Etçi Boğa Sperması

Etçi Boğa Sperması

Etçi Boğa Sperması
22 Nisan 2018 - 20:16

 

Dünya üzerinde çok sayıda boğa ırkı bulunuyor. Bu ırkların bir kısmı sütçü sığırlar, bir kısmı etçi sığırlar ve bir kısmı da kombine yani hem sütçü hem de etçi sığırlardır. Her ırk farklı özelliklerine göre ve yetiştirileceği çevrenin özelliklerine göre tercih edilir. Ayrıca bazı ırkların çiftleşmesi veya suni tohumlama yöntemiyle yeni verimli ırklar yetiştiriliyor. Ülkemizde de yerli ve yabancı ırk çok sayıda etçi ve sütçü sığır cinsi bulunuyor. Sağlıklı bir yaşam için protein ve demir hayati önem taşır. Et tüketimi yeterli değilse kansızlık ve buna bağlı birçok hastalık ortaya çıkar. Bu nedenle etçi boğalar hayvancılıkta önemli bir yer tutar. Çiftliklerde etçi boğa yetiştirilmesi son yıllarda giderek artmıştır.

Etçi boğa ırkları arasında dünyada ve ülkemizde en çok angus, belçika mavisi, brahman, macar grisi, limousine gibi ırklar yetiştiriliyor. Ülkemiz şartlarına en uygun etçi boğa spermi ithal eden Anadolu Hayvancılık firmamız yetiştiricilerin verimli boğa yetiştirmelerine katkı sağlıyor. Boğa sperması seçiminde yetiştiricilerin ihtiyaçlarını doğru tespit etmeleri ve çevre şartlarına en uygun ırkı tercih etmelidir. Ülkemizde en çok istenen yabancı etçi boğa ırkı anguslardır. Angus eti kaliteli ve lezzetlidir. Yağ oranının düşük olması da bu ırkın daha çok tercih edilmesine neden oluyor. Anavatanı İskoçya’dır ama en çok ABD de yetiştirilmektedir. Limousine ırkı Fransa’dan dünyaya yayılmıştır. Doğum kolaylığı ve üstün et bağlama özellikleriyle öne çıkar.

Anadolu Hayvancılık olarak dünyanın et kalitesi en yüksek boğaların spermalarını ithal ediyor ve yurdun her yerindeki yetiştiricilere uygun fiyatlarla sunuyoruz. Etçi boğa sperması ile sığır yetiştiricileri kısa bir süre sonra et kalitesi yüksek sürü sahibi oluyor. Boğa spermaları dondurulmuş olarak ithal ediliyor ve uygun koşullarda muhafaza ediliyor. Kullanılacağı zaman belirtilen şekilde çözülüyor. Hangi yetiştiriciye hangi spermanın daha uygun olacağı ve suni tohumlamanın nasıl yapılacağı konularında Veteriner Hekimlerimiz müşterilerimize eğitim desteği vermektedir. Verimli sığır yetiştirmek ve kazancınızı arttırmak için firmamızın kaliteli spermalarını özellikle tercih etmelisiniz. Anadolu Hayvancılık olarak bu hizmetimizle yetiştiricilerin yanında ülke hayvancılığının gelişmesine de katkı sağlıyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum