Göztepe mi Karşıyaka mı?

Göztepe mi Karşıyaka mı?

Göztepe mi Karşıyaka mı?
22 Ekim 2019 - 09:11

Göztepe mi Karşıyaka mı?
İzmir'in ezelden beri rakip olan iki takımı herkesin bildiği gibi Göztepe ve Karşıyaka’dır, aralarındaki rekabet uzun yıllardır daha da güçlenerek devam etmektedir. Birbiriyle anlaşamayan iki kardeş gibidir Karşıyaka ve Göztepe.
Karşıyaka Nerededir?
Karşıyaka İzmir Körfezinin kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Karşıyaka Spor Kulübü 1912 yılında kurulmuştur ve kurulan ilk spor kulübüdür. Kısaca KSK ya da Kaf Sin Kaf denilir. Karşıyaka futbol takımı şu an 3.ligde yer almaktadır.
Göztepe Nerededir?
Göztepe İzmir'in Konak ilçesine bağlı bir mahalledir. Karşıyaka'nın karşı tarafında yer alır. Göztepe Spor Kulübü 1925 yılında kurulmuştur. Kısaca Göz-Göz denilir. Göztepe futbol takımı Süperlig’de yer almaktadır.
Karşıyaka-Göztepe Rekabeti
İzmir Kaf-Kaf'lar ve Göz-Göz'ler olarak ikiye ayrılır. Karşı karşıya olan iki takımın her mücadelesi, İzmirliler tarafından büyük heyecanla izlenir. Tribünde ki taraftarların tatlı- tatsız atışmaları bazen maçın bile unutulmasına sebep olur. Sadece futbol değil, her spor dalında birbirlerini ezeli bir rakip olarak görürler.
Aralarında ki rekabetin çoğu zaman şiddetle sonuçlandığı da olmaktadır. Maçlar da kavga edenler, birbirlerine saldıranlar ve sonucunda her iki takımdan tutuklananlar ve ne yazık ki hayatını kaybedenler bile vardır.
Hangi Takım Daha Başarılıdır?
Bahis siteleri, yaptıkları anketlerde Göztepe futbolda Karşıyaka'yı alt liginde bırakarak üstünlük kursa da Basketbolda Karşıyaka Ligin üst sırasında yer alıyor. Kısaca iki takım da farklı spor dallarında farklı başarılar elde etmişlerdir. Hangisinin başarılı olduğunu söylemek bu sebeple imkansızdır. Birbirleriyle mücadeleleri her zaman nefes kesici ve maç sevmeyenlere bile maçı sevdirecek biçimde rekabetleri vardır.
Tam 35 ve 35,5 Nedir?
İzmir'de kime sorsanız bu kavramları bilir. İzmirliler ya 35,5 ya da tam 35 diyerek taraflarını belli ederler. Göztepeliler Tam 35 sloganlarıyla tribünleri inletirken, Karşıyakalılar kendilerinin ayrı bir şehir olduğunu belirtmek amacıyla kendi plakalarını 35,5 yapmışlardır.
Bu iki takımın yıllardır aralarında ki mücadeleye rağmen, ikisinden birisinin bir şeye ihtiyacı olduğu zaman Her şeyi bir kenara bırakıp Kulübün oyuncuları ve taraftarları el ele verip omuz omuza durup dostluklarını sergilerler.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum