü Sazlıkları Ve Kuş Cenneti Koruma Altında”

“ENGİR GÖLÜ SAZLIKLARIVE KUŞ CENNETİ KORUMA ALTINDA”

 

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, EngirGölü ve civarının 2 Şubat 2021 tarihli ve 3477 sayılı kararı ile doğal sitalanı olarak koruma altına alınmasına karar verildiğini söyledi.

Kuşlara ev sahipliği yapan Engir Gölü Sazlıkları ve KuşCenneti’nde yaklaşık 140 kuş türü yaşadığını belirten Dr. Mustafa Palancıoğlu,Engir Gölü’nün Gesi Deresi ve diğer küçük derelerle beslendiğini veçevresindeki doğal yapı, bitki örtüsü, barındırdığı canlı varlıklar, yöreyeözel bitkiler ile Anadolu floryası için önemli olduğunu ifade etti.

Başkan Dr. Palancıoğlu, konuyla alakalı şu bilgileri verdi:

“İlçe sınırları içerisinde yer alan doğal bitki örtüsü,arazi yapısı ile saklı bir doğal yer olan Engir Gölü belediyemizin öncülüğündedoğal sit alanı olarak öngörülmüştü. Bu alanlar çevresi ve doğal yapısı ile birbütün olup gelecek kuşaklara bir doğal alan olarak miras bırakılmalıdır. EngirGölü çevresinde sulama amaçlı olarak sularının kesilmesi sazlıkları tehditetmektedir. Türkiye’nin en büyük balıkçılı olan gribalıkçıl, alacabalıkçıl veerguvani balıkçıl gibi türler bu bölgede yaşayan kuşlar arasında yeralmaktadır. Belediye olarak Melikgazi ilçesinde yer alan bu alanları doğal sitolarak koruma altına almayı görev olarak biliyoruz. Engir Gölü’nün doğal sitalanı olarak koruma altına alınmasının hayırlı olmasını dilerim.”

yorum Yap