Ilısu Barajı kimin?

Ilısu Barajı kimin ve Ilısu Barajını kim yaptı işte detaylı bilgilendiriyoruz. Ilısu Barajı Ne Kadar Elektrik Üretiyor haberin devamında.

Ilısu Barajı ve Hidro Elektrik Santrali Mardin’in Dicle Nehri üzerinde kendisine yer bulmuş durumdadır. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait olduğu bilinen Elektrik Üretim Anonim Şirketleri tarafından işletilmekte olan bu santral 1.208,60 MWe kurulu olan gücü sayesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin on dördüncü Mardin şehrinin ise en büyük enerji santrali olma özelliğini taşımaktadır.

Söz konusu olan tesis ayrıca ülkemizin dördüncü büyük hidro elektrik santralidir. Bahsedilen Ilısu Barajı ve Hidro elektrik santrali ortalama olarak 3.1215.865.820 kilovat saat elektrik üretimini gerçekleştirmesi ile bir milyona yakın rakamdaki kişinin günlük hayatlarında ihtiyaç duymakta olduğu tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Ilısu Barajı Ne Kadar Elektrik Üretiyor

Ilısu Barajı’nda tesis edilen ve gerçekleştirilen elektrik üretimi yüz yirmi beş metre brüt olmak üzere 118.4 metre net düşüden düşürülecek olan suyun enerjisi sağlanacaktır. Altı tane iki yüz MW kapasiteye sahip türbinin olacağı Ilısu Barajı projesi dahilinde yıllık olarak üç milyar sekiz yüz otuz üç milyon kilovat saat elektrik enerjisinin üretilip halkın ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılması amaçlanmaktadır.

Ilısu Barajı bu tahmin edilen ve amaçlanan üretim miktarının sağladığı veriler ile 2016 senesi elektrik üretiminin gerçekleştirilmesi verilerine göre Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde birinden fazlasını karşılamayı başarmaktadır. Aynı zamanda bu projenin inşaatı Cengiz İnşaat tarafından planlanmış ve plan dahilinde gerçekleştirme işlemlerine başlanmıştır.

yorum Yap